Tetanus je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi Clostridium tetani. Tyto bakterie se vyskytují ve formě tzv. spor hlavně v prachu nebo v zemi, zvlášť v půdě hnojené výkaly domácích nebo hospodářských zvířat.
K nákaze dochází při poranění kůže, často znečištěnými předměty. Spory se porušenou kůží dostanou do těla, kde se přemění v bakterie. Z nakaženého člověka na zdravého se tetanus přenést nemůže.
Nebezpečí infekce hrozí při:
- drobných ranách nebo odřeninách znečištěných špínou,
- šlápnutí na hřebík nebo píchnutí o ostrý předmět,
- otevřených komplikovaných zlomeninách,
- popáleninách,
- nitrožilní aplikaci drog.
Křeče mohou i zabít
Tetanus má více forem, ale nejběžnější je tzv. generalizovaný tetanus. Bakterie tetanu produkují jedovaté látky neboli toxiny, které napadají nervový systém. Projevy onemocnění jsou způsobeny zvýšenou dráždivostí svalů. Ty reagují nepřiměřenými stahy i na malé podněty. Křeče typicky postihují nejprve žvýkací svaly a později se šíří přes břišní svaly na svalstvo trupu a končetin.
Příznaky zahrnují:
- obličejové křeče,
- ztížené polykání,
- ztuhlost šíje a následně břišních svalů,
- bolestivou ztuhlost celého těla (tělo se typicky prohne do křivky napjatého luku),
- horečku a pocení,
- změny krevního tlaku a zvýšenou srdeční frekvenci.
V důsledku těžkých křečí mohou vznikat zlomeniny. Smrtelnými komplikacemi jsou křeče dýchacích svalů. Člověk se může i udusit nebo mu selže srdce.
Nezapomněli jste na přeočkování?
Předcházet vzniku tetanu je naprosto zásadní. Léčba je totiž obtížná. Navzdory pečlivému vyčištění rány a podání imunoglobulinů a antibiotik umírá kolem 20 % nakažených. Úplně všem poraněním se samozřejmě nevyhneme, a tak jednoznačně nejúčinnější prevenci představuje očkování. Zabránit šíření infekce pomůže také včasná dezinfekce každého poranění a důsledná péče o infikovanou ránu.
V České republice se očkuje kombinovanými i jednosložkovými protitetanovými vakcínami.
- Dítě obvykle dostane první dávku očkovací látky při základním očkování kombinovanou vakcínou (hexavakcínou).
- Přeočkování se pak podle očkovacího kalendáře provádí kombinovanou vakcínou proti tetanu, dávivému kašli a záškrtu ve věku 5–6 let.
- Další přeočkování, tentokrát kombinovanou vakcínou proti tetanu, dávivému kašli, záškrtu a přenosné dětské obrně, následuje ve věku 10–11 let.
- Pravidelné přeočkování si však musí hlídat i dospělí, protože bez posilovací dávky se imunita vůči tetanu v dospělosti ztrácí. Přeočkování se většinou doporučuje každých 10–15 let.
(svat)
Zdroje:
www.cdc.gov/tetanus/
www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm