Počet proplácených vyšetření INR
Zdravotní pojišťovny proplácí pacientům jak klasické laboratorní testy vyžadující odběr žilní krve, tak testy uskutečněné přímo v ordinaci praktického lékaře z kapky krve z prstu. Samozřejmě za předpokladu, že má praktický lékař k testování INR pořízený příslušný přístroj.
Podle platné vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR proplácí zdravotní pojišťovna během tří měsíců 8 testů INR z kapky krve, respektive 32 těchto vyšetření za rok. To ale samozřejmě neznamená, že pacient musí tento počet vyšetření automaticky vyčerpat, i pokud to není účelné. O počtu a intervalech kontrol INR rozhoduje vždy praktický lékař (popřípadě jiný lékař, který vede protisrážlivou léčbu pacienta) na základě konkrétních výsledků pacienta a jeho diagnóz. Při dlouhodobě stabilních hodnotách INR mohou stačit i kontroly s frekvencí jednou za 4–6 týdnů.
Do laboratoře, nebo jen do ordinace lékaře? Odpovězte si sami
Pokud jde o čas a pohodlí pacienta, je testování z kapky krve odebrané z prstu přímo v ordinaci praktického lékaře většinou rychlejší a komfortnější než návštěva laboratoře a následné zjišťování výsledku a návrhu dalšího vedení léčby. Pacienti se přitom nemusejí obávat, že by stanovení INR z kapky krve bylo méně přesné než kontrola z žilní krve. Zdravotní pojišťovny totiž praktickým lékařům proplácí vyšetření INR z kapky krve pouze tehdy, pokud je na příslušném přístroji jednou ročně provedeno externí hodnocení kvality, to znamená, že přístroj každoročně prochází systémem mezilaboratorních porovnávacích zkoušek.
Testování z kapky krve je stejně přesné jako při odběru ze žíly
Testování INR z kapky krve je přitom dle odborných studií spolehlivé a zcela srovnatelné s laboratorními metodami kontrol z žilní krve. V jedné ze studií byla porovnávána nejčastější protisrážlivá léčba ve skupinách pacientů, kteří buď docházeli na kontrolu INR do laboratoře a byla jim odebírána žilní krev, nebo byli testováni na základě odběru kapky krve z prstu. Bylo zjištěno, že ve skupině pacientů, u nichž bylo dávkování léku určováno na základě výsledků z kapky krve, bylo dosaženo stejné přesnosti hodnot INR ve srovnání s pacienty, u nichž bylo jeho dávkování řízeno na základě výsledků z laboratoře.
Domácí testování není možné
Pojišťovny dosud neproplácejí tzv. selfmonitoring. Není tedy možné, aby si pacienti zakoupili příslušný přístroj a testovali se na úhradu zdravotní pojišťovny sami doma. Pokud však jejich praktický lékař nabízí možnost nechat se testovat přímo v ordinaci, přináší tak pacientům výraznou časovou úsporu při srovnatelné kvalitě s laboratorním odběrem. Navíc bez zátěže častými odběry ze žil, což je přínosné zejména pro starší pacienty s křehkými cévami.
(tich)
Zdroje:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-134
https://www.cskb.cz/res/file/KBM-pdf/2010/2010-4/2010-4-210-Kessler.pdf