Trápí vaše oči alergické příznaky? Jen studený obklad nestačí
Zarudlé a opuchlé oči bývají nejčastěji projevem pylové alergie. Přiložení studeného obkladu na oči na chvíli zmírní příznaky, ale pro dlouhodobou úlevu musíte poznat příčinu obtíží a zahájit pořádnou léčbu.
Proč oči zčervenají a opuchnou
Příznaky jako zčervenání očního bělma a spojivek, svědění, slzení očí a rozostřené vidění se objeví zpravidla tehdy, když vaše oči přijdou do styku s alergenem. Po kontaktu s ním začnou specializované buňky v oku vylučovat látky podporující zánět, které vyvolají svědění a další nepříjemné příznaky.
Jak zatočit s alergií
Ve spolupráci s alergologem se můžete pokusit identifikovat příčinu, tedy konkrétní alergen, na který jsou vaše oči citlivé. Tomuto alergenu se pak můžete snažit vyhnout nebo zahájit takzvanou specifickou imunoterapii. Než však tento dlouhodobý proces dovedete ke zdárnému konci, využijte následující tipy, jak si život s oční alergií udělat snesitelnější.
- Nechte oči v klidu – pokuste se odolat pokušení pořádně si svědící oči promnout. Mnutí očí stimuluje buňky k ještě vyššímu uvolňování látek vyvolávajících zánět a svědění, což celou situaci jenom zhorší.
- Zamaskujte alergii – použijte hypoalergenní kosmetiku k tomu, abyste zakryly alergické příznaky. Na pleť kolem očí můžete nanést korektor, ale nepřehánějte to. Silný make-up kolem očí a jejich výrazné nalíčení zbytečně přitáhne pozornost k zarudlému bělmu a opuchlým víčkům. Zkuste naopak upoutat něčím úplně jiným – například výraznou rtěnkou.
- Vymeťte alergeny – v domácnosti je nejčastějším původcem alergie prach obsahující alergeny roztočů, plísní a domácích zvířat. Na potazích nebo v záclonách se však může držet také pyl, který připutoval zvenčí. V obou případech alergikovi ulevíte pořádným úklidem, důsledným udržováním čistoty a odstraněním „lapačů prachu“ z domácnosti.
- Použijte oční kapky – kromě protialergických léků v tabletách můžete použít také oční kapky. Některé obsahují látky účinkující proti příznakům alergie, jako jsou antihistaminika a látky snižující otok. Některé tyto kapky by se neměly užívat dlouhodobě, a proto se vždy v lékárně zajímejte o složení kapek a správný způsob užívání.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com