Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Volný čas dětí aneb Jak připravit děti na kroužky

Homeopatie 5.9.2016
redakce uLékaře

Blíží se začátek školního roku a většina rodičů i školáků začíná řešit kroužky. Na první pohled jednoduchá záležitost může ale záhy skončit nervy drásajícím malérem. Klid velkým i malým členům rodiny pomohou navrátit homeopatika.

Blíží se začátek školního roku a většina rodičů i školáků začíná řešit kroužky. Na první pohled jednoduchá záležitost může ale záhy skončit nervy drásajícím malérem. Klid velkým i malým členům rodiny pomohou navrátit homeopatika.

Volba kroužků a kurzů je velmi citlivou záležitostí. Střetávají se zde totiž touhy dětí a reálná i nereálná přání rodičů. Ti do svého potomka často promítají vlastní nesplněné sny. Podle odborníků je důležité snažit se vyhovět přání dítěte, ale na druhou stranu ho nepřetěžovat. Nadbytek mimoškolních aktivit může narušit přípravu do školy. Kromě toho jedinec, který ze školy míří denně do několika různých kroužků, pak vlastně ztrácí svoji dětskou svobodu.

Na čem záleží

Při výběru kurzu je potřeba zaměřit se na záliby potomka a jeho přirozený naturel. Podle toho je možné volit i počet kroužků – živější dítě jich například zvládne více, často i náročnější povahy. Odborníci však tvrdí, že by školák neměl chodit do více než 3 kroužků. Ty by měly jednak vyvažovat školu, ale na druhou stranu by měly vést i ke zlepšování či získávání určitých dovedností. Navíc mají též socializační úlohu, protože děti zde nacházejí nové kamarády a učí se sociálnímu chování. Při nechuti chodit do kurzu, který si dítě sice vybralo, ale po pár návštěvách o něj již nejeví zájem, je nutno vytrvat. Školák se totiž takto učí zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí. Pokud ale problém přetrvává, je nutné zjistit příčinu. V některých případech může jít o lenost či změnu v zájmech, což je u dětí obvyklé. Pak je potřeba na tuto změnu přistoupit a potomkovi nic nevyčítat.

Homeopatika uklidňují situaci 

Zvládnout potíže související s chozením do kurzů (ať už se jedná o nudu, nezájem, či přetížení) lze i s pomocí homeopatik. Na prvním místě je ale potřeba s dítětem promluvit a zjistit, o jaký problém se vlastně jedná, pak je i volba homeopatika snazší. Dítě by se mělo nad situací zamyslet a vyjádřit se k ní. Pak můžou přijít ke slovu homeopatika. Ta hlavní, řešící obtíže spojené s kroužky, jsou následující.

Ignatia amara – lék pro situace, kdy realita nenaplňuje představy dítěte a dostaví se zklamání z náplně kroužku nebo z chování ostatních účastníků. Jinou situací, kdy Ignatia pomáhá, je kritika – ať již od kamarádů, či ze strany rodičů. Dalšími emocionálními faktory, které lék řeší, bývají stesk po domově, pocit osamocení či zármutek. Dítě chce být samo, o problémech nerado mluví a spíše o samotě pláče. Razantně odmítá pokusy kohokoliv o útěchu, je náladové, někdy i vzteklé. Emoce dokáže zlepšit jen nějaká zajímavá činnost a zapomenutí na starosti.

Kalium phosphoricum – je potřebné v situacích intelektuálního přetížení a při velkém množství starostí. Většinou je lék vhodný pro jedince, kteří musí stíhat školu, kroužky a nakonec jsou unavení a vyčerpaní ze sebemenší činnosti. Pak se hlavně při učení a čtení mohou objevit bolesti hlavy. Studium nebo naopak vyrušení z něho můžou vyprovokovat i záchvat vzteku. Adepty na tento preparát jsou děti citlivé, depresivní, ale též vznětlivé. Někdy se hodí i po nemoci, kdy se dítě ve škole nemůže dostat do tempa.

Natrum muriaticum – přípravek vhodný pro děti, které se cítí zklamané a smutné z nějaké ztráty. Třeba kamaráda, který kroužek opustil, nebo „lásky“, jež skončila. Jinou situací, kdy je Natrum muriaticum potřebné, je pokoření a ponížení, po nichž se dítě naprosto uzavře do sebe. Tento lék je totiž pro citlivé jedince, kterých se snadno dotkne i dobře míněná výtka či poznámka. Často smutek skrývají, neprojevují ho pláčem, spíše tím, že si třeba koušou nehty.

Nux vomica – pomáhá v případech, kdy si dítě stěžuje na nudu v kroužku a na to, že ho daná aktivita nebaví. Může i kritizovat vedoucí či ostatní členy, že jsou pomalí, hloupí a podobně. Naopak vychovatelé si mohou stěžovat, že je dítě konfliktní, dominantní a snadno propadá vzteku a agresivitě. Je to ideální lék pro ty, kteří chtějí soutěžit s ostatními a neustále být nejlepší.

Pulsatilla – přípravek vhodný pro plačtivé děti, za jejichž problémy se skrývají zklamání, zrada, ponížení či nějaká ztráta. Nebo jen stesk po rodičích, domově a známých věcech. Potíže se projevují většinou pláčem, který ale dobře reaguje na slova útěchy, projevení účasti a citlivou společnost. Lék pomáhá velmi vnímavým dětem, které snadno ovlivní například smutné a tragické příběhy. Pak jsou velmi úzkostné a mohou mít značně proměnlivé nálady.

Preparát, který nejvíce odpovídá chování a profilu vašeho dítěte, je nejlépe podávat v ředění 30CH 2–3× v týdnu. V akutním stadiu je možné zhruba týden lék podávat i denně.

Podpořte rodině imunitu

S opětovným nástupem do kolektivu a nadcházejícími studenými měsíci je potřeba pamatovat i na prevenci infekčních nemocí. Ty mohou velmi znepříjemnit život dětem, ale i rodičům. Pomoci může jednak vhodně přizpůsobená skladba stravy, ale opět též homeopatika.

Oscillococcinum – lék stimulující především protivirovou imunitu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto přípravku týdně po celé zimní období. V prvních stadiích nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo například opar, podáváme 1 tubu v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní.

Echinacea angustifolia 9CH – podporuje hlavně protibakteriální imunitu. Podáme 1× denně 5 granulí.

Obranyschopnost upevní i vitamíny a doplňky stravy. Které to jsou?

  • Tinktura z černého bezu. Látky v ní obsažené brání množení chřipkového viru, a tím pádem celkově podporují protivirovou imunitu.
  • Vitamín C. Má výrazné antioxidační působení, slouží jako „zametač“ volných radikálů. Zlepšuje též činnost obranného systému těla, podporuje hojení tkání, ale v neposlední řadě i činnost nadledvinek. To platí zejména tehdy, když jsou nadledviny výrazněji zatíženy, například při stresu z nového prostředí. Vhodná dávka pro děti je 200 mg denně.
  • Vitamíny skupiny B. Jsou důležité hlavně pro správné fungování nervové soustavy.
  • Magnézium. Vhodné množství tohoto prvku je nutné pro správnou funkci mnoha tělesných systémů. Při stresu jeho potřeba výrazně stoupá. Nejvýraznějším účinkem magnézia je především celkové zklidnění a dobrý spánek.

Připraveni na úrazy

Pokud dítě navštěvuje nějaký sportovní kroužek, je dobré, aby v tašce vždycky mělo tubu léku Arnica montana 9CH a mohlo jej použít co nejdřív v případě nehody či úrazu. Arniku je navíc možné aplikovat při větších fyzických zátěžích nebo při krvácení z nosu. Podává se 5 granulí co nejdříve, stejnou dávku je možno vzít i opakovaně v intervalu 30 minut až do úlevy od bolesti.

Doporučujeme