Tábory pro děti s postižením – pomoc, nebo separace?
Zdravý vzduch, koupání, vůně lesa, stanování a hledání nových kamarádů jsou hlavními taháky letních táborů jak pro zdravé děti, tak i pro děti s postižením. Postižené děti to ale mají s výběrem tábora složitější.
Táborová kamarádství – přátelství na věčné časy?
Letní tábory jsou ideální příležitostí k navazování nových přátelství a kamarádství. U postižených dětí to platí úplně stejně. Specializovaný tábor jim ukáže, že nejsou na světě jediní, kdo má daný zdravotní problém, a navíc si mohou s ostatními sdělit i různé zážitky a „fígle“, jak se s nemocí vyrovnat nebo si usnadnit život. Tábor navíc pomůže dětem dodat zdravé sebevědomí, odbourat nejistotu a strach z kolektivu. #IMG#
Navíc na takovýchto specializovaných táborech je vždy dostatek ošetřovatelů a vyškoleného personálu, který je dětem vždy a za každé situace k dispozici. Přesto se na takovém táboře nemusí děti s lehčím postižením cítit zcela dobře. Mohou se totiž cítit tak trochu „odtržené“ od reality, na kterou jsou doma při styku s ostatními vrstevníky zvyklí.
Ve veřejnosti kdysi převládal názor, že je třeba postižené děti separovat od zdravých, protože jednak potřebují více péče a také by mohly „normální“ zdravé děti „brzdit“. Opak je však pravdou. Pokud jsou tábory smíšené, zapadnou postižené děti lépe do kolektivu zdravých děti. Ty si pak naopak uvědomí, že na světě nejsou pouze zdraví lidé, a naučí se postiženým pomáhat a respektovat je.
Jak ukazuje příklad tábora, který se už několik let koná v Jeseníkách, děti mezi sebou většinou nedělají rozdíly. Na tomto táboře se každý rok spřátelí celá řada postižených i zdravých dětí, hrají spolu celotáborovou hru, podnikají různé výlety a učí se tak respektovat jeden druhého.
Pět rad, jak se připravit na tábor
- Zjistěte si, kdo tábor organizuje, jaké má požadavky a zda je způsobilý a schopný zajistit postiženým dětem se speciálními potřebami odpovídající péči. Pokud je to možné, navštivte místo konání tábora.
- Vybavte dítě dostatečným množstvím léků, které pravidelně užívá, a informujte o tom kvalifikovaného zdravotníka.
- Pošlete děti na tábor se sourozencem nebo s kamarádem. Pomůže to překonat prvotní bariéru strachu.
- Uvědomte si, že vaše návštěvy dítěte na táboře nejsou vhodné jak z výchovného, tak ani z psychologického hlediska.
- Nebojte se. Děti jsou velice přizpůsobivé a rychle si na všechno zvyknou. Dokonce se jim pak třeba ani nebude chtít domů.
(kam)
Zdroj:
www.cesketabory.cz
www.arpzpd.cz