Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Právní prohlášení

1. Obecná ustanovení
1.1 Užíváním služeb projektu uLékaře.cz zejména prostřednictvím internetových stránek, mobilní aplikace a profilů na sociálních sítí provozovaných společnosti uLékaře.cz, uzavíráte Dohodu o užívání služeb projektu (dále jen „dohoda“) se společností uLékaře.cz, s.r.o., IČO 05341051 se sídlem Praha 2, Šafaříkova 201/17, PSČ 120 00, zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 262183. 
1.2 Za jakoukoliv škodu vzniklou užíváním výše uvedených služeb projektu uLékaře.cz vám či třetí osobě v důsledku porušení takovéto dohody, nenese uLékaře.cz, s.r.o. odpovědnost a vy jste povinni nahradit nárokující straně škodu v plném rozsahu a výši. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. nenese žádnou odpovědnost za špatné použití či interpretaci zde prezentovaných informací.

2. Obsah a charakter stránek
2.1 Obsahem stránek jsou informace určené pro širokou veřejnost, není-li uvedeno jinak. Obsahem stránek jsou zejména odborné články, informace o odborných akcích a odkazy na jiné odborné stránky či organizace. 
2.2 Stránka je databází podle § 88 zákona 121/2000 Sb. o právu autorském. Veškeré nakládání s autorskými právy se řídí tímto zákonem. Autorská práva k informacím a článkům náležejí jejich autorům či vykonavatelům takovýchto autorských práv a zřizovateli databáze podle zákona.
2.3 Reklamní informace v jakýchkoliv zákonných formách jsou viditelně odlišeny od nereklamního obsahu stránek a jsou plně v souladu se zákonem 138/2002 Sb. o regulaci reklamy v platném znění.
2.4 Internetové stránky obsahují i odkazy na odborné internetové stránky jiných zřizovatelů. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. v žádném rozsahu neručí za obsah takovýchto odkazovaných stránek.
2.5 Veškerý obsah stránek, stejně jako design a informační systém, je zaštítěn společností uLékaře.cz, s.r.o., která jako jediná ručí za správnost a relevanci poskytovaných informací. 

3. Lékařská poradna
3.1 Součástí projektu uLékaře.cz je i Poradna lékaře. Poradna v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči, spíše slouží jako alternativní a nezávazný zdroj informací. Uživatelům se důrazně doporučuje vyhledat vedle použití Poradny i odbornou péči, která je schopna díky bezprostřednímu kontaktu s pacientem mnohem účinněji diagnostikovat a pomoci. Provozovatel těchto internetových stránek upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Poradny.
3.2 Dotazy posílané do Poradny slouží také jako informační zdroj pro uživatele se stejnými obtížemi. Z tohoto důvodu si Provozovatel vyhrazuje právo zveřejňovat veškeré dotazy adresované lékařům prostřednictvím Poradny. Provozovatel proto žádá uživatele, aby v dotazech poskytovali jen takové informace, které mohou být veřejné, vyvarovali se zejména informací, které by mohly konkretizovat osobu tazatele. Prosbám o nezveřejnění dotazu nemůže tedy provozovatel internetových stránek vyhovět.
3.3 Dotazy jsou zobrazovány anonymně (v poradně se zobrazuje pouze křestní jméno uživatele) a dodržují zásady ochrany osobních údajů.
3.4 Uživatelé poradny mají garantováno, že odpověď na dotaz dostanou do uvedené doby daného tarifu, která se vztahuje k pracovní době lékařů, tj. v pracovní dny od 07:00 do 20:00 hodin. Pokud provozovatel nedodrží tuto lhůtu, případně dojde k technickému problému či dotaz nebude vyřízen vůbec, poskytne provozovatel uživateli možnost jeden či více dotazů položit zdarma.
3.5 Uživatel může komunikovat s lékařem pouze prostřednictvím internetové poradny www.ulekare.cz. Jakýkoliv jiný způsob komunikace s našimi lékaři z poradny je zakázán.

4. Objednání k lékaři
4.1 Součástí projektu uLékaře.cz je možnost objednat se do zdravotnického zařízení, se kterým má Provozovatel uzavřenou smlouvu o spolupráci. Zdravotnická zařízení po převzetí informací o uživatelovi komunikují přímo s uživatelem, první kontakt uživatele se zdravotnickým zařízením ale vždy zařizuje Provozovatel.

5. Důležitá upozornění
5.1 Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
5.2 Poradna kvůli velmi omezeným diagnostickým možnostem v žádném případě nenahrazuje standardní lékařskou péči, působí pouze jako zdroj informací a osvěta pro dotazující.

6. Další ujednání
6.1 V případech, kdy jste ve vztahu ke společnosti uLékaře.cz, s.r.o. spotřebitelem a vznikne spotřebitelský spor, který se nepodaří vyřešit vzájemnou dohodou, můžete, jste-li v postavení spotřebitele, podat návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu České obchodní inspekci (Ústřední inspektorát – oddělení ADR, sídlem Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, e-mail: adr@coi.cz, web: adr.coi.cz). V těchto případech také můžete (jste-li v postavení spotřebitele) využít platformu pro řešení spotřebitelských sporů online, která je zřízena Evropskou komisí a je dostupná na internetové adrese: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.

7. Závěrečná ustanovení
7.1 Společnost uLékaře.cz, s.r.o. si vyhrazuje právo na změnu obsahu a přístupu ke stránkám. K plánovaným zásadním změnám obsahu stránek a ke změnám jejich užívání bude vždy připojeno datum změny.

Poslední aktualizace: 23. 07. 2018

Zpracování osobních údajů

Souhlasím, aby společnost uLékaře.cz, s.r.o., se sídlem Šafaříkova 201/17, 120 00 Praha 5, IČO 05341051 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb v rámci projektu uLékaře.cz, který je tvořen zejména specializovanými internetovými stránkami, mobilními aplikacemi a profily na sociálních sítích (dále jen “projekt uLékaře.cz”). Projekt uLékaře.cz je provozovaný Společností v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“). Souhlas se zpracováním dávám maximálně na období 10 let od mé poslední aktivity nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.  

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem:

 • vypracování odpovědi odborníka v rámci projektu uLékaře.cz, a/nebo
 • předání vhodnému zdravotnickému zařízením za účelem dalších konzultací či spolupráce ve věci mého zdravotnického stavu.

Výslovně tedy souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím zdravotnickým zařízením, se kterými má Společnost uzavřená zvláštní ujednání o zárukách při zpracování osobních údajů a zvláštní kategorie osobních údajů. Aktuální seznam spolupracujících zdravotnických zařízení shledávám v rámci uvedeného hyperlinku.

Dále souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci poradny projektu uLékaře.cz na základě mého výslovného požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování; 
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů. 

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.
 • mé údaje Společnost poskytuje zpracovatelům z řad zdravotnických zařízení nebo odborníkům zpracovávajícím mé výslovně položené dotazy. 

Současně beru na vědomí, že se v případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování mých osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv mohu obrátit na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, kontakt http://www.stankovapartneri.cz/dpo/, nebo po další komunikaci ohledně mých osobních údajů, příp. odvolání souhlasu s jejich zpracováním mohu také využít adresu osobniudaje@ulekare.cz.

Potvrzuji, že tímto dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Zasílání informačních emailů

Uděluji společnosti uLékaře.cz, s.r.o., v souladu s ustanoveními zák. č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje uLékaře.cz s novinkami týkajících se služeb poskytovaných uLékaře.cz, s.r.o. anebo o produktech třetích osob. Svůj souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje můžu kdykoliv odvolat přímo prostřednictvím obdrženého e-mailu, po přihlášení v mém uživatelském profilu nebo zasláním požadavku na osobniudaje@ulekare.cz.

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vyškrtněte průjem a zácpu ze života!

Trávení s lehkostí MUDr. Brigita Marhefková 10.1.2017
redakce uLékaře

Možná patříte k lidem, kteří mívají problémy s trávením. Trápí vás častá zácpa či průjmy, necítíte se zcela fit. Napovíme, jak tyto nepříjemné problémy co nejefektivněji vyřešit.

Sužují vás běžně pocity těžkého a bolavého žaludku, plnosti a nafouklého břicha? Stravujete se nepravidelně, dáváte přednost rychlému občerstvení nebo se opakovaně přejídáte? Častá konzumace tučných a těžce stravitelných jídel ovšem zatěžuje slinivku břišní (pankreas) a vede ke snížení jejích funkcí. Ty má tento orgán dvě: 

 • reguluje hladinu cukru v krvi vylučováním inzulínu  
 • produkuje enzymy pro trávení cukrů, tuků a bílkovin 

Když slinivka nestíhá

Při nedostatečné produkci trávicích enzymů vzniká obraz tzv. exokrinní pankreatické nedostatečnosti. Jde o závažné onemocnění, které je-li neléčené, vede k podvýživě, osteoporóze a kardiovaskulárním příhodám. Mezi typické příznaky patří:

 • bolesti břicha 
 • úbytek hmotnosti 
 • únava
 • průjmy s objemnými mastnými stolicemi

Pokud tělo nedokáže produkovat dostatek enzymů samo, je nutné mu je substitučně dodat v lékové formě.

Komu pomůže účinná minimetoda

Moderním řešením je patentovaná technologie v podobě minimikropelet Kreon. Ty zabezpečují rychlé uvolňovaní enzymů (tzv. pankreatinu, tedy směsi amylázy, lipázy a proteázy pro trávení všech složek potravy) ve správný čas (v trávicí fázi) a na správném místě (v tenkém střevě). Enzymy obsažené v minimikropeletách jsou:

 • netoxické, stabilní, bez alergických účinků
 • odolné proti kyselému prostředí žaludku 
 • s vysokým obsahem lipázy 
 • s optimální velikostí částic pro důkladné promísení s tráveninou 

Léčba pankreatické nedostatečnosti mikropeletami se doporučuje u dětských a dospělých pacientů: 

 • s cystickou fibrózou 
 • s dlouhodobým zánětem slinivky nebo při jeho náhlém vzplanutí 
 • jsou-li po operaci žaludku, slinivky břišní nebo tenkého střeva 
 • trpí-li rakovinou pankreatu 

Nekombinovat!

Užívají se 1 - 2 celé, nerozžvýkané tobolky během nebo těsně po jídle s dostatečným množstvím tekutiny. Pokud činí polknutí problémy, je možné tobolku otevřít a minimikropelety přidat k měkkému jídlu nebo smíchat s tekutinou. Pro správnou léčbu je důležité také dodržovaní vhodné životosprávy. Vyvarujte se: 

 • kouření 
 • alkoholu včetně piva 
 • pití kávy
 • smažených, přepalovaných, velmi horkých nebo studených, slaných, mastných a kořeněných jídel 
 • tučných a nadýmavých potravin
 • vlákniny - absorbuje trávicí enzymy a snižuje množství živin 

Viníci průjmů 

Dospělý člověk zažívá epizodu akutního průjmu až 4x ročně. I když většina případů vymizí během pár dní bez léčby, je důležité vědět, kdy vyhledat lékaře. Rozlišujeme průjem akutní (náhle vzniklý) a chronický (dlouhodobě trvající). Mezi nejčastější příčiny akutních průjmů patří:

 • infekce bakteriemi, viry nebo parazity 
 • nežádoucí účinek léků, např. antihypertenziv či antibiotik
 • požití projímadel a umělých sladidel (sorbitol, manitol) 

Chronický průjem způsobují:

 • zánětlivá střevní onemocnění 
 • syndrom dráždivého tračníku 
 • chronický zánět slinivky břišní 
 • celiakie
 • nesnášenlivost laktózy 

Jak dosáhnout klidu 

Důležité je pít dostatek tekutin (sladké čaje, minerálky, rehydratační roztoky) a nahradit tak ztracené minerály a vodu. Doporučují se zhruba 3 litry denně. Správná dieta pak zabrání dalšímu poškození střevní sliznice. Vhodné jsou potraviny s obsahem škrobu (brambory, těstoviny, rýže), suchary, banány a vařená zelenina. Doplňková léčba pak může spočívat v konzumaci specifických přípravků. Ty umí:  

 • navázat toxin (adsorbencia) – smectit 
 • pomoci proti křečovitým bolestem břicha (spasmolytika) - butylskopolamin 
 • obnovit střevní flóru (probiotika) – Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii 
 • snížit pohyblivost střeva (antimotilika) – loperamid 
 • dezinfikovat (antiseptika)- cloroxin

Výborným pomocníkem pro léčbu akutního průjmu je preparát Hidrasec s účinnou látkou racecadotril. Jak umí pomoci?

 • zabraňuje ztrátám vody a minerálů ze střeva 
 • snižuje objem a množství stolice
 • zkracuje trvání průjmu
 • má rychlý nástup účinku
 • je možné ho podávat současně s jinými léky
 • k dispozici jsou speciální formy pro děti a kojence
 • dávkuje se nejprve 1 tobolka ihned, potom 1 prášek 3x denně před hlavním jídlem, dokud nemá pacient dvě normální stolice

Antibiotika předepisuje lékař pouze v případě potřeby.

Prevence nade vše 

Předcházení možnému vzniku průjmu spočívá v:

 • očkování proti střevním nákazám (u cestovatelů) 
 • hygieně a dezinfekci rukou 
 • udržování kuchyňského nádobí v čistotě 
 • správném skladování a manipulaci s potravinami  
 • dodržování pravidla šesti "O": Obchod, Originál, Otevřít, Oloupat, Omýt, Ovařit.

Zácpa má více druhů 

Pod pojmem zácpa rozumíme nepravidelné, nedostatečné nebo bolestivé vyprazdňování tuhé stolice spojené s nadýmáním, bolestí a pocitem plnosti v oblasti břicha a podbřišku. Tato definice je velice individuální, ale obecně se za zácpu považují méně než 3 stolice za týden. Problém se vyskytuje u 20 - 30 % populace, hlavně u žen. Rozeznáváme více typů zácpy dle příčiny:

 • funkční – je nejčastější, vzniká při potlačovaní nucení na stolici, při špatném jídelníčku (málo vlákniny, tekutin) a nedostatku pohybu 
 • symptomatická - jde o projev jiného onemocnění (nádory, hemoroidy, metabolické poruchy) 
 • akutní – při cestování 
 • spastická – viníkem je dráždivý tračník 
 • při syndromu líného střeva 
 • u dětí – bývá způsobena změnami stravování, psychickými či organickými příčinami  
 • v těhotenství – příčinou jsou hormonální změny 

Desatero pro spokojená střeva

Neléčená zácpa má tendenci se zhoršovat. Je nutné vyloučit střevní neprůchodnost, zúžení střeva či systémové onemocnění. Pak doporučujeme držet se následujícího desatera:

 1. Dbejte na dostatečný pohyb.
 2. Pijte dostatek tekutin (2 - 3l denně), u dětí pod 10 let 100 ml/kg/den. 
 3. Ráno nalačno vypijte sklenici (minerální) vody.
 4. Pravidelně jezte 5x denně.
 5. Dopřejte si vydatnější snídaně – celozrnný nebo žitný chléb, jogurt, cereálie, neloupané ovoce, zeleninové nápoje, ovocné a bylinné čaje. 
 6. Konzumujte co nejvíce jídel bohatých na vlákninu – zvyšují množství vody, zvětšují objem stolice, stimulují pohyb střev, urychlují střevní pasáž, jsou základem pro bakteriální růst. 
 7. Vylučte ze stravy černý čaj, čokoládu, kakao, rýži, těstoviny, výrobky z bílé mouky, sladká jídla.
 8. Nikdy neodkládejte nutkání na stolici. 
 9. Nacvičujte vyprazdňovací reflex – pravidelně v určitou ranní hodinu choďte na WC a snažte se vyvíjet přiměřený tlak na svěrač.
 10. Při braní projímadel dodržujte délku podávaní i velikost doporučených dávek. Pamatujte, že ne všechna jsou vhodná pro dlouhodobé používaní. 

Projímadlo vybírejte pečlivě  

Vhodné laxativum nemá způsobovat křečovité bolesti a průjmy či mít jiné nežádoucí účinky. Vyvolávat by nemělo ani "zlenivění" lustého střeva. Odpovídající přípravek by měl být dobře snášen a měl by být použitelný u všech věkových i jiných kategorií - tedy u malých dětí, těhotných i starších osob. Tato kritéria splňuje Duphalac. Kromě zácpy se užívá i u jaterní encefalopatie a stavů, které vyžadují měkké stolice (hemoroidy, po zákroku na tlustém střevě, konečníku). 

 • Jedná se o laktulózu, tedy cukr, který se v tlustém střevě mění na kyselinu mléčnou a zvyšuje tím pohyblivost střeva. 
 • Je vhodný pro diabetiky – nerozkládá se v tenkém střevě, takže se nevstřebává do krve a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. 
 • Podporuje růst zdraví prospěšných bakterií. 
 • Potlačuje tvorbu potenciálně patogenních bakterií (Clostridium, Escherichia coli) a tím podporuje příznivější rovnováhu střevní flóry.
 • Navzdory sladké chuti není možné po přípravku přibývat na váze (nevstřebává se do krve). 
 • Je vhodný pro dlouhodobé užívání a lze ho podávat od kojeneckého věku.

(bri)

Zdroj:
Informace pro pacienty, Abbott Laboratiories, s.r.o.

Autor článku: MUDr. Brigita Marhefková
Líbil se vám článek? +7 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Průjem

Průjmem nazýváme časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné...

Jak pylová alergie snižuje kvalitu života

Mezi projevy pylové alergie může patřit alergická rýma nebo astma. Tato onemocnění...

Deset překvapivých příčin zácpy

Možná už víte, že zácpu může způsobovat nedostatek vlákniny ve stravě. Existují...

Všechno se dá řešit. I průjem

Průjem dovede pořádně potrápit nejen dospělé, ale i děti. Někdy léčbu nevyžaduje,...

Léky na zácpu a průjem mívají vedlejší účinky. Vybírejte opatrně!

Zažívací potíže v podobě průjmu nebo naopak zácpy lze řešit. Pro oba problémy...

Život s hepatitidou: zácpa bývá závažný problém

Ačkoliv zácpu většina z nás vnímá pouze jako přechodný břišní dyskomfort, pro...

Jste v jiném stavu a bojujete se zácpou? Upravte svůj denní režim!

Těhotenství zvládá každá žena jinak. Zhruba 50 % budoucích matek má však jedno...

Dehydratace při průjmu vážně ohrožuje těhotné ženy

Těhotenství s sebou přináší i různé zažívací potíže. K nejčastějším patří průjem....

Na průjem z užívání antibiotik pomáhají probiotika

Mnoho pacientů užívajících antibiotika trápí během této léčby průjem. Jedná...

Pohyb pomáhá k návratu do běžného života po těžké nemoci

Úspěšné ukončení léčby rakoviny je pro nemocného i celou jeho rodinu velkým...

Doporučujeme

Čtěte více

Vyšetření při podezření na střevní záněty může být nepříjemné, ale je důležité

Koho by nevyděsila krev nebo hlen ve stolici, bolesti břicha, nevolnost, nechutenství...

Vyšetření rentgenem v těhotenství: není důvod k předčasné panice

Den, kdy se na těhotenském testu objeví vysněné dvě čárky, je jedním z nejšťastnějších...

Vyšetření spánku

V případě poruch spojených se spánkem se obvykle podstupuje několik vyšetření....

Vyšetření štítné žlázy

Vyšetření štítné žlázy je soubor lékařských úkonů sloužících k ověření velikosti,...

Vyšetření trávicího traktu

Zatímco dříve se mohli lékaři spolehnout pouze na svoje oči, uši a ruce, v dnešní...

Vyšetření u lékaře: diagnostika zeleného zákalu

Do ordinace očního lékaře by si měl pacient k vyšetření přinést brýle, pokud...

Vyšetření žil

Onemocnění žil je velmi frekventované. Mezi nejčastější onemocnění žil řadíme...

Vyšetřovací postup při artritidě musí být jasně definovaný

Ani pro odborného lékaře není vždy snadné zjistit, zda trpíte revmatoidní artritidou,...

Vyšetřovací postupy při onemocnění štítné žlázy

Ačkoli medicína 21. století má k dispozici řadu moderních vyšetřovacích postupů,...

Výška u vojáků – jak je to doopravdy

"Česka vojak, tobra vojak", hlásá známá replika z Haškova Švejka. A je to bezesporu...

Výšku dítěte může matka v těhotenství ovlivnit

Přemýšlí-li matka o svém dítěti, napadají ji tisíce různých myšlenek o jeho...

Vyšlo to! aneb Co čekat v raném těhotenství po umělém oplodnění

Konečně se po absolvovaných cyklech léčby neplodnosti zadařilo a jste těhotná....

Vyšší riziko vzniku roztroušené sklerózy je u kuřáků

Dlouhodobé studie zřetelně ukázaly, že kouření zvyšuje riziko vzniku roztroušené...

Vyšší žena než muž jako společenské faux pas?

Průměrná žena je menší než průměrný muž a již tento prostý statistický fakt...

Výtažek z muškátu zatočí s každou virózou

V tradiční jihoafrické medicíně je známo, že extrakt z tamního muškátu léčí...

Výtažek z muškátu: žádné šarlatánství, ale skutečný rostlinný lék

S nachlazením nebo zánětem průdušek většina lidí neběží hned k lékaři, ale zamíří...

Vývoj biologických léků: od počítačového modelu k pacientovi

Cesta vývoje biologických léčiv trvá roky a je velmi drahá a komplikovaná. Pojďme...

Výzkum medvědího spánku pomůže lidem s osteoporózou

Asi vás hned zkraje napadne, co koho vede k přemýšlení o osteoporóze medvědů....

Význam některých parametrů imunity v novorozeneckém věku

Odhalení odchylek v imunitním systému alergiků v novorozeneckém období je důležité...

Význam správné výživy pro pacienty po mozkové mrtvici

Je smutným faktem, že škody napáchané mozkovou mrtvicí umí dnešní medicína léčit...