Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zachovat srdce v klidu se vyplatí – držíte si tak diabetes od těla

redakce uLékaře

Zrychlená tepová frekvence v klidovém stavu a onemocnění srdce a cév spolu souvisejí. To je známá věc. Čínští vědci však nyní potvrdili, že příliš rychlý tep má vliv také na rozvoj diabetu.

Sledování více než 70 tisíc dospělých v průběhu 4 let ukázalo, že osoby se zrychlenou srdeční frekvencí v klidovém stavu čelí vyššímu riziku propuknutí cukrovky než lidé s běžnou rychlostí tepu.

Každých 10 tepů za minutu nad běžné hodnoty srdeční frekvence znamená o 23 % vyšší riziko onemocnění diabetem. Hodnoty klidové tepové frekvence je potřeba posuzovat podle věku a zdravotního stavu každého jedince. Obecně lze ovšem za normální u dospělého člověka považovat srdeční frekvenci do 75 úderů za minutu.

Zrychlený tep je riziko

Vyšší rychlost srdeční akce ohrožuje zdravé jedince i ty, kteří mají k cukrovce nakročeno a u nichž hodnoty krevního cukru svědčí o předstupni diabetu. Americká asociace pro diabetes hodnotí předstupeň jako zvýšenou hladinu krevního cukru, kdy hodnoty dosahují 5,6–6,9 mmol/l nalačno. Normální hodnoty by se podle asociace měly pohybovat pod 5,6 mmol/l.

Vědci zmíněnou rozsáhlou studií potvrdili dřívější poznatky, že rychlejší tep zvyšuje riziko cukrovky o 59 %. Vysoké hodnoty klidové tepové frekvence je tedy možné považovat za snadno měřitelný ukazatel tohoto rizika. V případě propuknutí diabetu se ovšem automaticky nejedná o důsledek zrychleného tepu. Na rozvoj tohoto onemocnění má vliv mnoho dalších faktorů. Mezi ně patří:

  • obezita,
  • nezdravé stravování,
  • nedostatek fyzické aktivity,
  • vysoký krevní tlak,
  • výskyt cukrovky v rodině.

Správná tepová frekvence v klidovém stavu má význam pro mnoho procesů v těle. Bez ohledu na věk se proto vyplatí věnovat pozornost rychlosti, kterou srdce bije. Udržování zdravé frekvence berte jako součást opatření k předcházení různým onemocněním.

(pak)

Zdroje:
www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150522083513.htm

Souček M., Nevrlka J., Řiháček I., et al. Zvýšená aktivita sympatiku a možnosti terapeutického ovlivnění. Vnitřní lékařství 2007; 53 (5): 554−559.

Doporučujeme