Zákaz kouření funguje: snižuje se výskyt nemocí srdce
Ve státech, které úplně zakázaly kouření na veřejných místech včetně restaurací, klesl počet případů infarktů až o jednu třetinu.
Kuřáci škodí sobě i svému okolí
Zdá se už téměř jisté, že omezit svobodu kuřákům bude společensky přijatelné. Zplodiny z jejich cigaret totiž dýcháme všichni a nekouřící majorita se chce bránit. Zvláště nyní, když statistické údaje prokázaly, že zakazování cigaret přináší ovoce.
Anglie a Wales zakázaly kouření v restauracích, barech a na dalších veřejných místech v červenci roku 2007 a o rok později se ke stejnému kroku odhodlalo i Skotsko. A například právě skotský zákaz přinesl výsledky téměř okamžitě: již následující rok po zákazu poklesl počet pacientů hospitalizovaných kvůli srdečnímu infarktu o 14 %.
Pasivní kouření škodí hlavně nemocným
Přestože z čistého vzduchu v restauracích a kavárnách profitují všichni, jedna skupina lidí z něj má obzvláštní prospěch: jsou to chronicky nemocní lidé, jako například diabetici nebo astmatici. Právě jim může vystavení nebezpečným zplodinám z cigaretového dýmu způsobit největší potíže. Lidé trpící diabetem mají již kvůli svému chronickému onemocnění značně zvýšené riziko infarktu, náhlé mozkové příhody a dalších nemocí krevního oběhu. Pasivní kouření může toto riziko dokonce zdvojnásobit.
Nekouřit je moderní a výhodné
Další státy, které již na vlastní kůži pocítily výhody antikuřáckého zákona, jsou i Kanada, USA, Francie, Itálie nebo Irsko. Pokles v počtu infarktů v těchto zemích dosáhl až jedné třetiny. Přestože daně z cigaret jsou vysoké a ve státních pokladnách jistě vítané, podle všeho jsou stále výhodnější zdravější občané v produktivním věku; z kouření se tak postupně stane stále méně tolerovaná okrajová aktivita.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/164988.php