Antidepresiva

Dobrý den, zajímalo by mě, proč některá antidepresiva způsobují nárůst hmotnosti. Je to tím, že ovlivňují (zpomalují) metabolismus, nebo zvyšují chuť k jídlu, či jde o kombinaci obojího? Pokud jde o první příčinu, bylo by asi dost těžké, ne-li nemožné ovlivnit to třeba dietou nebo pohybem, což vyplývá i ze zkušeností pacientů v internetových poradnách... Pak bych měla dotaz ke konkrétnímu léku - po více než desetiletém užívání jsem po poradě s psychiatrem vysadila Wellbutrin a přešla na Brintellix, poté na Dulseviu. Obojí mi nesedlo, takže nyní zkouším fungovat bez antidepresiv. Při užívání Wellbutrinu jsem byla štíhlá až hubená, teď mám po 4 měsících 2-3 kila navíc. Hlavně mě ale trápí každodenní silné nadýmání,, může to mít nějakou souvislost s vysazením Wellbutrinu (popř. nasazením nových AD), a tedy i změnou metabolismu? Popř. s "rozhozenou" psychikou (třeba dráždivý tračník)? Užívám ještě Letrox 125 po thyreoidektomii. Ještě dodám, že moje reakce na léky atd. bývají dost intenzivní a netypické, takže i lékařka už spíše tápe :-) Moc děkuji za odpověď!

Odpověď odborníka:

Modernější antidepresiva ze skupiny SSRI a SNRI (např. Brintellix, Dulsevia) obvykle hmotnost neovlivňují nebo po nich dochází k úbytku tělesné hmotnosti, i když efekt na každého je individuální. Působí zvýšení dostupnosti přenašečů (serotonin, nordarenalin), jež ovlivňují různé komplexní procesy jako myšlení, spánek, náladu, ale i chuť k jídlu - spíše aktivují. Naopak po antidepresívech s tlumivým účinkem (sedativních), např. po mirtazapinu, dochází spíše k nárůstu hmotnosti. Nejde ale o jediný mechanismus, některé léky zvyšují touhu po sladkém nebo ovlivňují i jiné přenašeče přímo regulující tělesnou hmotnost (neuromodulátory). Celý problém je ale složitější, protože je známo, že při depresích je zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu, což může vést k nárůstu váhy a rozvoji cukrovky. Naopak po zahájení léčby se metabolismus upravuje. Dieta a zvýšený pohyb pomáhá nárůstu váhy předcházet. Nadýmání nebývá častou komplikací léčby psychofarmaky. Trpíte-li dalšími příznaky dráždivého tračníku, zkuste nejprve dietu a režimová opatření - zjistit, co potíže zhoršuje, a to vynechat (čokoláda, káva, mléko, vejce, umělá sladidla ...), naopak zkusit např. čaje nebo tinkturu z heřmánku, fenyklu, máty, anýzu; jíst málo, nejíst tučné a ostré, malé porce, jíst v klidu, dobře vše rozkousat, nepít při jídle, nepolykat vzduch, nejist na večer, před spaním procházku, ev. z léků zkusit Espumisan a podobně. Tyto obtíže jsou často nepříjemné, ale nebývají nebezpečné. Pokud nepomůže výše uvedené, svěřte se gastroenterologovi.

MUDr. Jan Vachek
MUDr. Jan Vachek

Specializace: Vnitřní lékařství
Pracoviště: Klinika nefrologie VFN a Klatovská nemocnice, a.s., interní oddělení

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: