Kortikoidy

dobrý den, mohl bych se zeptat jestli používáním kortikoidní mastičky (triamciolon E léčiva) se zvyšuje nitrooční tlak trvale nebo to je jen dočasné a jestli bych si mohl omylem tou mastičkou šáhnout do oka, mažu si to na rocue a to pak je všude.. moc mě to trápí protože jsem četl že z toho mohu oslepnout. děkuju za odpověd

Odpověď odborníka:

Dobrý den, tato mast by se opravdu do očí neměla dostat. Když se stane, je nutné mast vypláchnout. Kortikoidy mohou opravdu u některých pacientů nitrooční tlak zvyšovat a to v naprosté většině dočasně. Omezení užívání kortikoidů (lokálně do očí a nebo celkově) je i z důvodu vzniku lékového šedého zákalu. Pokud se Vám mast dostává do očí častěji, tak se poraďte s ošetřujícím lékařem na jiné masti pro oční krajinu (př. oftalmo-hydrocortizon). Riziko oslepnutí z kortikoidů je velmi nízké, ale přesto se kontaktu zrovna této masti s oční spojivkou vyhněte.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Specializace: Oční lékařství
Pracoviště: OFTEX oční klinika Pardubice a oční centrum Hradec Králové

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: