Narušená psychika

Paní doktorko,děkuji za odpověď a radu.On si nepřipustí,že jeho psychika je zhoršená a že by potřeboval pomoc odborníka.Je mu 55 a je bez práce,takže souhlasím s Vašim názorem,že se mu jeví svět špatným a že mu všichni ubližují.Jenže on nestojí o jakou koliv pomoc.Ba naopat odrazuje všechny od sebe svým chováním se ke všem.Myslí si,že se chová normálně.Mám známou psychiatričku,ale pochybuji,že by k ní se mnou zašel,kdybch ho požádala,zda by tam šel a předem ji objasnila situaci.Dříve,když měl problémy,tak se ba naopak uzavřel do sebe a přesvědčit ho,že mu chci pomoci bylo hodně těžké.Chová se i nehezky ke mně,ale je z toho cítit nějaká beznaděj a jako by obrana proti něčemu špatnému,co si vymyslel.Myslím si,že je to způsobeno tím,že musel dát máti do léčebny s alzhairmem,což nesl moc špatně a v tu dobu mu nenabídla jeho rodina žádnou pomoc. Takže se to asi znovu projevilo - pocit bezmocnosti a nevěří ani mně,že bych mu chtěla pomoci a spíše mně od sebe odhání.Nechce pomoci v nouzi,jak by se dalo říci. Moje snaha cokoliv pro něho udělat je momentálně zbytečná.snažila jsem se mockrát,ale neuspěla jsem.Mockrát mně řekl,že nevěří,že jsem mu chtěla pomoci. Nyní bydlet s ním je poměrně náročné,ale já to zatím zvládám osobně dobře.

Odpověď odborníka:

Milá paní Víto, nesmírně obdivuji Vaši mírnost, laskavost, empatii. Myslím, že Váš manžel se dostal do jakési subjektivně bezvýchodné situace- ztráta práce je nepochybně traumatizující skutečnost. Vaše možnost mu jakkoliv pomoci naráží na fakt, že nemůžete "za něj žít", za něj najít další smysl bytí.
Ať to zní jakkoliv sobecky, snažte se chránit sebe sama. Vyhledávejte positivní stránky života, moudré a laskavé lidi, pokuste se najít drobné radosti v prostých "všedních "záležitostech. Univerzální radu bych se neodvážila poskytnout- snad jen inspiraci..Před časem můj věčně pubertální mladík přinel z návštěvy "nadbytečné" štěně voříška. Přesto, že veškeré další starání předal ostaním členům domácnosti přiznávám, že dnes už "má" věčně ke hře provokující okatá psí slečna dokáže během několika minut smést většinu stínů a chmur..Kéž by i pro Vás cosi fungovalo podobně..

MUDr. Barbora Heřmanská
MUDr. Barbora Heřmanská

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: