Alternativy kojení
Nabídka mléčné výživy pro nekojené děti je v současnosti velmi široká a
zahrnuje výrobky pro zdravé novorozence a kojence, ale i pro nedonošené
děti. K dispozici jsou také přípravky speciální výživy pro děti se
zdravotními problémy.
Užívání mléčných sójových produktů
Mléčné přípravky ze sóji se používají především u dětí s nesnášenlivostí laktózy. Podle současných poznatků Evropské asociace pro dětskou gastroenterologii (ESPHGAN) jsou sójové produkty určeny pouze vybraným indikačním skupinám. Kromě dětí s perzistující laktózovou intolerancí jsou to malí pacienti s diagnózou galaktosemie, alergie na bílkovinu kravského mléka nebo akutní gastroenteritidy. Někdy jsou z etických důvodů sójové produkty alternativou pro rodiče vegetariány a vegany.
Hlavní nedostatky a rizika
Sója je zdrojem proteinů, které jsou méně kvalitní ve srovnání s bílkovinou kravského mléka. Jsou málo stravitelné, méně se vstřebávají a mají nízký obsah methioninu. Nemají významnější nutriční výhody, navíc obsahují vysoké koncentrace aluminia a izoflavonoidů. Tyto fytoestrogeny mají škodlivý vliv především na neuroendokrinní maturaci, poškozují imunitní funkce a sexuální vývoj a mohou vést k poruchám štítné žlázy.
Sójové produkty nehrají žádnou úlohu v prevenci alergických onemocnění ani nespecifických gastrointestinálních onemocnění (břišní koliky, regurgitace). Naopak by je neměly vůbec užívat děti s potravinovou alergií během prvních šesti měsíců věku.
Sójové mléčné výživy jsou používány již mnoho let. V současnosti se bohužel ukazuje, že jejich výhody, mezi kterými hrála roli vysoká dostupnost a nízká cena, jsou zastíněny riziky a vedlejšími účinky.
(nes)
Zdroje: ESPHGAN Commitee on Nutrition: Soy protein infant formulae and follow-on formulae. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2004;42(4):352-361.