Nevratné poškození zraku? Za většinou případů stojí jedno závažné onemocnění
Slyšeli jste někdy o věkem podmíněné makulární degeneraci (VPMD)? Jde o závažné degenerativní onemocnění, které se projevuje především poškozením centrálního vidění. Ovlivňuje tak negativně základní obrazové vnímání – to je zamlžené nebo rozostřené, což zhoršuje rozpoznávání tváří a předmětů, schopnost čtení nebo řízení.
VPMD je zdaleka nejčastější příčinou nevratného poškození zraku ve vyspělých zemích v populaci starší padesáti let, přesto je veřejnosti prakticky neznámá. Nedostatek povědomí způsobuje, že lidé neznají její příznaky, nedokážou rozpoznat její raná stadia a z důvodu neznalosti rizikových faktorů nemohou dbát ani na prevenci nemoci.
Jak předcházet vzniku a rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace
Jaká opatření můžete přijmout, abyste přispěli k prevenci věkem podmíněné degenerace?
- Pokud je vám více než 50 let, navštěvujte pravidelně svého očního lékaře,
- chraňte své oči před nadměrným slunečním zářením a noste sluneční brýle,
- nekuřte,
- hlídejte si krevní tlak,
- pravidelně cvičte,
- vyvarujte se nadváhy,
- jezte vyváženou a pestrou stravu bohatou na karotenoidy (lutein a zeaxantin), vitaminy (zejména C a E), minerály a omega-3 mastné kyseliny.
Důležitou součástí prevence věkem podmíněné makulární degenerace je zdravá strava
Současná medicína nezná na toto onemocnění účinný lék. Nicméně vědecké studie prokázaly, že zdravý životní styl spolu s optimální výživou bohatou na karotenoidy, vitaminy a minerály napomáhají ke snížení rizika vzniku této nemoci, a dokonce i zpomalení jejího postupu, pokud jsou již oči poškozením zasaženy.
Naopak nedostatečný příjem potřebných karotenoidů, vitaminů a minerálů, jež odpovídají za hustotu makulárního pigmentu na oční sítnici, nepříznivě ovlivňuje obranný systém. Nedostatek těchto látek muže být příčinou postupné degenerace žluté skvrny, odborně makuly – centrální oblasti sítnice, která je zodpovědná za ostré vidění, odtud název onemocnění.
Karotenoidy jsou přírodní pigmenty, obvykle červené, oranžové nebo žluté. Lidské tělo je neumí vytvářet, a proto je musí přijímat ze stravy. Celkem známe na 750 přírodních karotenoidů, z toho 40 je dostupných v racionální stravě (rostlinách, mořských řasách), ale jen 15 z nich umí lidský organismus vstřebat a využít. Pro lidské oko byla zatím zjištěna důležitost především dvou karotenoidů – luteinu a zeaxantinu.
Hlavním zdrojem luteinu je zelená zelenina (kapusta, špenát nebo brokolice) a příznivé účinky jsou prokázané při denní dávce 6–12 mg. Zeaxantin je vedle brokolice a špenátu obsažen například v zelí, pomerančích, mangu nebo papáje a jeho doporučená denní dávka jsou 2 mg.
Riziko rozvoje věkem podmíněné makulární degenerace mohou pomoci snížit specializované přípravky
Rozhodně ne každý člověk však potřebné množství těchto látek pravidelně přijímá stravou. S přibývajícím věkem navíc jejich hladina v lidském těle postupně klesá, tělo jich není schopno tolik udržet. Proto byly vyvinuty doplňky stravy, které právě potřebnou kombinaci těchto látek, důležitých pro udržení dobrého zraku, tělu dodávají.
Dobře dostupné jsou např. kapsle a tablety řady Ocuvite. Obsahují především zmiňovaný lutein a zeaxantin, dále důležitý zinek, který napomáhá k udržení normálního stavu zraku a lepšímu vstřebávání vitaminu A. Vitaminy C a E pak pomáhají chránit buňky před oxidačním poškozením.
Ocuvite je k dostání ve více variantách, které je vhodné kombinovat:
- Na začátku užívání (první 2–3 měsíce) se doporučuje Ocuvite Lutein Premium s vyšším obsahem luteinu (12 mg) pro rychlejší nasycení žluté skvrny živinami. Jeho denní dávka je jedna tableta.
- Poté přejděte na tablety Ocuvite LUTEIN forte nebo kapsle Ocuvite Complete s rybím tukem. Jejich denní dávka jsou 1–2 tablety.
Ocuvite by se měl nejlépe užívat během jídla nebo po jídle. Ideálně s potravou obsahující tuky, protože tuky zlepšují vstřebávání dvou zmíněných účinných karotenoidů, luteinu a zeaxantinu. Pro stabilizaci pigmentu sítnice a rovnoměrné vyživení oka je důležité pravidelné a dlouhodobé užívání přípravků Ocuvite. Ty patří mezi volně prodejné, a seženete je tak snadno jak v kamenných, tak internetových lékárnách.
(rap)
Zdroj:
https://www.ocuvite.cz