Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Správná ochrana? Normální váha a antikoncepce

redakce uLékaře

V poslední době se objevily výzkumy, které udávají sníženou efektivitu hormonální antikoncepce u žen trpících nadváhou či obezitou. Není však třeba se bát, tyto pilulky totiž selžou pouze u malého procenta dam s kily navíc.

V poslední době se objevily výzkumy, které udávají sníženou efektivitu hormonální antikoncepce u žen trpících nadváhou či obezitou. Není však třeba se bát, tyto pilulky totiž selžou pouze u malého procenta dam s kily navíc.

Američtí vědci provedli dosud nejrozsáhlejší výzkum zaměřený na vztah mezi nadváhou či obezitou a efektivitou hormonální antikoncepce. Z výsledků výzkumu vyplývá toto:

  • Ženy trpící nadváhou mají až o 60 % vyšší riziko nechtěného těhotenství při užívání hormonální antikoncepce, a ženy trpící obezitou dokonce o 70 %, než zástupkyně něžného pohlaví s normální zdravou váhou, tedy v rozmezí BMI 18,5 až 24,9.
  • Riziko neočekávaného početí stoupá především při BMI vyšším než 27,3 – pro lepší představu se jedná například o ženy vážící 79 kilogramů při výšce 170 centimetrů.
  • U žen s kilogramy váhy navíc výrazněji stoupá riziko nechtěného početí při vynechání hormonální antikoncepce než u těch s normální váhou.

Obdobný výzkum proběhl i v roce 2007. Ten ozřejmil, že ženy s BMI více než 30 jsou taktéž ve vyšším riziku selhání hormonální antikoncepce. Autoři obou výzkumů ale upozorňují, že statistiky mohou být zkreslené dalšími vlivy. Dámy, které otěhotněly při braní pilulek, tak kupříkladu nemusely své preparáty užívat pravidelně. Navíc u nich mohlo dojít ke snížení efektivity hormonální antikoncepce průjmovými onemocněními či jinými chorobami.

Možné důvody selhání

Přesná příčina, proč hormonální antikoncepce u žen s nadváhou selhává, dosud není jasná. Lékaři v současnosti preferují několik teorií, které se mohou vzájemně kombinovat.

  • Tou první je nedostatečná hladina hormonů v krvi. Moderní antikoncepce totiž obsahuje pouze nízké dávky ženských pohlavních hormonů, aby se předešlo případným nežádoucím účinkům léčby. Kilogramy váhy navíc představují zvýšený prostor, ve kterém se hormony rozprostřou, a tudíž nemusí dosáhnout požadované účinné koncentrace.
  • Ženy s nadváhou mají také rychlejší jaterní metabolismus. Hormony v antikoncepčních pilulkách tak mohou být rychleji odbourávány z organismu a tím pádem také nemusí dosáhnout požadované účinné koncentrace.
  • Ženské pohlavní hormony se navíc vychytávají v tukové tkáni. Čím více tukové tkáně se nachází v organismu, tím větší je pravděpodobnost, že se hormony v tukových buňkách zachytí a nedorazí na místo účinku.

Efektivita je stále vysoká

Podle statistik vyplývá, že nadváhou trpí asi 22 % a obezitou kolem 14 % žen. Jak už ale bylo řečeno, není třeba propadat panice a houfně vysazovat hormonální antikoncepci u všech dam s nějakým tím kilogramem váhy navíc. I když nadváha a obezita opravdu snižují účinek hormonální antikoncepce, její efektivita je stále vysoká. Holt ve své studii uveřejnil, že ze 100 žen trpících nadváhou po roce užívání antikoncepce otěhotní 2 až 4. To znamená, že tato ochranná metoda stále dosahuje až 98% účinnosti.

Zdroj: contraception.about.com

Doporučujeme