Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Moderní antikoncepce a klady s ní spojené

Žena a trombózy 19.8.2015
redakce uLékaře

Přestože je hormonální antikoncepce užívána především jako účinná metoda plánovaného rodičovství, přináší s sebou i jiné výhody. S jakými dalšími přínosy se braní těchto preparátů může pojit?

Přestože je hormonální antikoncepce užívána především jako účinná metoda plánovaného rodičovství, přináší s sebou i jiné výhody. S jakými dalšími přínosy se braní těchto preparátů může pojit?

  • Úprava poruch cyklu. Dlouhotrvající, silná a bolestivá menstruace je nahrazena slabým pravidelným krvácením, čímž je zabráněno nadbytečným krevním ztrátám a minimalizováno nebezpečí vzniku anémie (chudokrevnosti).
  • Ochrana před cystami. Užívání hormonální antikoncepce snižuje riziko vzniku vaječníkových cyst.
  • Zastavení zánětů. Díky zahuštění hlenu v oblasti děložního čípku se snižuje nebezpečí tvorby pánevních zánětů.
  • Snížení množství mužských hormonů. Podávání antikoncepce představuje součást terapie tzv. hyperandrogenního syndromu či syndromu polycystických ovarií, pro který je charakteristická zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v krvi. Antikoncepce dokáže zmírnit doprovodné projevy onemocnění, jakými jsou větší ochlupení, akné, nepravidelný menstruační cyklus a tvorba vaječníkových cyst.
  • Péče o vnitřní orgány. Dlouhodobé užívání pilulek proti početí prokazatelně snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků a endometria (dělohy), a to až o 70 %.
  • Menší riziko zhoubného bujení. Hormonální antikoncepce také brání před rozvojem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Její ochranný vliv přetrvává 20–30 let po jejím vysazení.
  • Překážka pro myomy. Preparáty proti početí snižují nebezpečí vzniku děložních myomů a brání jejich růstu u žen, u kterých se již tyto útvary vyskytují. Dále zmírňují příznaky spojené s myomatózou (přítomností více myomů), jako jsou krvácení mimo cyklus či bolestivá menstruace.
  • Součást terapie endometriózy. Užívání hormonální antikoncepce vede ke zmenšení ložisek endometriózy a vymizení bolestivosti, která provází menstruaci či pohlavní styk.

Při předepisování vhodné antikoncepce zvažuje lékař také další pozitiva, která vám její užívání může přinést. Tak lze docílit výběru toho nejvhodnějšího preparátu.

Zdroj: www.internimedicina.cz

Doporučujeme