Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pět rizikových faktorů pásového oparu a neštovic – kdo je ohrožen?

Pásový opar 20.4.2015
redakce uLékaře

Neštovicemi se člověk nakazí jen jednou za život a virus pak navždy zůstává v lidském těle. Pokud se virus znovu „probudí“, způsobí pásový opar. Jak se virus šíří a koho ohrožuje?

Většina lidí se neštovicemi nakazí od jiného nemocného. Nemoc se šíří kýcháním, smrkáním, ale i dýcháním. Virus je tak nakažlivý, že v podstatě každý, kdo ještě neštovice neměl, po setkání s pacientem onemocní. Neštovice ale můžete chytit i od člověka, který trpí pásovým oparem. Zde je zdrojem nákazy pouze vyrážka, a to až do té doby, než poslední puchýřek zaschne a změní se ve strup.

Pásovým oparem člověk onemocní ve chvíli, kdy jeho oslabený imunitní systém dovolí viru, aby se šířil. Na takovou příležitost čeká virus v naší nervové tkáni třeba celý život.

Nakažlivost neštovic

Většina případů neštovic se objeví u dětí mladších deseti let, nejčastěji ke konci zimy a na začátku jara. Dítě je nakažlivé už dva dny předtím, než se objeví první pupínky. Nakažlivost trvá sedm dní a mizí s posledním puchýřkem. Strupy již žádné riziko nepředstavují. Děti s neštovicemi by tedy měly zůstat doma alespoň 10 dní.

Pásovým oparem onemocní každý třetí člověk

Každý, kdo někdy trpěl neštovicemi, je ohrožen vznikem pásového oparu. Během života postihne asi 30 % lidí. Co rozhoduje o tom, kdo zrovna pásový opar dostane?

  1. Věk. S věkem roste i riziko vzniku pásového oparu. Někteří vědci tvrdí, že ve věku 70 let je šance dostat pásový opar 50 %. S věkem také stoupá riziko následných komplikací.
  2. Pohlaví. Pásovým oparem častěji trpí ženy.
  3. Oslabený imunitní systém. Ohroženi jsou hlavně lidé, jejichž imunitní systém nefunguje tak, jak by měl.
  4. Stres. Dlouhodobě působící stres je rovněž jeden z faktorů oslabujících imunitní systém. Mezi stresové situace může patřit vysoké pracovní nasazení, nepříjemné rodinné situace, větší operační výkon atd.
  5. Léky potlačující imunitu. Takové léky užívají například pacienti s autoimunitními chorobami.

Může se pásový opar vrátit?

Pokud jste již jednou pásový opar prodělali, riziko, že se to bude opakovat je nízké, ale není to nemožné. Proti pásovému oparu existuje očkování. Lékaři ho doporučují lidem starším 50 let, a to i těm, kteří již pásovým oparem někdy trpěli.

Zdroj: www.nytimes.com

Doporučujeme