Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Bolest břicha po jídle? Na vině může být slinivka!

redakce uLékaře

Běžné zažívací obtíže lidé často přecházejí. Pokud se ale objevují pravidelně, měli byste zbystřit. Může jít o chronický zánět slinivky břišní neboli pankreatitidu, která si zaslouží léčbu.

Běžné zažívací obtíže lidé často přecházejí. Pokud se ale objevují pravidelně, měli byste zbystřit. Může jít o chronický zánět slinivky břišní neboli pankreatitidu, která si zaslouží léčbu.

Slinivka břišní neboli pankreas je uložena za žaludkem – v horní zadní části břicha. Je to žláza, která produkuje jednak hormony regulující hladinu cukru v krvi, jednak trávicí enzymy. Ty jsou speciálním kanálkem (tzv. pankreatickým duktem) transportovány přímo do střev, kde zajišťují trávení tuků, cukrů i bílkovin. Při chronickém neboli dlouhotrvajícím zánětu slinivky nám ale hrozí víc než jen trávicí potíže.

Alkohol, žlučníkové kameny, nebo geny?

Přesný proces, kterým chronická pankreatitida vznikne, je často neznámý. Její příčinou je až v 70 % případů nadměrná konzumace alkoholu, druhým nejčastějším viníkem jsou žlučníkové kameny, které se opakovaně uvolňují, prochází společným žlučníkovo-pankreatickým vývodem a dráždí slinivku. Může být ale i důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu, ucpání pankreatického duktu nebo autoimunitního onemocnění. Někdy je dědičná a začíná se vyvíjet již v dětství. I když se jedná o zánět, agresivní bakterie zde nehledejte – tkáň slinivky se pomalu a postupně ničí vlastními imunitními mechanismy našeho těla.

Člověk s tímto onemocněním nemusí na začátku pociťovat žádné obtíže. Když poškození pankreatu dosáhne určitého, mnohdy již závažného stadia, může se objevit:

 • bolest v horní části břicha, někdy se zhoršující po jídle a pití, která se může šířit i do oblasti zad,
 • nevysvětlitelný úbytek na váze,
 • nevolnost, zvracení,
 • průjem,
 • světlá stolice s mastnou tukovou konzistencí.

Zhoršené trávení může skončit i rakovinou

Na rozdíl od své příbuzné, akutní pankreatitidy, nepředstavuje ta chronická bezprostřední ohrožení života. Není ale namístě brát ji na lehkou váhu. Nemocnému hrozí:

 • výrazně zhoršené trávení vedoucí k podvýživě,
 • cukrovka v důsledku zániku buněk produkujících inzulin,
 • rozvoj závažné akutní pankreatitidy,
 • pseudocysty v pankreatu, hrozící vznikem infekce nebo vnitřního krvácení,
 • vznik rakoviny slinivky.

Napoví zobrazovací metody

Krevní testy obvykle lékaři při odhalování chronické pankreatitidy příliš nepomohou. Zato má však k dispozici celou řadu zobrazovacích metod – může vás poslat třeba na ultrazvuk břicha, na CT, magnetickou rezonanci nebo na složitější vyšetření jménem endoskopický ultrazvuk.

Pokud se ukáže, že skutečně trpíte chronickým zánětem slinivky břišní, je potřeba ihned začít s léčbou. Ta sice nenapraví již vzniklé škody, ale snaží se vám ulevit od bolesti, zlepšit trávicí funkce a zamezit vzniku komplikací. Součástí léčby jsou:

 • léky proti bolesti,
 • pankreatické enzymy (směs amylázy, sacharázy a lipázy jménem pankreatin),
 • kortikosteroidy v případě autoimunitního podkladu onemocnění,
 • endoskopický zákrok ERCP, pokud je potřeba odstranit žlučové kameny nebo rozšířit pankreatický duktus,
 • odstranění žlučníku v případě přítomnosti kamenů,
 • v krajním případě operace slinivky, jejíž rozsah závisí na závažnosti postižení.

Po diagnóze chronické pankreatitidy je třeba vyhnout se alkoholu, a to i v případě, že nebyl příčinou vzniku onemocnění. Pankreatická dieta, která je stejně důležitá jako léky, spočívá v omezení tučných a těžko stravitelných potravin. Dále se doporučuje zanechat kouření a prospěšné může být i užívání vitamínů a jiných antioxidantů.

Zdroje: 

www.pancreasfoundation.org/patient-information/chronic-pancreatitis/causes-and-symptoms/

www.pancreasfoundation.org/patient-information/chronic-pancreatitis/chronic-pancreatitis-testing-and-diagnosis/

www.healthline.com/health/chronic-pancreatitis

Doporučujeme