Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Ultrazvuk břicha

Zdravcentra.cz 21.4.2008

Ultrazvuk, UZ nebo SONO je neinvazivní, naprosto bezbolestná a neškodná zobrazovací metoda. Ultrazvukové vyšetření břicha patří k nejdostupnějším vyšetřením. Lékař Vám jej předepíše v případě, že má podezření na nemoc některého vnitřního orgánu ve Vašem břiše. Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog.

Ultrazvuk, UZ nebo SONO je neinvazivní, naprosto bezbolestná a neškodná zobrazovací metoda. Vznikla díky ponorkám. Vývoj sonarů a echolokátorů ve válečném zbrojení dal podnět ke zkoumání jejich uplatnění i v medicíně. Ve čtyřicátých letech 20. století se stal ultrazvuk předmětem lékařského výzkumu, v 50. letech se již metoda zobrazení měkkých částí lidského těla pomocí ultrazvuku začala úspěšně rozšiřovat do praxe. Dnes patří mezi zcela běžná vyšetření. #IMG#

Kdy se vyšetření používá...

Ultrazvukové vyšetření břicha patří k nejdostupnějším vyšetřením. Lékař Vám jej předepíše v případě, že má podezření na nemoc některého vnitřního orgánu ve Vašem břiše. Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog.

K čemu vyšetření slouží...

Ultrazvukové vlny dokáží zobrazit téměř všechny měkké tkáně Vašeho těla. Informují o jejich tvaru, velikosti a struktuře. Dokáží odhalit, jestli je pozorovaný útvar plný, dutý nebo obsahuje tekutinu. Vyšetření je široce dostupné a často se využívá při pátrání po příčině bolestí břicha, původu hmatných rezistencí nebo k vyloučení krvácení do břišní dutiny. Nejčastěji se používá k vyloučení či prokázání ledvinových nebo žlučníkových kamenů. Často se indikuje jako jedno z prvních vyšetření k vyloučení nebo potvrzení nádoru v břišní dutině. Může sloužit i pro zacílení odběru vzorků (biopsie) z těla.

Co je k tomu potřeba...

Ultrazvukový přístroj se skládá ze sondy napojené na přístroj s ovládacím pultem a zobrazovacím monitorem. Některé jsou navíc vybaveny termosublimační tiskárnou, která umožňuje vybrané obrázky vytisknout. Moderní přístroje jsou již zcela mobilní a je možno je podle potřeby dopravit i k nemohoucímu pacientovi. Pro lepší zobrazení se na ultrazvukovou sondu nebo přímo na vyšetřované místo nanáší průhledný gel.

Jaký je princip...

Ultrazvuk je zvukové vlnění vysoko nad hranicí slyšitelnosti lidským uchem. Jeho vlny pronikají hmotou. Na rozhraní dvou částí s odlišnými vlastnostmi dochází k odražení části vln a jejich návratu zpět směrem ke zdroji. Zbylé vlny pokračují hmotou dál, dokud nedosáhnou dalšího rozhraní, kde se opět jejich část odrazí. Sonda lékařského ultrazvukového přístroje přiložená na kůži vysílá do Vašeho těla UZ vlny. Ty se po dosažení hranice orgánů nebo různých prostředí částečně odrazí a vrací zpět k sondě. Přístroj tyto odražené vlny a jejich časové zpoždění zpracuje do výsledného černobílého obrazu na monitoru.

Jak se na to připravit...

Na ultrazvukové vyšetření se dostavte nalačno. Alespoň 6 hodin před vyšetřením nesmíte jíst ani pít. Před plánovaným vyšetřením močového měchýře byste neměli alespoň 2 hodiny močit. Pro jeho lepší zobrazení je výhodné, když je naplněný. Potřebnou dobu nemočení můžete odhadnout z vlastní zkušenosti. Ultrazvukové zobrazení břicha znesnadňuje nadměrná přítomnost plynu ve střevech. Proto se den před vyšetřením raději vyvarujte nadýmavých potravin.

Jak to probíhá...

Po vstupu do místnosti si na pokyn lékaře odložíte oblečení a položíte se na lehátko. Vaše poloha bude záviset na vyšetřovaných orgánech. Pro ledviny Vás lékař vyzve, abyste se položili na levý nebo pravý bok, ostatní orgány se obvykle vyšetřují v poloze na zádech. Samotné vyšetření trvá asi 10 minut. Nejdříve ucítíte chladivý gel a potom krouživé pohyby a jemný tlak sondy na břiše. Stačí, abyste klidně leželi. Po ustálení obrazu lékař natáčí sondu tak, aby získal co nejlepší přehled o vyšetřované oblasti. Někdy Vás může vyzvat, abyste na krátko zadrželi dech. Po skončení vyšetření dostanete ubrousek na otření gelu a můžete se opět obléct.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření vidí vyšetřující lékař již v průběhu na obrazovce přístroje. Může obraz zastavit a provádět potřebná měření. V případě potřeby jej vytiskne a přiloží k nálezu. Po skončení napíše zprávu, kterou dostanete okamžitě k dispozici.

Co vyšetření ukáže...

Orgány Vašeho těla mají různou echogenitu. To znamená, že odlišně odrážejí ultrazvukové vlny. Díky tomu se na obrazovce zobrazí jejich hranice i struktura. V případě, že je v orgánu zánět nebo novotvar (cysta, kameny, nádor), vlny se odrážejí jinak a na monitoru se zobrazí jako místa jiného odstínu. Duté útvary připomínají kroužky, ostatní vypadají jako plné plochy s různou strukturou. Kameny odrážejí všechny vlny a zanechávají za sebou charakteristický „stín“. Lékař může při vyšetření změřit velikost orgánů a získat základní přehled o jejich uložení. Interpretace nálezu vyžaduje značnou zkušenost. Laikovi připomíná ultrazvukový obraz jen bílé šmouhy na obrazovce.

Kam povedou další kroky...

Po ultrazvukovém vyšetření můžete odejít a vykonávat jakoukoli činnost. Vyšetření je bez následků a nijak Vás neomezuje. Krátce po vyšetření je vhodné se najíst. Výsledek zanesete lékaři, který vyšetření objednal. Ten Vám nález vysvětlí a navrhne další diagnostický nebo léčebný postup.

Dostupnost...

Ultrazvuk je velmi jednoduché a dostupné vyšetření. Přístroji jsou vybaveny všechny nemocnice i celá řada soukromých ordinací a ambulancí. Po objednání se na vyšetření čeká v závislosti na provozu pracoviště nanejvýš několik dní.

Doporučujeme

Čtěte více

Ulcerózní kolitida: nemoc několika tváří. Znáte je opravdu všechny?

Ulcerózní kolitida patří mezi tzv. nespecifické střevní záněty. Rozsah postižení...

Ulehčete život svému srdci, uleví se i vám

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. Toto pořekadlo...

Úleva křečovým žilám lázeňskou metodou – v pohodlí domova

Hydroterapie, tedy léčba pomocí vody, je velmi stará léčebná a rehabilitační...

Úleva od bolesti při piercingu? Máte ji na dosah!

Radost z rozhodnutí, že si necháte udělat piercing, možná kazí obavy z bolesti...

Úleva pro unavené oči – od počítače i alergie

Možná to znáte: oči, které dostávají během celého roku zabrat nekonečným hleděním...

Ulevit si od místní bolesti lze i pomocí krému

Bojíte se vy nebo vaše dítě injekcí a drobných kožních zákroků? Vyzkoušejte...

Ulevte (nejen) v listopadu svému srdci od nikotinu a alkoholu!

Životní styl je jeden z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje naše zdraví....

Ulevte hlasivkám – homeopatika zvládnou i chrapot z trémy

Chrapot je problémem, se kterým se potýkáme hlavně v zimních měsících. Nejčastější...

Úlevu od astmatických potíží hledejte v polariu

Léčba zimou zní možná poněkud zvláštně, ale je účinná. Kryoterapie neboli polarium...

Úloha bytových alergenů při vzniku astmatu

Výskyt astmatu v posledních třiceti letech výrazně stoupl, avšak pravé příčiny...

Ultrazvuk břicha - kdy je vyšetření potřeba a jak probíhá

Nebolestivé ultrazvukové vyšetření Vás vyšetří opravdu dokonale. Kvalitně zobrazí...

Ultrazvuk dokáže zlikvidovat nádor prostaty. Co se děje dál, ukáže čas

Když je na živé buňky namířeno vysokofrekvenční ultrazvukové vlnění, začnou...

Ultrazvuk si s bércovými vředy příliš neporadí

Ultrazvuk se v léčbě poranění měkkých tkání včetně bércových vředů používá už...

Umělá sladidla: hrozba rakoviny nebo závislosti na sladkém?

Možná chcete s jejich pomocí ztratit nějaké to kilo, možná je musíte vyhledávat...

Umělé dělohy hudbou budoucnosti v IVF terapii

Díky tomu, že je IVF celosvětově hojně využívána v terapii neplodnosti, jsou...

Umělé oplodnění a roztroušená skleróza: jde to dohromady?

Jak je to s těhotenstvím u roztroušené sklerózy? Je při tomto onemocnění ovlivněna...

Umělé oplodnění je nadějí i pro lesbické páry

Téměř každá žena by chtěla zažít mateřství bez ohledu na to, jaký milostný vztah...

Umělé oplodnění je zkouškou trpělivosti

Při zcela optimálních vlastnostech embrya a věku ženy do 35 let dosahuje metoda...

Umělé oplodnění jen do padesátky

Mít dítě v pokročilém věku? Pro někoho hrdinství, pro jiné nepřijatelné. Otázkou...

Umělé oplodnění jen pro bohaté?

V současné době vzrůstá počet párů, které se bezúspěšně snaží o miminko. Ve...