Chřipka a těhotenství
Chřipka si své oběti nevybírá. Ve chřipkovém období stačí jen krátký pobyt mezi lidmi a několik kapének s virem si dokáže snadno najít cestu do nenakaženého organismu. Dokonce ani nad budoucí matkou se choroba neslituje. Co tedy dělat v případě, že jste těhotná a nakazíte se chřipkou? Na co si dávat pozor?
Na co si dávat pozor...
V první řadě je potřeba se upokojit. Příznaky chřipky sice mají u těhotných delší průběh (týká se to zejména pocitu ucpaného nosu). Nicméně u nejúčinnější protichřipkové léčby antivirotiky nebylo podle soudobých odborných poznatků prokázáno žádné nebezpečí pro plod či těhotnou matku. Odborné zdroje tedy doporučují antivirotickou terapii v případě, že je onemocnění chřipkou těžké, a tudíž rizikové pro plod. Dostupná terapie je tedy použitelná i pro těhotné a není třeba obávat se o zdraví vašeho dítěte.
#IMG#Pokud ovšem chřipka nedosahuje takového stupně závažnosti, aby si vyžádala léčbu antivirotiky, jsou k dispozici následující obecná doporučení.
Zvyšte svůj příjem tekutin. Voda, čaj či minerálka jsou výborné, nicméně vyplatí se popíjet i džusy pro jejich obsah vitaminů a živin.
Trpíte-li nechutí k jídlu, zkuste jíst raději šest menších jídel denně místo tří obvyklých porcí za den.
Více odpočívejte. Pro váš organismus je boj s chorobou stejnou zátěží jako intenzivní sport. Nemá cenu své tělo přepínat ještě další námahou.
Při ležení si více podložte hlavu. Bude se vám lépe dýchat a zabráníte stékání infekčních hlenů do krku.
Inhalujte pro uvolnění hlenů v dýchacích cestách. Nemáte-li inhalátor, stačí udělat si čaj z bylin, nalít jej do mělkého hrnce, posadit se nad něj s ručníkem přes hlavu a vdechovat páru. Je lépe nechat čaj trochu vychladnout, aby nebyl příliš horký - mohla by se vám točit hlava.
Přikládejte si teplé obklady na lícní kosti, na čelo a pod oči, pokud cítíte tlak v oblasti dutin.
Měřte si teplotu alespoň jednou denně. Pokud stoupne nad 38 °C, kontaktujte svého lékaře. Totéž platí, máte-li problémy s dechem, s neustupující bolestí hrudníku či s velkou bolestí v krku. Pokud začnete vykašlávat zelené či žluté hleny, je to známka přechodu onemocnění v bakteriální infekci. Opět byste měla kontaktovat lékaře.
Zdroj: University of Michigan
(jin)