Chřipka a nachlazení – jak podpořit imunitu
Jakmile na podzim zajde sluníčko a trochu zaprší, začnou se školy, školky i kanceláře plnit pokašlávajícími a posmrkávajícími jedinci. Léto je definitivně pryč, den se postupně zkracuje, venku se ochladí a člověk zpravidla tráví stále více času uvnitř. To jsou ideální podmínky pro šíření virů a bakterií. Onemocnění se můžeme ubránit jen s fungující a dobře připravenou imunitou.
Jakmile na podzim zajde sluníčko a trochu zaprší, začnou se školy, školky i kanceláře plnit pokašlávajícími a posmrkávajícími jedinci. Léto je definitivně pryč, den se postupně zkracuje, venku se ochladí a člověk zpravidla tráví stále více času uvnitř. To jsou ideální podmínky pro šíření virů a bakterií. Onemocnění se můžeme ubránit jen s fungující a dobře připravenou imunitou.
Na podzim a v zimě dostává náš imunitní systém zabrat. Změna počasí, méně slunce, větší stres v práci i ve škole, návrat do kolektivu – to všechno jsou tradiční faktory, které hrají v náš neprospěch. Účinných rad na podporu imunity je mnoho – od jednoduchých režimových opatření až po komplikované recepty a babské rady. Pravda je, že to nejjednodušší bývá často nejúčinnější. Ale ruku na srdce, jsme opravdu schopni to dodržet?
Dostatek spánku
Obecným problémem zaměstnaných, školou povinných a obecně rodin s dětmi bývá chronické nevyspání. Přitom dostatek spánku znamená lepší obranyschopnost organismu a zároveň lepší odolnost vůči stresu. Stres přitom patří mezi jeden z hlavních rizikových faktorů pro vaši imunitu.
Dobrá rada: Pokud máte problémy s nedostatkem spánku, zkuste jít právě dnes o půlhodiny dříve spát. Budete-li to považovat za dostatečně důležité, povede se to i v následujících dnech.
Zdravá strava
Dostatek ovoce a zeleniny patří mezi radami na podporu imunity mezi stálice. Rada působí tak samozřejmě, že už ji často ani nevnímáme. Vitamíny a vyvážená strava bez zbytečných přídatných složek a umělých přísad zatěžujících organismus jsou přitom pro naši schopnost odolávat nemocem zásadní. Bez zdravého trávicího systému je silná imunita nepředstavitelná.
Dobrá rada: Jestliže cítíte ve složení svého jídelníčku jisté rezervy, zajděte si co nejdříve pro jablko nebo hrušku. K večeři si dejte o rajče a papriku více – změna může být pozvolná a přirozená - důležité je, aby k ní vůbec došlo a neustále jsme ji neodkládali.
Pitný režim
Dostatek tekutin je pro tělo a pro fungování naší obranyschopnosti zásadní. Napomáhá k detoxikaci organismu, usnadňuje činnost ledvin a jater. Zvýšený příjem tekutin se vřele doporučuje i při nemoci a rekonvalescenci.
Dobrá rada: Připravte si ráno láhev vody, kterou budete mít stále u sebe. Dejte si závazek, že ji přes den celou vypijete.
Pobyt na čerstvém vzduchu
Procházky a tělesná aktivita jsou blahodárné pro tělo i duši. Pobytem venku se nenásilně otužujeme, posilujeme organismus a navíc si můžeme skvěle pročistit hlavu.
Dobrá rada: Zkuste si cestu do práce nebo z práce prodloužit o úsek, který budete muset jít pěšky (jednu stanici autobusu, méně výhodnou cestu kolem vašeho bloku), vaše tělo vám poděkuje.
Homeopatie – zdravá prevence
V lékárně Vám nabídnou nepřeberné množství preparátů na podporu imunity. Řadu výhod přináší například homeopatika – působí totiž přesně ve směru podpory vlastního imunitního systému. Lze je užívat jako prevenci zimních onemocnění během celé sezóny a v případě, že jste už nemocní, lze je použít i k léčbě. Vzhledem k tomu, že základním principem homeopatie je hledání pravé podstaty nemoci, nemusíte se přitom obávat pouhého potlačení příznaků, které při podcenění situace může vést k přetížení organismu a nové vlně onemocnění.
Dobrá rada: Zeptejte se v lékárně na možnosti prevence a vyzkoušejte třeba homeopatii.
Chraňte svoji rodinu
Základní preventivní opatření by měli samozřejmě dodržovat všichni členové domácnosti. Od jednoduchého mytí rukou až po ohleduplné kašlání a kýchání. Zvláště v případě, kdy jsou v rodině malé děti, u kterých je výskyt onemocnění častější a bývá u nich potenciálně více komplikací.
Dobrá rada: Právě homeopatika mohou být šťastnou volbou ve chvíli, kdy v rodině někdo onemocní a je třeba ochránit zbytek rodiny před nákazou. Důležité je zabránit tomu, aby si nemoc mezi sebou dokola předávali všichni členové rodiny.