EEG - kdy a jak se zjišťuje poškození mozku?
EEG, elektroencefalografie, je vyšetření registrující aktuální elektrickou aktivitu Vašeho mozku. Indikuje se obvykle při záchvatových onemocněních, ztrátě vědomí, po mozkové příhodě, při zánětech, úrazech nebo otřesech mozku. Vyšetření navrhuje neurolog.
EEG, elektroencefalografie, je vyšetření registrující aktuální elektrickou aktivitu Vašeho mozku. První popis metody pochází z roku 1929. Publikoval jej německý neurolog a psychiatr Johannes Berger. Na pořízených záznamových křivkách popsal základní vlny alfa a beta. Postupně došlo k rozšíření metody. Dnes patří EEG k nejdůležitějším diagnostickým metodám v neurologii.
Kdy se vyšetření používá...
Elektroencefalografie slouží k odhalení změn v elektrické aktivitě mozku při podezření na jeho poškození. Indikuje se obvykle při záchvatových onemocněních, ztrátě vědomí, po mozkové příhodě, při zánětech, úrazech nebo otřesech mozku. Používá se i při sledování procesů probíhajících ve spánku. Vyšetření navrhuje neurolog.
K čemu vyšetření bude...
EEG pomáhá při stanovení diagnózy epilepsie. Ze záznamu lékař zjistí, o jaký druh epileptického záchvatu se jedná a kde je ložisko odpovědné za jeho vznik. Kromě toho může přesně ukázat místo podezřelé ze zánětu nebo nádoru a určit míru případného poškození. Vyšetření odhalí, co se děje v mozku ve stavu hlubokého bezvědomí (komatu). Toho se využívá například i k diagnostice mozkové smrti u těžkých stavů (např. po mrtvici nebo po úrazu).
Co je k vyšetření potřeba...
Vyšetření se provádí pomocí přístroje zvaného elektroencefalograf. Skládá se z několika elektrod (obvykle 16 až 25), které jsou pomocí drátů spojeny s vyhodnocovacím zařízením. Výsledek vyšetření (EEG křivka) se zobrazuje na monitoru a je vytisknut na připojené tiskárně.
Jaký je princip...
Váš mozek při své činnosti podobně jako srdce (viz EKG) tvoří elektrické proudy. Ty lze na povrchu hlavy speciálními elektrodami registrovat. Přístroj signály mnohonásobně zesílí a převede na výslednou křivku. Tvar a charakter křivky se odvíjí od aktuální aktivity mozku. Bdění i spánek mají svůj charakteristický EEG záznam.
Jak se na vyšetření připravit
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Elektrody se připevňují na hlavu, proto není vhodné si před EEG lakovat nebo tupírovat vlasy ani si pořizovat nákladný účes.
Jak vyšetření probíhá...
Po příchodu do vyšetřovací místnosti Vás personál uloží na lůžko nebo usadí do křesla. Na hlavu Vám připevní snímací elektrody. Připevnění není ani v nejmenším bolestivé, obvykle jsou elektrody součástí slušivé čepice s vývodnými dráty. Po ověření správného kontaktu všech elektrod už můžete jen v klidu relaxovat. Přístroj registruje Vaši mozkovou aktivitu. Personál Vás může vyzvat k občasnému otevření a zavření očí nebo prohloubení dýchání. Jiné nároky na Vaši spolupráci vyšetření nemá. Lze jím vyšetřovat i velmi malé děti. Celé vyšetření trvá jednu až dvě hodiny. Ve zvláštních případech se pořizuje i dlouhodobější EEG záznam. Ten se obvykle provádí za hospitalizace.
Kdy bude výsledek...
Výsledek vyšetření je viditelný již v jeho průběhu na monitoru. Výsledek na papíře (elektroencefalogram) kontroluje lékař a napíše k němu své vyjádření (popis). Vy jej dostanete ještě týž nebo následující den.
Co vyšetření ukáže...
Aktuální mozková aktivita závisí na právě prováděné činnosti. Na EEG křivce se popisuje několik různých vln. Alfa vlny se objeví obvykle v klidu při zavřených očích a při počínajícím spánku. Rychlejší beta vlny jsou normálně přítomny při bdění a pozornosti. Delta vlny jsou nejpomalejší. Objevují se při hlubokém spánku. Spánek provázejí i pomalé theta vlny. Za normálních okolností ukazuje EEG záznam dospělého bdělého člověka na obou polovinách hlavy pouze alfa a beta vlny. V případě poškození některé oblasti mozku se objeví odlišnosti mezi pravou a levou polovinou mozku. Záznam nad postiženými oblastmi ukáže pomalé vlny nebo plochou linii, která znamená, že příslušná část mozku je natolik poškozena, že nevykazuje žádnou aktivitu.
Kam povedou další kroky...
Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení se můžete věnovat jakékoliv aktivitě. Výsledek s popisem zanesete specialistovi, který Vás k vyšetření odeslal. Ten Vám nález vysvětí a navrhne další postup.
Dostupnost...
EEG se provádí v některých specializovaných neurologických ambulancích a na neurologických odděleních všech nemocnic.