Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Homeopatická lékárnička do kapsy: 4 nezbytní pomocníci pro akutní potíže

Homeopatie 1.11.2013
redakce uLékaře

Homeopatických léků je spousta a indikace každého jsou jasně dané a specifické. Ale co dělat v akutních situacích, když jsme v práci, v autobuse, na ulici nebo někde na cestách a potřebujeme ihned zareagovat a začít léčit sebe nebo někoho blízkého?

Homeopatických léků je spousta a indikace každého jsou jasně dané a specifické. Ale co dělat v akutních situacích, když jsme v práci, v autobuse, na ulici nebo někde na cestách a potřebujeme ihned zareagovat a začít léčit sebe nebo někoho blízkého?

Mít s sebou celou homeopatickou lékárnu je často nemožné. Existují sice nejrůznější pohotovostní lékárničky, ale ty jsou často poměrně neskladné. Pro ty nejakutnější stavy a první pomoc se mi v průběhu let osvědčila „kapesní“ lékárnička, která se vejde opravdu do kapsy, do tašky a nebo do jakékoliv dámské kabelky a tak ji lze mít kdykoliv k dispozici. Mám v ní 4 homeopatické léky a s těmi si vystačím téměř na všechny problémy homeopatické první pomoci.

1. Proti horečce, prochladnutí i šoku

První tubou je Aconitum napellus 30 CH. Indikace na akutní horečnatá onemocnění je známá snad každému, kdo se o homeopatii alespoň trochu zajímá. Aconitum většinou používám preventivně. V obraze tohoto léku je první fáze zánětu s překrvením tkání a pocitem horkosti a tak kdykoliv cítím, že na mě „něco leze“ a cítím vnitřní horko a jsem citlivý na chlad, dám si 5 kuliček spolu s Oscillococcinem a vše odchází jako mávnutím kouzelného proutku. Aconitum 30 CH (pozn.redakce: u této indikace je stejně účinný lék v ředění 9 nebo 15 CH) je taky výborná prevence jakýchkoliv stavů po prochlazení. Pokud kdekoliv prochladnu nebo promoknu chladným deštěm a nebo mě „profoukne“ na podzimní či zimní procházce či při podzimním zahradničení, opět si vezmu hned, jak můžu, 5 kuliček, vypiji teplý čaj a nebezpečí je zažehnáno. Další indikací tohoto léku v první pomoci jsou všechny stavy, které pacient popisuje slovem šok. Může to být šok ze závažnějšího úrazu, kdy má postižený strach ze smrti, ať už je tento strach oprávněný nebo ne. Další podobnou situací je například autonehoda, a to i když se nikomu nic závažného nestane. Mimo to i náhlé úleky všeho druhu a reakce na jakékoliv špatné zprávy. Jedna či dvě dávky Aconita postiženého zklidní a vrátí mu racionální náhled na celou situaci.

2. Na úrazy i jako prevence proti bolavému tělu

Druhým lékem, který v lékárničce mám je samozřejmě Arnica 30 CH, (pozn.redakce: u této indikace je stejně účinný lék v ředění 9 nebo 15 CH) na úrazy všeho druhu, ale taky jako prevence bolavého těla a únavy po sportování a nebo po jakékoliv fyzicky namáhavé činnosti. V prevenci po sportovních či pracovních výkonech postačí jedna dávka 5 kuliček. U úrazů se samozřejmě neobejdu bez opakovaného podání, které se řídí intenzitou bolestí. Osobně ho často používám i na obnovu energie po náročné noční službě. Prostě na všechny situace, kdy se fyzicky cítím „jako zbitý“ a vyčerpaný.

3. Zažívací potíže a vnitřní chlad

Třetím lékem je Nux vomica 5 CH. V té první pomoci jej využívám nejvíc ve dvou situacích:

  • Jednak je to opět pocit, že na mě „něco leze“, ale za žádnou cenu se nemůžu zahřát a nejradši bych si na zahřátí dal něco „ostřejšího“. Pár dávek Nux vomica a tubička Oscillococcina, teplý čaj a za pár hodin jsem opět fit.
  • Druhou situací, kdy tenhle lék používám jako první pomoc jsou všechny gastrointestinální problémy. Když cítím, že mi něco „nesedlo“, cítím těžký žaludek a nebo když mě přepadne průjem a nevím jakou má příčinu. Prostě začít s nespecifickou detoxikací co nejdřív. Pokud by ale bylo podezření, že by ten průjem mohl být infekční, vždy je ale dobré doplnit Nux vomica 5 CH opět Oscillococcinem.

4. "Hlavní" prevence

A jaký je ten čtvrtý lék? Rozhodně 3 dózy Oscillococcina, které si dám nejdřív – ať už se cítím vyčerpaný nebo když na mě „něco leze“.

MUDr. Jaroslav Čupera

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.,
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

odborník uLékaře.cz 

Doporučujeme