Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Homeopatická léčba drobných poranění

Natažené tříslo léčba Bolest kostrče Voda v koleni léčba Otřes mozku u dítěte Modřiny léčba Ječné zrno léčba Léčba neštovic Lehký otřes mozku 25.7.2014 redakce uLékaře

O nejrůznější poranění není v běžném životě nouze. A k rychlému a spolehlivému zhojení může napomoci i homeopatie – účinně a přitom šetrně.

hmyzí kousnutí
ilustrace

O nejrůznější poranění není v běžném životě nouze. A k rychlému a spolehlivému zhojení může napomoci i homeopatie – účinně a přitom šetrně.

Pro ošetření všech poranění, zejména těch, která krvácí, platí základní pravidla péče:

  • zástava krvácení – většinou se krvácení zastaví samo během pár minut, můžete tomu napomoci i stlačením rány, nejlépe přes gázu či obvaz;
  • očištění a dezinfekce – postačí čistá voda, peroxid či jiná běžná dezinfekce;
  • zakrytí rány náplastí či obvazem.

U ran znečištěných či způsobených například rezavým hřebíkem nebo zvířetem je samozřejmostí kontrola u lékaře a případné přeočkování proti tetanu.

Ke zmírnění bolesti a ke správnému hojení napomůže samozřejmě i klid a chlazení pomocí ledu či chladivých kompresů na postiženém místě.

Říznutí, píchnutí a bolestivé pády

Arnica montana 9CH – je základním lékem všech úrazů (i těch drobných). Přináší úlevu od bolesti, napomůže k zástavě krvácení, zrychluje vstřebání případného hematomu a celkově urychlí zhojení. Hodí se na všechna poranění způsobená pády, údery, nárazy, říznutím, prostě skoro vždy. V prvotním stadiu můžeme podávat obvyklou dávku 5 granulí i v půlhodinových intervalech až do zmenšení bolesti, pak intervaly v podávání postupně prodlužujeme a na doléčení postačuje podávání 3× denně 5 granulí.

Hojivý účinek léku Arnica montana je vhodné posílit lékem vybraným podle povahy poranění či postižené části těla.

  • Staphisgria 9CH – hodí se pro všechna řezná poranění s rovnými a ostrými okraji. Používá se například i k léčbě bolestí ran po operacích. Podáváme jej tedy všude tam, kde ošetřujeme řeznou ránu, ať už je způsobena nožem, skleněným střepem, hranou papíru nebo trávou ostřicí. Jedná se tedy nejčastěji o poranění kůže, ale její hojivý účinek se projeví například i při bolestivém poranění oka hranou papíru. Dávkování: Tento lék podáváme 3–5× denně 5 granulí. Pokud se jedná o bodné poranění, ať už třískou, jehlou, hřebíkem, anebo čímkoliv jiným ostrým, většinou postiženému pomůže jeden ze dvou následujících léků.
  • Ledum palustre 9CH – je vhodné pro bodná poranění, která nekrvácí, okolí vpichu je oteklé, bledé, chladné i na dotek a bolesti uleví ledování.
  • Hypericum perforatum 15CH – pokud poranění, ať se jedná o říznutí, píchnutí, anebo úder či zhmoždění, postihuje velmi citlivou tkáň bohatou na nervová zakončení, což doprovází velmi intenzivní bolest, sáhněte po tomto léku. Dávkování: Podávejte jej střídavě s lékem Arnica montana v půlhodinových intervalech. Tato kombinace je neocenitelná pro poranění konečků prstů, například nechtěně přivřených do dveří, ale i pro poranění v obličeji, zejména v okolí očí. Je to taky jedinečná kombinace léků pro poranění kostrče, kdy dotyčný doslova „padne na zadek“ a kostrč si (velmi bolestivě) pohmoždí.
  • Arnica montana 9CH – ideální na tržné rány či rány zhmožděné či nějak znečištěné – podávejte v první fázi (po náležitém ošetření a dezinfekci). Tento lék napomůže zástavě krvácení. V další fázi je třeba ji nahradit lékem Calendula officinalis 5CH, což je lék na hojení právě tohoto typu poranění, podporuje množení buněk, které tvoří tzv. granulační tkáň, a kromě toho i brání hnisání.

Poranění oka

O poranění oka hranou papíru již byla řeč, je to stav, který se většinou velmi rychle zhojí. Bolestivější a problematičtější bývají poranění oka a jeho okolí například při nejrůznějších pádech, sportu nebo rvačkách. Na víčkách najdeme povětšinou dobře známý „monokl“, tedy modřinu s otokem, a bolest bývá zhoršená pohybem oka. Krom chladného obkladu zde pomůže již zmíněná kombinace léků Arnica montana 9CH a Ledum palustre 9CH podávaná v podobném schématu, jak je uvedeno v předchozím odstavci. V případě velmi intenzivních a trvalých bolestí zhoršených sebemenším dotykem je lépe i zde podat spíše lék Hypericum perforatum 15CH.

Inzerce

Poranění hlavy

Bývají opět následkem nejrůznějších pádů, nárazů, úderů nebo po kontaktu s jiným člověkem. Nejběžnějším stavem je tzv. komoce mozková, tedy známý „otřes mozku“, ale i ten vyžaduje lékařské vyšetření a eventuálně krátký pobyt v nemocnici. I poměrně banální úraz ale může vést k dlouhodobým potížím s bolestmi hlavy, závratěmi, problémy s pamětí a soustředěním a někdy i k dlouhodobým psychickým problémům a depresím. Těmto potížím můžeme předejít třeba právě homeopatickými léky s tím, že je začneme podávat co nejdříve po úrazu. Opět je vhodná již zmíněná Arnica montana, ale již na začátku podáváme ředění 15CH 3–5× denně a po využívání jedné tuby přejdeme na ředění 30CH. To podáváme první týden 3× denně 5 granulí a pak ještě alespoň týden 1× denně. A důležité je přidat od druhého týdne léčení i lék Natrum sulfuricum 15CH, který podáváme prvních 14 dní 1× denně a pak několik dalších týdnů v dávce 5 granulí 1× týdně.

Pokousání zvířetem

Zde je potřeba důsledně dbát na pečlivé lékařské ošetření, ale homeopatie zde může být prospěšná minimálně v rámci první pomoci. V první fázi, kdy se může objevit psychický šok, například po kousnutí psem, pomůže podání léku Aconitum napellus 15CH v 15-ti minutovém intervalu a pak přechod na kombinaci Arnica montana 9CH a Hypericum perforatum 15CH.

Poštípání hmyzem

Nejběžnějším problémem, se kterým se setká v letních měsících snad každý z nás opakovaně, je poštípání komárem či jiným dotěrným hmyzem. Suverénním lékem s mnohokrát ověřeným účinkem je (opět) Ledum palustre 9CH, které můžeme využít jednak na zmírnění potíží již vzniklého poštípání, tehdy jej podáváme 3–5× denně po 5 granulích, ale lze jej využít i preventivně jako jakýsi homeopatický repelent. V této indikaci jej podáváme 2× denně po 5 granulích.

Pro poštípání včelou, samozřejmě jen pokud se nejedná o člověka alergického na včelí bodnutí, můžeme využít homeopatický lék vyrobený ze včely a tím je Apis mellifica 15CH, podaný opakovaně rychle zmenší otok a bolest štípance.

Pokud je reakce na poštípání hmyzem bouřlivá nebo se jedná po poštípání ovádem, které je velmi bolestivé, a v místě poštípání se vytvoří i puchýř, pak je tím správným lékem Cantharis 9CH, který podáváme opět 3–5× denně po 5 granulích.

MUDr. Jaroslav Čupera

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.,
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

odborník uLékaře.cz 

Doporučujeme

Čtěte více

Hmyzí píchnutí – co vás čeká a jak se bránit

Stačí jeden bodanec a můžete se stát alergickými na jed hmyzu. Vážné reakce...

Hodláte skoncovat s drogami? Máte několik možností!

V České republice jsou pro léčbu drogově závislých dostupné všechny hlavní možnosti...

Hodláte to típnout? Čtyři kroky, které jsou pro úspěch naprosto zásadní

Nikotin je jedna z nejvíce škodlivých a nejdostupnějších legálních drog. Vzniká...

Hojení ran napomáhá mechanická síla

Mechanický tlak může pomoci, nebo naopak zpomalit hojení ran, a to podle toho,...

Hojení ran ovlivňuje i to, co jíme

Zdravá a vyvážená strava je důležitá, to ví každý. V situacích, kdy je organismus...

Hojení rány může trvat týdny i celé roky aneb Co můžete ovlivnit sami

Než se vdáš, tak se ti to zahojí. Oblíbené úsloví našich babiček nás mnohdy...

Hojení rány startuje vápník 

Uzdravení rány je složitý děj, který má několik fází. Dosud nebylo jisté, jakým...

Hojivé stříbro uzavírá rány

Zní to možná zvláštně, ale je to fakt. Stříbro v tzv. koloidním stavu umí uzdravovat...

Holčička, nebo chlapeček? Opravdu (ne)lze pohlaví ovlivnit?

Tak trochu tajemný proces lidské reprodukce byl vždycky obestřen množstvím pověr...

Holterovo monitorování

Holterovo monitorování, ambulantní monitorování EKG nebo zkrátka jen „holter“...

Homeopatická lékárnička do kapsy: 4 nezbytní pomocníci pro akutní potíže

Homeopatických léků je spousta a indikace každého jsou jasně dané a specifické....

Homeopatická úleva během porodu

Homeopatie velmi dobře a přitom šetrně napomůže zvládnout nelehké chvilky během...

Homeopatie může pomoci v léčbě neplodnosti

Pokud nemůžete otěhotnět, možná vás už napadlo zkusit ovlivnit neplodnost nějakou...

Homeopatie na křečové žíly a hemeroidy

Pocity těžkých nohou, křečové žíly či hemeroidy trápí stále více Čechů, a to...

Homeopatie pro seniory – poradí si nejen s bolestí, ale i špatnou náladou

Známé rčení praví, že proti věku není léku. Nicméně homeopatika si dokážou poradit...

Homeopatie pro turisty: Jak zvládnout následky kratších či delších „výšlapů“

Turistika – oblíbená aktivita napříč všemi věkovými skupinami. Někdy nás ale...

Homeopatie: může pomoci k miminku?

Během několika posledních desetiletí došlo k významnému nárůstu počtu párů,...

Homeopatie: po čem sáhnout, když je dítě k neutišení

<p>Všechna miminka pláčou, a to bez výjimky. Některá více, některá méně. K uklidnění...

Homeopatika boreliózu nevyléčí, ale ulehčí její průběh

Borelióza je velmi závažné a v určitém ohledu i zákeřné onemocnění, které je...

Homeopatika po porodu: zmírní potíže s kojením, uleví od bolesti

Miminko je na světě, a i když je vaše radost jistě nevýslovná, pravděpodobně...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Bolest zubu bez nervu

Doobrý den. Již jsem byla 2X u svého zubaře pro bolesti zubu nahoře vlevo stolička....

Výrustky na kostech

Dobrý den, dcera (10 let) má dost zvětšený hrbol páté nártní kosti a to na...

Rosacea

Dobrý den, dlouhodobě (1 rok) se potýkám s kožními problémy v obličeji. Kůže...

Tři typy reakcí na hmyzí bodnutí: víte, co kdy dělat?

Rozkvetlá louka lákající k posezení nebo ovocné stromy obsypané zralými třešněmi...

Naštípnutá kost

Dobrý den dne 11.9 jsem špatně při tanečním vystoupení doskočila a naštípla...

Kašel a klimatizace?

Dobrý den, prosím o radu - od června letošního ruku mam kašel. Kašlu od té doby,...

EKG

Dobry den chci se zeptat co vse ukaze ekg vysetreni srdce. Dekuju

Čištění uší s nálezem kreve

Dobrý den. Je mi 17 let a poslední dobou jsem si všimla, že vždy, když si...

Krvácení po kyretáži

Dne 12.7.2017 jsem prodělala hysteroskopii s následnou kyretáži. Na hysteroskopii...

Zvětšené uzlinky

Dobrý den, na levé straně krku mám zduřelou podčelistní (ačkoli je spíše u...

Menstruace v době braní antikoncepce

Dobrý den, je mi 16 let a už 4 měsíce užívám antikoncepci Mercilon. První tři...

Panická ataka

Dobrý den, pokusím se stručně shrnout svoje problémy. Asi před pěti-šesti týdny...

Mám třes rukou, neurologie mi předepsala lék Neurol 0.25mg.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, neurologie mi předepsala lék neurol 0.25mg....

Dušnost

Dobrý den už dva dny se mi špatně dýchá a nevím čím by to mohlo být mohla by...

Potíže s prostatou, cévka

Dobrý den, pane doktore, můj švagr má potíže s prostatou. Byla mu zavedena cévka...

Bolest ucha

Dobrý den, před dvěma dny mě začalo bolet ucho. Večer ta bolest byla taková,...

Výtok z pochvy

Dobrý den, už pár let mě trápí výtok z pochvy, někdy bývá nažloutlý, nebo nazelenalý,...

Vyšetření cév, srdce

Dobry den chci se zeptat kam mám směrovat když bych chtěl preventivni vysetreni...

Povrchní poranění - odřenina

Dobrý den , mám odřený loket už týden a moc se mi nehoji mám si ho mazat nějakou...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×