Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Homeopatická úleva během porodu

Homeopatie 23.1.2014
redakce uLékaře

Homeopatie velmi dobře a přitom šetrně napomůže zvládnout nelehké chvilky během porodu. Pro samotný porod je nejlepší, když jsou vhodná homeopatika zvolena podle dané situace a klinického nálezu.

Homeopatie velmi dobře a přitom šetrně napomůže zvládnout nelehké chvilky během porodu. Pro samotný porod je nejlepší, když jsou vhodná homeopatika zvolena podle dané situace a klinického nálezu. Učinit tak může porodní asistentka, dula nebo lékař – ano, personál mnoha českých porodnic je již v homeopatii dobře vyškolen a používání homeopatických léků se v porodnicích objevuje stále častěji. Nicméně homeopatika si může stejně dobře „ordinovat“ maminka sama nebo třeba její partner.

V průběhu samotného spontánního porodu můžeme homeopaticky v několika směrech působit na: 

  • zmírnění bolestí,
  • uvolnění porodních cest, navození harmonických kontrakcí,
  • podporu psychiky ženy – pohoda nastávající maminky a její spolupráce se totiž odrazí v celém průběhu porodu.

Zmírnění bolesti

Jakmile se objeví pravidelné kontrakce a začne porod, je na místě vzít si první dávku 5 granulí léku Arnica montana 9CH, což je možno v dalších hodinách několikrát zopakovat. Je to lék mírnící bolest, podporuje hojení tkání a v neposlední řadě bylo i vědeckou studií dokázáno, že snižuje krevní ztrátu při porodu.

Uvolnění porodních cest, správný kontrakční rytmus

K uvolnění porodních cest a děložního hrdla slouží dva léky, jejichž obraz je velmi podobný. Jsou to Actaea racemosa 9CH a Caulophyllum 9CH, v jejichž obraze nacházíme křečovité stažení děložního hrdla s bolestmi směřujícími dolů, do močového měchýře a do stehen, a nepravidelné kontrakce. V období nepravidelných kontrakcí („poslíčků“) je podáváme 2× denně, po odtoku plodové vody podáváme oba tyto léky střídavě v intervalu 30 minut a postupně tento interval zkrátíme na 15 minut. 

Psychické obtíže během porodu

Porod představuje velmi bolestivou záležitost, i když vnímání bolesti, a tím pádem i prožívání celého porodu je věcí velmi individuální. Jak intenzivně vnímané bolesti, které se mohou odrazit ve špatném otevírání porodních cest a nepravidelných kontrakcích, stejně jako psychická nepohoda rodičky a z ní vyplývající problematická spolupráce jsou častou příčinou traumatizujících zážitků a eventuálně i vážnějších komplikací. Proto je i práce s psychickým stavem rodičky tak důležitá.

Chamomilla 15CH je lékem pro situace, se kterými se většinou setkáme u prvorodiček, protože zde najednou žena prožívá bolest, kterou předtím nezažila. Tuto bolest vnímá a prožívá velmi intenzivně, a to i v situacích, kdy bolesti objektivně nejsou tak silné. Intenzita bolestí vede ženu až ke vzteku a nadávkám a často chce, aby to vše už prostě skončilo.

Podobný obraz intenzivního prožívání porodních bolestí až se vztekem vídáme v situacích, kdy je indikován lék Nux vomica 9CH. Kromě nevlídnosti k partnerovi i personálu jsou zde bolesti intenzivně směřující do konečníku a chuť na kávu či cigaretu, které si ostatně taková maminka dopřávala i v těhotenství.

Situace, kdy je rodička z běžícího porodu a strachu z toho, co se bude dít, přímo paralyzovaná, vyžadují lék Gelsemium sempervirens 15CH. Žena vypadá jako ospalá, je slabá a třese se, i chůze jí dělá problémy a v této situaci pochopitelně slábnou i kontrakce.

Pulsatilla 15CH je lékem pro ženy, které jsou „citlivky“, porodní bolesti prožívají s pláčem a potřebují chápajícího a citlivého partnera i personál, kteří ji budou utěšovat a poskytnou jí intenzivní a něžnou podporu. Tyto ženy taky chtějí čerstvý vzduch, a to i přesto, že na chlad jsou docela citlivé.

Výše zmíněné léky Chamomilla, Nux vomica, Pulsatilla a Gelsemium můžeme podávat opakovaně v dávce 5 granulí v závislosti na stavu rodičky až do zlepšení stavu.

MUDr. Jaroslav Čupera

Člen Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme