Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zvládněte chřipku a nachlazení šetrně – s pomocí homeopatik

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 18.10.2013
redakce uLékaře

Pozvolna se blíží chladné měsíce roku a s nimi přichází i období chřipek a nachlazení. Jednou z účinných metod, jak se s infekcemi vypořádat, je i homeopatická léčba.

Pozvolna se blíží chladné měsíce roku a s nimi přichází i období chřipek a nachlazení. Jednou z účinných metod, jak se s infekcemi vypořádat, je i homeopatická léčba. 

Chřipka versus nachlazení

Pojmy chřipka a nachlazení se často mísí a navzájem zaměňují. Jejich příznaky jsou si velmi podobné, zejména pro laika. Dalším důvodem je, že i běžná rýma může probíhat docela bouřlivě a naopak chřipka u některých pacientů může probíhat poměrně nenápadně a bez vysokých teplot. Jak to tedy je doopravdy:

  • Chřipka – jde o virové onemocnění způsobené myxovirem a je to celkové onemocnění s prudkým nástupem projevující se potížemi týkajícími se celého těla, jako jsou teploty, bolesti svalů a kloubů a slabost.
  • Běžné nachlazení – může být způsobeno několika stovkami různých druhů virů, začíná spíše pozvolna a zahrnuje především příznaky týkající se hlavy, nosu a hrdla, čili rýmou, bolestmi v krku a kašlem.

Bez klidu a odpočinku to nepůjde

Základem léčby všech těchto onemocnění, ať už se jedná o chřipku, anebo nachlazení, jsou samozřejmě všeobecná a dietní opatření.

  • Zůstaňte v posteli – Nejdůležitější je zůstat v posteli a nemoc pořádně „vyležet“. Klidový režim umožní tělu a jeho obranným mechanismům se s viry náležitě vypořádat a předejdeme tak komplikacím a zdlouhavému léčení. 
  • Pijte – Zejména v prvních dnech nemoci je žádoucí zaměřit se na dostatečný příjem tekutin, nejlépe ve formě čajů a ovocných šťáv. Tradičním nápojem, který může ulevit od potíží, je teplá voda s citronem, medem a skořicí, která by se měla pít každé 2 hodiny. Tato směs zajistí jednak úlevu od bolestí v krku a na hrudi a také poskytne dostatek tekutin, které umožní odplavení toxinů z těla, což je potencováno i tím, že navozuje pocení.
  • Dbejte na správné složení stravy – Jídlo při horečnatém onemocnění je lépe omezit co do množství i co se skladby týče. Zejména je třeba vyloučit rafinované cukry, tuky a bohatá jídla. Například rafinovaný cukr sám o sobě snižuje množství bílých krvinek, tak potřebných pro boj s infekcí. Dále je nutné omezit či vynechat konzumaci kávy, černého čaje a čokolády, které vyčerpávají tělesné zásoby zinku, mikronutrientu potřebného pro správnou funkci imunitního systému.
  • „Bacila“ vyžeňte zázvorem a česnekem – Vhodné je více konzumovat zázvor, cibuli a česnek, které je možné jíst přímo anebo je přidat do slepičí polévky nebo polévky miso. Podle čínské medicíny jsou to látky horké, které tělu přinášejí energii potřebnou k boji s patologickým chladem.

 Konkrétní homeopatika pro chřipku

Již od prvních příznaků je vhodné podávat Oscillococcinum, první dávku co nejdříve a pak 1 tubu 3× denně po dobu 1–3 dní. Oscillococcinum je lékem, který má mimochodem nejvyšší stupeň vědeckého důkazu účinnosti nejen v léčbě, ale i v prevenci chřipky.

Pro přehlednost volby léku je vhodné rozdělit si fáze nemoci na prvotní fázi nástupu, fázi rozvinuté nemoci a fázi zotavování, rekonvalescence.

Při prudkém nástupu onemocnění je nejčastěji indikovaný lék Aconitum 15 CH, který odpovídá situaci, kdy se horečka objevuje náhle, většinou v noci, je vysoká, nad 39 st. Celsia, pacient se nepotí, má horkou, suchou kůži. S tímto obrazem nemoci se můžeme setkat většinou po prudkém prochlazení, například profouknutí ledovým zimním větrem. V prvních hodinách je možno podávat 5 granulí i po 15 minutách až do nástupu pocení či zlepšení stavu nemocného.

V případě, kdy se potíže opět objeví náhle, ale vysoká horečka je doprovázená značným pocením, kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko, oči nemocného jsou lesklé a je citlivý na světlo, hluk a dotek, je to obraz léku Belladonna 15 CH. Tento lék se podává v dávce 5 granulí v 1–2hodinovém intervalu, opět dokud se nemocný nezačne cítit lépe.

Pokud je ale začátek nemoci spojený jen s nevýrazným zvýšením teploty, kolem 37,5 st. Celsia, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel, pak je oním odpovídajícím lékem Ferrum phosphoricum 15 CH. Frekvence podávání tohoto léku je taky pozvolnější, 5 granulí 3–5× denně.

Včas zahájená odpovídající léčba může rozvoj chřipky zcela zastavit, anebo nemocnému alespoň výrazně ulevit.

Po fázi nástupu onemocnění následuje fáze rozvinuté nemoci. V klinické praxi se osvědčily zejména následující léky: Bryonia alba je lékem pro vysoké horečky doprovázené intenzivním pocením, které ale nemocnému přináší alespoň přechodnou úlevu, stav je doprovázený intenzivní žízní, kdy nemocný pije velká množství tekutiny v delších časových intervalech, kromě pocení nastává zlepšení absolutní nehybností. Naproti tomu je pacient vhodný k podání léku Rhus toxicodendron neklidný, klid a nehybnost jeho stav zhoršují, a proto se neustále převaluje na lůžku. Indikaci tohoto léku potvrzuje výsev oparů při teplotách. Gelsemium sempervirens je lékem pro pacienty schvácené, kteří jsou ospalí, otupělí, jejichž vysoké horečky jsou doprovázené bolestí hlavy a nemají žízeň. Eupatorium perfoliatum je lékem pro pacienty, kteří si budou stěžovat na slabost a velké bolesti svalů a kloubů. Lék, který nejvíce odpovídá potížím pacienta, je vhodné podávat v ředění 9 nebo 15 CH, zpočátku opět třeba v intervalu 1–2 hodin a se zlepšováním stavu prodlužovat intervaly mezi podáváním.

Po období akutních teplot nastupuje fáze ústupu nemoci a rekonvalescence. V případě, kdy stále přetrvávají lehce zvýšené teploty, pacienta pobolívají klouby, přetrvává kašel a cítí se stále unavený, je výborným lékem Sulfur iodatum 15 CH. Je to lék doléčující zánět. Pokud se pacient cítí slabý a v průběhu chřipky se hodně potil, lékem na tuto ztrátu tělesných tekutin je China 9 CH. Pro manažery a vůbec lidi intenzivně duševně pracující, kteří se po akutní viróze nemůžou dostat „do tempa“, nemyslí jim to a z práce je brzo bolí hlava, je indikován lék Kalium phosphoricum 9 CH. Některý z těchto léků podáváme 3× denně 5 granulí do odeznění příznaků či po dobu 1 týdne.

V první řadě prevence

Jako u každého onemocnění i u chřipky a nachlazení platí, že nejlepší je prevence, aby k tomuto onemocnění vůbec nedošlo. Vhodná strava, dostatek vitamínů, cvičení a otužování jsou potřebným základem dobré tělesné odolnosti. Tu je pak možné podpořit i homeopatickými léky zlepšujícími imunitu. Jak je již zmíněno výše, Oscillococcinum je lékem s vědecky potvrzeným účinkem i v prevenci chřipky, v této indikaci se podává 1 tuba 1× týdně. Kromě Oscillococcina je nyní volně prodejný i přípravek Influenzinum 15 CH. Je to přípravek cíleně určený k prevenci chřipky, jak už ostatně napovídá i jeho název, a je vyroben z inaktivovaných virů chřipky. Pro účinnou prevenci se podává 1× týdně 5 granulí, v období probíhající chřipkové epidemie je možno dávkování zvýšit na 5 granulí 1× denně.

Dvě základní pravidla homeopatické léčby

Na závěr bych rád doplnil, že homeopatická léčba je rychlá, šetrná a účinná, nicméně vždy je třeba dbát na dvě základní pravidla homeopatické léčby.

  1. Individualizace – tedy výběr léku, který co nejvíce odpovídá potížím nemocného.
  2. Účinkování léku – toto pravidlo se týká léčby akutních onemocnění: lék by měl začít fungovat do 6–12 hodin od nasazení. Pokud se během těchto několika hodin neprojeví známky zlepšení stavu pacienta, je třeba pečlivě přehodnotit diagnózu, výběr léku a v případě přetrvávajících problémů se obrátit na lékaře-homeopata.

MUDr. Jaroslav Čupera

lékař pracuje jako homeopat v AGNI centru pro klasickou a přírodní medicínu v Rosicích u Brna

odborník uLékaře.cz

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek? +16 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Jsou léky na chřipku účinné?

Léky na chřipku vídáme často v reklamách, na letácích v ordinaci našeho lékaře...

Letní nachlazení a homeopatika

Být nemocný v létě zrovna nepatří do „činností“, které bychom si v prázdninovém...

Zlepšete kondici své imunity! Pomohou i homeopatika

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích...

Zase horečka? Zbavte se jí pomocí homeopatik

Horečka není nemoc, ale pouze příznak mnoha onemocnění. V převážné většině případů...

Na bolesti bříška pomohou homeopatika

Bolesti bříška mohou potrápit děti i jejich rodiče již od nejútlejšího věku....

Potíže ze sluníčka: vše zvládnete s homeopatiky

Po dlouhé zimě, kdy bylo slunečných dní poskrovnu, jsme se těšili, až se sluníčko...

Kladivo na chřipku

Se snižující se teplotou přichází kromě předvánočního shonu i čas nachlazení,...

Podzim nastává. Zvládněte nachlazení a chřipku s přehledem.

Nastává období, kdy je třeba již naplno myslet na prevenci viróz i chřipky jako...

S homeopatiky zvládnete Vánoce snadněji

Největší svátky roku se nezadržitelně blíží. U dospělých stoupá napětí z příprav,...

Homeopatika, bez kterých se na dovolené neobejdete

Že vás titulek trochu vyděsil? Možná že vaše letní prázdniny budou bez chybičky...

Doporučujeme