Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Homeopatie dokáže zlepšit život seniorů

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 31.7.2018
Klasická medicína musí překonávat v léčbě seniorů mnoho překážek.

S celosvětovým nárůstem populace seniorů se jejich zdravotní obtíže stávají výzvou nejen co do počtu, ale i do náročnosti. Jednu z možností, jak zkvalitnit jejich život, nabízejí i homeopatické léky.

Senioři se potýkají se stále větším počtem nemocí

Zdravotní změny ve vyšším věku bývají dány „přirozeným“ stárnutím organismu, které se projevuje snížením funkční kapacity důležitých orgánů i odolnosti tělesných tkání obecně. S tím klesá i obranyschopnost těla jako taková.

Není výjimkou, že současné seniory trápí hned několik chronických onemocnění najednou, nejčastěji se jedná o kombinaci vysokého krevního tlaku a dalšího srdečně-cévního onemocnění, cukrovky či onemocnění pohybového aparátu. U seniorů se také výrazně zvyšuje riziko výskytu některého nádorového onemocnění a stále více se objevují i postižení typu demence.

V neposlední řadě se stáří projevuje i na psychice, potíže s ní spojené, jako například deprese, osamělost, pocity nejistoty, zbytečnosti či závislosti na péči okolí, mohou posloužit také jako spouštěč tělesných obtíží.

Jejich celkový zdravotní stav a výkonnost ovlivňuje i oslabení smyslových orgánů, především zraku a sluchu.

Léčba seniorských obtíží se stává složitější

Další rovinou problémů v péči o seniory je stěžování si na větší počet obtíží, na jehož základě je nesnadné stanovit, čím vlastně senioři trpí. Řada onemocnění totiž nemá typické projevy, projevuje se často jen několik málo příznaky nebo jejich intenzita není velká, a přitom se může jednat o závažná postižení.

Klasická medicína musí překonávat v léčbě seniorů mnoho překážek. Snížení detoxikačních schopností jater a ledvin s sebou totiž nese vyšší riziko nežádoucích účinků léčiv, což bývá ještě umocněno dehydratací při sníženém pocitu žízně a nedostatečnou výživou. Také je nutno brát v potaz vzájemné působení léčiv, kterých starší lidé neberou najednou zrovna málo.

Výhody homeopatie u seniorů

  • Jemná (a trvalá) léčba. Podávání homeopatik může přinést výrazné zlepšení zdravotního stavu pacientů, a to i v případech, kdy trpí závažnými chorobami. Není to příslib vyléčení, přínos je zde především ve zkvalitnění života.
  • Minimální riziko vedlejších účinků. Homeopatické léky nezpůsobují nechtěné reakce v klasickém slova smyslu. U některých pacientů se na začátku léčby může objevit tzv. homeopatické zhoršení. To většinou znamená pouze příznivou reakci na homeopatický lék, ale pacienty to může být vnímáno negativně. Zejména u lidí užívajících více klasických léků je pak výhodou, že homeopatické přípravky neovlivňují účinnost ostatních léků.
  • Morální podpora. Homeopatika se snadno užívají a sebeobsluha podporuje sebedůvěru a pozitivní naladění seniorů, což opět zlepšuje kvalitu jejich života.
  • Zlepšení imunity. Správně vedená homeopatická léčba zvyšuje vlastní obranné mechanismy těla. 

Bez energie 

Jedním z nejčastějších stesků starších osob jsou pocity slabosti a nevýkonnosti. Jimi se může projevovat celá škála onemocnění, ale zjednodušeně lze tyto stavy dělit na:

  • fyzická slabost – celková a nervová slabost, slabost nohou, ztráta libida a sexuální výkonnosti,
  • psychická slabost – slábnutí paměti a schopnosti koncentrace, demence, neurologické potíže (například Parkinsonova choroba).

V případě výskytu těchto potíží je samozřejmě na prvním místě pečlivé vyšetření a stanovení diagnózy. Homeopatika lze však podávat bezpečně i v průběhu vyšetřovacích procedur. Jejich předpis není dán klasickou diagnózou, ale obtížemi nemocného. Po stanovení diagnózy lze samozřejmě homeopatickou léčbu individuálně upravit. Může se pak v případě jednotlivých výše uvedených stavů mírně lišit.

Je z čeho vybírat

Vhodný homeopatický lék se dá většinou vybrat z následujících hlavních přípravků určených pro nejrůznější typy slabosti a nevýkonnosti:

Arnica montana 9 C – napomáhá při pocitu „zbitosti“ a svalových bolestí. Nemocní si mohou stěžovat na příliš tvrdé postele, což může být důsledek úrazů, operací, ale i velké či dlouhotrvající tělesné zátěže. Lék se může užívat 1–3× denně v dávce 5 granulí.

Arsenicum album 9 C – jde o přípravek na slabost doprovázející vážná onemocnění či trápící pacienty se srdečními potížemi. Nemocným při těchto onemocněních rychle ubývají fyzické síly a duševně bývají velmi neklidní, úzkostní a trpí strachem ze smrti a samoty. Všechny potíže zlepšuje teplo či teplé jídlo a nápoje. Dávkování je opět 1–2× denně v dávce 5 granulí.

Baryta carbonica 9 C – lék pro seniory s tendencemi ke kornatění tepen a vysokému tlaku. Pomáhá při stížnostech na slabost se závratěmi i na nespavost. Dalšími příznaky potvrzujícími nasazení tohoto léku jsou například obrácení režimu spánek/bdění a známky počínající demence s dětinským chováním. Pacienti bývají velmi zimomřiví. Podává se 1–2× denně v dávce 5 granulí.

Ferrum phosphoricum 5 C + China rubra 5 C – působí na slabost způsobenou anémií, která je potvrzená laboratorním vyšetřením a je náležitě sledována či zaléčena. Tato kombinace léků je vhodná u pacientů, kteří jsou stále slabí a mají odpor k jakékoliv fyzické námaze. Podáváme 3× denně po 5 granulích od obou léků.

Kalium phosphoricum 9 C – lék potřebný při pocitu slabosti a únavy především z velkého duševního vypětí, obav či starostí, které se projevují hlavně neschopností soustředit se, číst či přemýšlet. Výsledkem je podrážděnost a bolest hlavy. Zlepšení nastává při mírném tělesném pohybu, například procházce na čerstvém vzduchu. Vhodné dávkování je 3× denně 5 granulí.

Nux vomica 9 C – přípravek zabírá při pocitu nevýkonnosti mozku a slabosti s podrážděností a vztekem. Pacient nesnese jiný názor či odporování. Jde také o základní detoxikační lék, který může ulevit při tlaku v žaludku, špatném trávení a zácpě, což může být důsledek užívání jiných léků. Vhodné dávkování je 3× denně 5 granulí.

Phosphorus 9 C – je určen pro pacienty, kteří se rychle přinutí k aktivitě, ale zakrátko jsou opět unavení a vyčerpaní. Mívají velmi přecitlivělé smysly. Po tělesné stránce si stěžují na závratě, slabost s postupným horšením či slabost i z malé námahy. Charakteristické pro ně je to, že všechny potíže zlepšují teplo, spánek a jídlo. Tento lék je vhodné podávat 1–2× denně v dávce 5 granulí.

Phosphoricum acidum 9 C – lék mírnící rezignaci na život, která se projevuje slabostí s naprostým nervovým vyčerpáním vedoucím k apatii, ospalosti i během dne a problémům se soustředěním. Tento stav se může objevit po vyčerpávajících infekcích, ztrátě tělesných tekutin, ale i po velkých emocionálních šocích. Podává se 2× denně 5 granulí.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek?
+14
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Na zlomená srdce platí i homeopatie

Blíží se První máj s oním známým „hrdliččin zval ku lásce hlas“… Láska je nejkrásnější...

Deprese seniorů zmírní homeopatika

Deprese v seniorském věku má řadu specifik, a proto bývá často přehlížena nebo...

Jak zdravě stárnout? Zkuste homeopatika

V řadě zemí se vyvíjí nejrůznější preventivní programy zdravého stárnutí. Podle...

Homeopatie může pomoci v léčbě neplodnosti

Pokud nemůžete otěhotnět, možná vás už napadlo zkusit ovlivnit neplodnost nějakou...

S jarní očistou organismu pomůže homeopatie

Detoxikační kúry jsou dávné očišťovací techniky mnoha kultur, které se zejména...

Homeopatie může pomoci každému, je jen třeba znát její možnosti a omezení

Stále více přibývá lidí, kteří spoléhají na sílu homeopatie. Ta pro mnohé z...

Má homeopatie šanci vyléčit to, co medicína neumí?

Každý rok je to stejné: přijde "vaše" období a vy se můžete uškrábat. Zase atopický...

Homeopatie není podivínská myšlenka

Každý organismus se snaží uchovat si zdraví a být v rovnováze. Většinou k tomu...

Máte problémy s vlasy? Možná pomůže homeopatie

Potíže s kvalitou vlasů se týkají jak žen, tak mužů. Pro mnohé je to velmi citlivá...

Může s nadváhou pomoci homeopatie?

Být štíhlý, fit a sexy, to je trend moderní doby. O možnostech použití homeopatie...

Doporučujeme

Čtěte více

Hojení ran ovlivňuje i to, co jíme

Zdravá a vyvážená strava je důležitá, to ví každý. V situacích, kdy je organismus...

Hojení rány startuje vápník 

Uzdravení rány je složitý děj, který má několik fází. Dosud nebylo jisté, jakým...

Hojivé stříbro uzavírá rány

Zní to možná zvláštně, ale je to fakt. Stříbro v tzv. koloidním stavu umí uzdravovat...

Holčička, nebo chlapeček? Opravdu (ne)lze pohlaví ovlivnit?

Tak trochu tajemný proces lidské reprodukce byl vždycky obestřen množstvím pověr...

Holterovo monitorování

Holterovo monitorování, ambulantní monitorování EKG nebo zkrátka jen „holter“...

Homeopatická léčba drobných poranění

O nejrůznější poranění není v běžném životě nouze. A k rychlému a spolehlivému...

Homeopatická lékárnička do kapsy: 4 nezbytní pomocníci pro akutní potíže

Homeopatických léků je spousta a indikace každého jsou jasně dané a specifické....

Homeopatická pomoc při zvětšených mandlích a uzlinách

Po prvním ochlazení zpravidla přichází i první vlna podzimních nemocí, mezi...

Homeopatická úleva během porodu

Homeopatie velmi dobře a přitom šetrně napomůže zvládnout nelehké chvilky během...

Homeopatické léky určené pro nepozorné děti

Počet dětí, které trpí problémy s udržením pozornosti a z toho vyplývajícími...

Homeopatie jako účinný pomocník na křečové žíly

Pocity těžkých nohou a křečové žíly trápí stále více Čechů. Místo operací a...

Homeopatie může pomoci každému, je jen třeba znát její možnosti a omezení

Stále více přibývá lidí, kteří spoléhají na sílu homeopatie. Ta pro mnohé z...

Homeopatie může pomoci v léčbě neplodnosti

Pokud nemůžete otěhotnět, možná vás už napadlo zkusit ovlivnit neplodnost nějakou...

Homeopatie na křečové žíly a hemeroidy

Pocity těžkých nohou, křečové žíly či hemeroidy trápí stále více Čechů, a to...

Homeopatie není podivínská myšlenka

Každý organismus se snaží uchovat si zdraví a být v rovnováze. Většinou k tomu...

Homeopatie není podivínská myšlenka

Každý organismus se snaží uchovat si zdraví a být v rovnováze. Většinou k tomu...

Homeopatie pomůže zklidnit naše zažívání (nejen) po novoročních oslavách

Vánoční svátky i vítání nového roku jsou za námi, což se často neobešlo bez...

Homeopatie pro běžce

Běh patří v současnosti mezi velmi populární sporty. Jaké menší či větší problémy...

Homeopatie pro cyklisty

Silniční či horská cyklistika je velmi populárním sportem, nicméně ač se řídíme...

Homeopatie pro seniory – poradí si nejen s bolestí, ale i špatnou náladou

Známé rčení praví, že proti věku není léku. Nicméně homeopatika si dokážou poradit...