Desatero správné cestovní lékárničky - na co nezapomenout
Začíná léto a s ním tolik očekávaný čas dovolených. Do kufru bychom si ani letos neměli zapomenout sbalit lékárničku. Na co při její přípravě nezapomenout, radí MUDr. Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů ČR.

1. Univerzální výbava
Ať už míříte na vysokohorskou túru, nebo k moři do hotelového rezortu, určité typy léků se mohou hodit v každém případě, proto by v žádné lékárničce neměly chybět:
- chladicí gel,
- prášky proti bolesti,
- přípravky na průjem či zácpu,
- kapky do nosu,
- pastilky proti bolesti v krku,
- léky tlumící alergickou reakci.
2. Nezapomeňte si své léky
Opačným případem jsou léky, které předepsal lékař přímo vám na míru a které užíváte pravidelně. Mohou být vázané na lékařský předpis a v cizině je může být problém sehnat, proto na ně nezapomeňte, mějte jich s sebou dostatek a raději i zásobu pro případy, že byste se na cestě zdrželi.
3. Co poradí lékař
Zásoba některých léků může být vhodná přímo pro konkrétní typ dovolené, na kterou se chystáte. Rozhodující je vedle cílové destinace také to, jaký program máte v plánu. Zatímco na vodáky může číhat infekce přenášená hmyzem, horolezci by se mohli obávat především vysokohorské nemoci. Správnou výbavu lékárničky proto konzultujte před odjezdem se svým praktickým lékařem.
4. Antibiotika – ano, či ne?
Stále populárnější je podle MUDr. Bartoše lékárničku vybavit i antibiotiky. Před jejich nasazením ale radí zvýšenou opatrnost a v ideálním případě konzultaci s lékařem, například e-mailem.
5. Pozor na datum spotřeby!
Pokud vám část výbavy lékárničky zbyla ještě z loňska, ujistěte se, zda nejsou některé léky prošlé. Jejich užitím byste zbytečně riskovali trávicí či alergické potíže a v neposlední řadě nedostatečný účinek přípravku. Léky po vypršení doby exspirace odneste do lékárny, kde budou zlikvidovány.
6. Co léky potřebují
Zapomenout byste neměli ani na správné skladování léků. Všeobecně platí, že by měly být uchovávány v suchu a mimo přímý sluneční svit. Některé přípravky však vyžadují vysloveně chlad. Pro takové případy je dobré se vybavit například chladicí taškou.
7. Různé formy dezinfekce
Základem každé správné lékárničky je dezinfekce. Vedle klasických přípravků ve spreji, které využijete na ošetření drobných poranění, je výhodný také bezoplachový dezinfekční gel, který lze využít všude tam, kde není k dispozici voda a mýdlo.
8. V letadle léky neopouštějte
Při cestě letadlem je namístě přibalit si pravidelně užívané léky do příručního zavazadla, které budete mít u sebe přímo na palubě letadla. Vyhnete se tak případným komplikacím spojeným se ztrátou kufrů. Nezapomeňte, že povolený objem takto převážených léků ve formě roztoků je pouze 100 ml.
9. Lékárnička nejsou jen léky
Součástí lékárničky by měly být kromě klasických léků také další nezbytnosti, jako např.:
- kvalitní opalovací krém,
- léčivý přípravek na popálenou kůži s obsahem panthenolu,
- repelent proti komárům a klíšťatům,
- náplasti a základní obvazový materiál.
10. Včasná prevence
Na své zdraví je dobré myslet již několik měsíců před plánovanou dovolenou, zvlášť pokud se chystáte do exotických krajin. Se svým lékařem předem proberte, zda bude potřebné některé z nabízených očkování a na kolik dávek se máte připravit. MUDr. Bartoš doporučuje zvážit očkování i v případě, že plánujete dovolenou pouze po České republice. Patříme totiž mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy, proti které, podobně jako proti žloutenkám, je očkování jistě namístě.
(veri)
Zdroj: TZ SPL ČR