Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Homeopatie pro seniory – poradí si nejen s bolestí, ale i špatnou náladou

Homeopatie 13.4.2015
redakce uLékaře

Známé rčení praví, že proti věku není léku. Nicméně homeopatika si dokážou poradit s některými problémy seniorů a navíc bez vedlejších účinků.

Známé rčení praví, že proti věku není léku. Nicméně homeopatika si dokážou poradit s některými problémy seniorů a navíc bez vedlejších účinků.

Lidé ve vyšším věku mívají často současně více nemocí a také zpravidla užívají více léků najednou. To přináší řadu komplikací včetně vedlejších účinků chemických léků. Mnoho lidí se ale snaží být i v pozdějším věku v dobré tělesné i duševní kondici a co nejdéle si zachovat soběstačnost.

Homeopatická léčba je prospěšná především v tom, že nemá žádné vedlejší účinky a příznivě působí i v kombinaci s klasickými léky. Přináší celkové zlepšení zdravotního stavu, prevenci infekcí a pomáhá i ke zlepšení nálady. Senioři se nejčastěji potýkají s bolestmi pohybového ústrojí, zácpou, slabou pamětí nebo pocitem osamocení. Na každý problém se zaměříme zvlášť a nabídneme vhodné léky z řad homeopatik.

Bolesti pohybového ústrojí

Mohou být velmi rozmanité, jejich příčiny již mohou být složitější a léčba svízelná. Navíc dlouhodobá léčba analgetiky představuje velkou zátěž pro játra i zažívací trakt s rizikem vzniku vředové choroby. Homeopatická léčba se musí odvíjet také od toho, co je vlastně příčinou bolestí, nicméně je výhodná v tom, že i při delším užívání nemá žádné vedlejší účinky. Mezi základní léky patří:

 • Rhus toxicodenron 9CH – na bolesti kloubů a zad, které jsou doprovázeny ztuhlostí, zlepšují se rozhýbáním a zhoršují vlhkem a chladem.
 • Bryonia alba 9CH – má účinky na bolest, která má vztah k pohybu přesně opačný, tedy zlepší se jen při absolutní nehybnosti, ovázání či stažení.
 • Pulsatilla 15CH – působí při ostrých a bodavých bolestech kloubů, které se navíc střídají, jednou je postižen jeden kloub, brzy nato zase jiný.
 • Arnica montana 9CH – je účinná na bolesti v rámci poúrazových nebo pooperačních stavů.
 • Nux vomica 9CH – užívá se při bolestech v zádech s křečemi svalstva, což se typicky projeví tím, že se pacient musí nejdřív posadit, když se chce otočit.
 • Cuprum metallicum 9CH – je vhodné na bolestivé noční křeče dolních končetin.

Zácpa

Má různé podoby, od stavu, kdy se dotyčný vyprazdňuje jednou za několik dní, až třeba po případy, kdy má stolici sice denně, ale velmi bolestivou. Zejména pokud se zácpa objeví nově anebo je doprovázena krví ve stolici, je rozhodně namístě důkladné vyšetření u lékaře. Kromě úpravy jídelníčku a dodržování pitného režimu poslouží pro zvládnutí tohoto problému tato homeopatika:

 • Bryonia alba 9CH – užívá se, když je stolice tmavá, tvrdá, vypadá jako ovčí bobky a k jejímu vypuzení je potřeba velké úsilí. Pacient má velkou žízeň, pije velké množství tekutin v delších časových úsecích a chce v klidu ležet.
 • Calcarea carbonica 15CH – častý lék zácpy starších lidí, obzvláště obézních, zimomřivých, se zpomaleným metabolismem i zpomaleným pohybem a myšlením. Tito lidé mívají chuť na těžká, špatně stravitelná jídla a při zácpě se paradoxně cítí lépe, než když musí jít na stolici často.
 • Silicea 9CH – lék pro pacienty, kteří mají malou stolici potaženou hlenem, která se musí vypudit s velkým úsilím a často střídavě zajíždí a vyjíždí z konečníku (jako by visela na pružince). Tlačení na stolici je spojeno s velkou bolestí, a tak se u těchto pacientů setkáme často i s trhlinou v konečníku. Celkově jsou tito pacienti zimomřiví, s tendencí k pocení nohou, k hnisání a špatnému hojení všech poranění.

Slabá paměť a závratě

Určité potíže s pamětí mohou postihnout většinu starších lidí, samozřejmě výraznější je to u pacientů s demencí. Homeopatická léčba je výhodná i v tom, že pomůže odstranit potíže, se kterými si klasická léčba dokáže poradit jen obtížně.

 • Phosphorus 15CH je velmi přínosným lékem staršího věku. Napomáhá regeneraci mozku a orgánů, jako jsou ledviny, játra i plíce. Dokáže také výrazně zlepšit stav pacienta například po mozkových příhodách, po zápalech plic či při chronickém onemocnění ledvin. Je to také lék na závratě způsobené kornatěním tepen (aterosklerózou) s nešikovností a špatnou koordinací.
 • Petroleum 30CH je lékem pro seniory, kteří začnou mít potíže s prostorovou orientací, když vejdou do prostředí, které by jim mělo být důvěrně známé.
 • Baryta carbonica 30CH je lékem pro seniory, kteří určitým způsobem zdětinští a mají výrazné příznaky demence. Jen těžko si vzpomenou na správné slovo, zapomínají věci na různých místech a na to, co chtěli udělat. V chování se u nich objevují různé charakteristiky dětského chování, včetně třeba potíží s udržením moči či stolice. Často trpí aterosklerózou, vysokým tlakem a muži mívají potíže se zvětšenou prostatou.
 • Ambra grisea 15CH je dalším významným lékem pro seniory s postižením mozku způsobeným tvrdnutím tepen. Ač jinak nemusí mít nijak výrazné potíže, často mají pocit, který charakterizují slovy, že jim to „hlava nebere“, a stěžují si na obtížně popsatelný pocit v hlavě. I přes velkou únavu a ospalost trpí nespavostí, protože tyto stavy je po ulehnutí do postele okamžitě přejdou. Tento lék je pouze na lékařský předpis.

Izolace a osamocení

Psychické potíže jako důsledek osamocení a ztráty sociálního kontaktu jsou velmi různorodé a z homeopatického úhlu pohledu by bylo potřeba vybírat ze širší škály léků. Jedny z možných léků, které seniorům pomohou se s touto těžkou životní situací vyrovnat, jsou například:

 • Pulsatilla 30CH – ač je známá především jako dětský lék, může být velmi užitečná i ve stáří. Velmi dobře na ni reagují pacienti s mírnou povahou, ale především se silným pocitem opuštěnosti, který je vede až k plačtivosti. Vyžadují stále nějakou společnost a projevené sympatie jim dělají velmi dobře. Na tělesné rovině si stěžují na mnoho různých potíží, které se neustále střídají.
 • Magnesia carbonica 30CH je lékem pro pacienty se silným pocitem izolace a osamocení, kteří jsou velice citliví na všechny projevy krutosti, smutné příběhy, a především na násilí v televizi. Mohou dokonce vypínat televizi vždycky, jakmile začnou televizní noviny. Někdy mohou mít tendence ke krátkodobému, ale prudkému vzteku a mohou si také stěžovat na „nesnesitelné“ bolesti.

Doporučujeme