Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Impotence po léčbě rakoviny prostaty může mít řešení

redakce uLékaře

Erektilní dysfunkce neboli impotence je neschopnost dosáhnout dostatečné erekce k uskutečnění pohlavního styku. Sám karcinom prostaty její příčinou není, ale jeho léčba ji zavinit může, například operace, ozařování nebo hormonální léčba.

Po operaci to chce trpělivost

Určitý stupeň erektilní dysfunkce se dostavuje bezprostředně po zákroku, během kterého je odstraněna prostata. A to bez ohledu na to, zda lékař postupoval šetrně vůči nervům, které se podílejí na ovládání erekce. Závažnost vzniklé dysfunkce závisí na typu výkonu, pokročilosti rakoviny a dovednostech operatéra. Pokud je použita šetřící technika, je reálná možnost, že se pacient do dvou let od operace plně zotaví. Může se to stát i při nervy nešetřícím přístupu, ale je to daleko méně pravděpodobné. Kvalitu erekce pomáhá zvýšit používání speciálních pomůcek nebo braní léků. Operací se sice neztrácí schopnost orgasmu, při něm ale může chybět ejakulát nebo má velmi malý objem. Z toho plyne i neplodnost těchto mužů. Většinou to ale není zásadní problémem, protože karcinom prostaty je typicky nemocí vysokého věku. Mladí pacienti s reprodukčními plány by si měli promluvit s lékařem o možnostech uchování plodnosti ještě před operací.

Ozařování a hormony se zpožděním

Nástup erektilní dysfunkce po ozařování je postupný a obvykle začíná okolo šesti měsíců po léčbě. Při použití nejmodernějších technik ozařování je výskyt tohoto problému nižší než při klasickém procesu. U hormonální léčby se snížená sexuální touha a erektilní dysfunkce mohou dostavit zhruba dva až čtyři týdny po započetí terapie. Příčinou je snižující se hladina testosteronu.

Jak znovu dosáhnout erekce?

Pro muže po léčbě karcinomu prostaty, kteří mají potíže s impotencí, existuje několik možností:

  • tabletky s obsahem různých léčiv,
  • injekce nebo čípky, jež se zavedou do penisu před stykem,
  • použití vakuové pumpy k naplnění topořivých tělísek krví,
  • penilní implantáty, jakési protézy, které jsou pevné stále a nemohou selhat, ale vyžadují další operaci.

Účinnost výše uvedených řešení závisí do značné míry na typu léčby. Nejlepší vyhlídky na kvalitní sex mají operovaní, nejhorší hormonálně léčení muži.

 

Zdroj: http://www.webmd.com

Doporučujeme