Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inkontinence. Jak udělat první krok k její léčbě?

Inkontinence - únik moči Anežka Velková 30.5.2018
Překonat stud bývá to nejtěžší
redakce uLékaře

Pokroky v oblasti lékařského vědění jdou ruku v ruce s rozvojem nových možností řešení zdravotních obtíží. Oblastí, kde se tento pokrok v posledních letech projevil velmi výrazně, jsou inkontinenční pomůcky. A to natolik, že dnes již není snadné se v jejich nabídce zorientovat. Užitečný přehled typů inkonentince a možností použití inkontinenčních pomůcek nabízí následující text.

Lidé, které trápí inkontinence, se velmi často ostýchají o svých problémech mluvit. Samovolný únik moči je ve společnosti spojován zejména se stářím, ačkoliv s věkem sice jeho riziko stoupá, týká se všech věkových skupin, včetně dětí. Další mylnou představou, která je velmi rozšířena, je, že se jedná o ženský problém. Únikem moči mohou trpět ale i muži, zejména v případě, že se potýkají s onemocněním prostaty, a velmi často je pro ně obtížnější než pro ženy si své potíže přiznat. Přitom se ve všech případech jedná o problém, který má jednoduše dosažitelné řešení.

Nejprve si však dotyčný musí přiznat si, že samovolným únikem moči vůbec trpí. Poté je třeba prolomit svůj ostych a vyhledat lékaře, což pro řadu lidí představuje největší překážku k vyhledání účinné léčby. Často se snaží potíže řešit sami, například si kupují inkontinenční vložky, přitom ani netuší, že inkontinenční pomůcky jim může hradit jejich zdravotní pojišťovna.

Co nabízí trh v 21. století?

Zdravotní pomůcky pro inkontinenci předepisuje lékař za předpokladu splnění určitých podmínek (tzv. indikací, jejichž popis naleznete níže). Léčbu inkontinence mohou zahájit lékaři různých odborností – od praktického lékaře, urologa, urogynekologa, geriatra až po neurologa, přičemž odborný lékař je povinen písemně informovat praktického lékaře daného pacienta o provedených vyšetření (jak těch laboratorních, tak o použití zobrazovacích metod) a jejich výsledcích a v případě, že mu předepsal zdravotní pomůcky, i o jejich předepsaném množství.

Zdravotnické pomůcky lze dělit na:

  • savé (vložky, pleny),
  • sběrné (sáčky, kondomy),
  • obstrukční (poskytují podporu krčku močového měchýře, nebo slouží k uzavření močové trubice ve stresových situacích)

Řada inkontinenčních pomůcek je nenápadná a v řešení potíží se samovolným únikem moči velice efektivní.

Indikací pro předpis těchto pomůcek je inkontinence, která je dělena dle závažnosti do tří stupňů. Pomůcky je možné předepsat maximálně na 3 měsíce dopředu.

První stupeň zahrnuje především inkontinenci, jejíž příčinou je stres, používání inkontinenčních pomůcek je při ní nezbytné jen nepravidelně. Únik moči nastává při kašli, smíchu, kýchnutí, zvedání předmětů aj. Mohou se ale objevit i případy samovolného úniku moči, které nebyly vyvolány stresem a k objasnění jejich příčiny je nutné podstoupit další vyšetření.

U inkontinence prvního stupně pojišťovna obvykle hradí absorpční inkontinenční dámské i pánské vložky či pánské absorpční kapsy.

Druhý stupeň se týká ostatních typů inkontinence, které se vyskytují zejména u pohyblivých pacientů. Používání zdravotních pomůcek je v tomto případě nutné zpravidla každý den. K úniku moči dochází zejména při změně polohy, při běhu, chůzi či při fyzické námaze. U inkontinence druhého stupně pojišťovna hradí dámské i pánské absorpční pleny, dále speciální fixační kalhotky pro jejich nošení, urinální kondomy nebo denní a noční sběrné sáčky na moč.

Třetí stupeň představuje inkontinenci již v pokročilém stádiu, která se objevuje zejména u dlouhobě ležících pacientů a je často spojena také s inkontinencí stolice. Používání pomůcek je v této fázi trvalou nutností. U inkontinence třetího stupně pojišťovna hradí absorpční kalhotky, absorpční podložky, urinální kondomy a denní či noční sběrné sáčky na moč.

Kde získat více informací o inkontinenci a zdravotních pomůckách?

Nejlepší informace bezpochyby poskytne sám lékař, ať už praktický nebo lékař výše uvedených odborností. On či urologická zdravotní sestra vám ze svých zkušeností poradí i ohledně dostupných zdravotních pomůcek pro řešení vašeho konkrétního případu inkontinence. Není třeba se ničeho obávat, lékař vám předepíše vhodný typ pomůcek v dostatečném množství. A jistě vždy rád a ochotně zodpoví jakýkoliv váš související dotaz. Pro úspěšnou léčbu inkontinence je dialog mezi lékařem a pacientem zasádní, protože není v moci lékaře léčit pacienta, který se mu se svými potížemi odmítá svěřit.

V ordinaci lékaře je pak k dostání i řada informačních letáků, které mohou být cenným zdrojem informací zejména u pacientů, kteří příliš neovládají práci s počítačem. Na internetu lze v dnešní době získat přehled o tématu inkontinence, je však na místě využívat kvalitní zdroje, například ty připravované Českou urologickou společností či samotnými výrobci inkontinenčních pomůcek.

Překonat stud bývá to nejtěžší

Na jednu stranu je pochopitelné, že se lidé za své problémy stydí a snaží se je vyřešit po svém. Obavy z úniku moči na veřejnosti, ve společnosti, v práci apod. mají vliv i na psychiku jedince a jeho kvalitu života obecně. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že inkontinence je poměrně častý problém, na který existují jednoduchá a praxí ověřená řešení. Neváhejte je využít i vy.

(ave)

Autor článku: Anežka Velková
Líbil se vám článek? +7 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Terapie urgentní a stresové močové inkontinence u žen

Výskyt močové inkontinence je v dospělé populaci až čtyřikrát častější u žen...

Inkontinence po léčbě rakoviny prostaty: Přestaňte se stydět a začněte bojovat!

Mezi nepříjemné vedlejší následky terapie rakoviny prostaty patří inkontinence....

Praktický průvodce tématem inkontinence

Zorientovat se v široké problematice inkontinence a v nabídce různých pomůcek...

Inkontinence dokáže potrápit ženy i muže, ačkoliv se její příčiny různí

Dokud nás nepotká močová inkontinence, většina z nás ani nevnímá, že naše tělo...

Pět možností, jak řešit inkontinenci

Obecná představa, že močová inkontinence postihuje pouze starší ženy, je mylná....

Při inkontinenci život usnadní speciální pomůcky

Inkontinence. To slovo nikdo neslyší rád a zejména pro mladé lidi může být těžké...

Inkontinence u těhotných: co ji může způsobit?

V souvislosti s těhotenstvím se obvykle mluví o ranních nevolnostech a změně...

Ke krásným nohám stačí udělat jen 5 kroků

Léto v plném proudu a vaše nohy nejsou zrovna výstavní? Hyzdí je křečové žíly?...

Inkontinence

Inkontinencí moči je označován stav, při němž člověk není schopen sám vědomě...

Zůstaňte sebejistá!

Nenechte inkontinenci vyhrát! Ač by se mohlo zdát, že s inkontinencí mají problém...

Doporučujeme