Inkontinence se běžně objevuje jak během těhotenství, tak v období po porodu. Trápí přibližně 54 % těhotných žen a významně ovlivňuje kvalitu jejich života. Jak miminko v bříšku roste, příznaky se dále mohou ještě zhoršovat a matku mohou trápit i několik týdnů po narození dítěte. Existují dva základní typy inkontinence:
- stresová – únik malého množství moči způsobený zvýšením nitrobřišního tlaku (při kašli, smíchu),
- urgentní – ztráta moči v důsledku urgentní (naléhavé) potřeby močení, obvykle zapříčiněné kontrakcemi močového měchýře.
Od smíchu až po léky
Co patří mezi běžné příčiny inkontinence v těhotenství?
- Tlak. Při kašlání, kýchání, cvičení nebo smíchu může dojít k úniku moči. Tyto fyzické pohyby způsobují zvýšený tlak na močový měchýř, což způsobuje stresovou inkontinenci. Také miminko rostoucí v bříšku maminky zvyšuje tlak na její močový měchýř.
- Hormony. Změna hladin hormonů ovlivňuje výstelku močového měchýře a močové trubice.
- Onemocnění. Inkontinenci mohou způsobit některé choroby nebo užívání léků. Únik moči se objevuje u diabetu (cukrovky), roztroušené sklerózy či při užívání anxiolytik (léky proti úzkosti).
- Infekce močových cest. Přibližně u 30 až 40 % žen, které v minulosti zcela nedoléčily infekci močových cest, se během těhotenství znovu vyvinou příznaky této nemoci. K nim patří také inkontinence.
Pomáhá cvičení i změna stravy
Zmírnit potíže s inkontinencí v těhotenství můžete sama dodržováním následujících doporučení.
- Cvičte Kegelovy cviky. Jedná se o speciální trénink posilující pánevní dno. Cviky jsou velmi účinné a bezpečné i pro těhotné ženy.
- Veďte si deník. Tímto způsobem zjistíte, kdy během dne vás potkává více „mokrých nehod“. Na základě zjištěných údajů si pak snáze naplánujete výlety nebo nakupování.
- Vyhýbejte se syceným nápojům a kofeinu. „Bublinky“ a hlavně kofein působí močopudně.
- Omezte pití večer a v noci. Vyhnete se tak častým nočním výletům na toaletu.
- Jezte stravu s vlákninou. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny zabraňují zácpě, která zvyšuje tlak na pánevní dno.
- Udržujte zdravou hmotnost. Nadbytečné kilogramy, zejména v oblasti břicha, zvyšují tlak na močový měchýř. Ztráta váhy po porodu také může pomoci k vyřešení inkontinence.
- Poraďte se s lékařem. Možnosti léčby inkontinence řešte se svým gynekologem. Nestyďte se se mu s tímto problémem svěřit.
- Nakupte kvalitní inkontinenční pomůcky. Zdravotní pojišťovny některé z nich hradí. Informujte se u svého lékaře.
(hah)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/urinary-incontinence
https://www.everydayhealth.com/incontinence/managing-incontinence-during-pregnancy.aspx