Co dělá těhotenství s močovým měchýřem?
Během těhotenství prochází tělo ženy mnoha změnami, které mají přímý i nepřímý vliv na funkci močového měchýře a močových cest. K přirozeným změnám patří
- nárůst celkové hmotnosti,
- zvýšení množství mimobuněčné tělesné vody,
- tlak zvětšující se dělohy na močový měchýř,
- větší průtok krve ledvinami,
- oslabení svalů pánevního dna způsobené rostoucí váhou dítěte.
Přirozené změny vyvolané porodem
Také porod s sebou přináší jisté přirozené změny, mezi které patří například dočasné prodloužení a narovnání močové trubice. Kromě toho může u některých žen dojít během porodu také k poškození svalových struktur pánevního dna a k narušení nervových struktur, které zajišťují uzávěr močové trubice. Negativní dopad nástřihu hráze není jednoznačný. Vedle výše uvedených změn tělesných orgánů provázejí těhotenství, porod i poporodní období také psychické změny. I ty se mohou na rozvoji potíží s únikem moči podílet.
I císařský řez je rizikový
Studie ukazují, že problémy s únikem moči se po porodu objevují jak u žen rodících přirozeně, tak u těch, které rodily císařským řezem. Výskyt inkontinence je ale u žen rodících přirozeně dvojnásobný. Dokazuje to i jedna ze studií, která sledovala ženy po přirozeném porodu v průběhu deseti let. Bylo zjištěno, že přirozený porod významně zvyšuje riziko příznaků inkontinence. Jiný z odborných zdrojů udává, že i pět let po porodu se příznaky tzv. stresové inkontinence vyskytují u 19 % žen, které před otěhotněním neměly s únikem moči potíže. V případě žen, které trpěly příznaky stresové inkontinence již před porodem, jich i pět let po porodu mělo problémy až 30 %.
Rizikové faktory vzniku inkontinence
Větší nebezpečí vzniku inkontinence se týká především žen s komplikovaným porodem. Na zvýšeném riziku jejího rozvoje se ale u některých rodiček může podílet i několik dalších faktorů. Mezi ně řadíme například
- rodinné dispozice,
- obezitu,
- chronickou zácpu,
- nemoci způsobující neustálý kašel,
- některá neurologická onemocnění.
Může za to „epidurál“?
Pro zmírnění bolestí během porodu je dnes oblíbenou metodou epidurální analgezie. Jako její komplikace se mohou vyskytnout i potíže s močením. Většinou však mají podobu přechodné nemožnosti se vymočit. Epidurální analgezií míníme podání znecitlivujících látek do prostoru vně míšních obalů. Zablokování nervových struktur má vliv i na struktury ovlivňující zadržení a vylučování moči z močového měchýře. Ačkoliv poruchy močení včetně inkontinence jsou jednou z možných komplikací epidurální analgezie, existují i studie, které se naopak snaží dokázat její pozitivní vliv v prevenci poporodní inkontinence. Ačkoli výsledky těchto studií příznivý vliv jednoznačně nepotvrzují, zvýšený výskyt poporodní inkontinence u žen po podání epidurální analgezie spíše vyvracejí.
Jaká je pomoc?
Zmírnit příznaky inkontinence lze posilováním svalů pánevního dna, které je pro správnou funkci močového měchýře zásadní. Poporodní inkontinence kvalitu života ženy výrazně zhoršuje, proto pokud se u vás obtíže vyskytly, vyhledejte včas lékaře, který vám pomůže najít správné řešení. Inkontinenci je možné v některých případech také upravit pomocí léků nebo operace.
(tich)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21050146
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17012448
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1123200/
https://www.nct.org.uk//your body after birth/incontinence pregnancy and after childbirth
https://www.researchgate.net/14966566Epiduralanesthesiaduring laborandstress incontinence after delivery
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17596005
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11845813
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/05/09.pdf