Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jak se hodnotí rakovina prostaty

Léčba prostaty 20.6.2016
redakce uLékaře

Stadium neboli rozsah karcinomu prostaty je jeden z nejdůležitějších faktorů při volbě léčby a odhadu prognózy. Abyste se v terminologii lépe orientovali, připravili jsme pro vás vysvětlení toho nejdůležitějšího.

Stadium neboli rozsah karcinomu prostaty je jeden z nejdůležitějších faktorů při volbě léčby a odhadu prognózy. Abyste se v terminologii lépe orientovali, připravili jsme pro vás vysvětlení toho nejdůležitějšího.

Nádor – uzlina – metastáza

TNM systém je standardní způsob k vyjádření stupně šíření nádoru. Je využíván v celé onkologii. Poskytuje tři základní informace:

 • rozsah hlavního nádoru (T jako tumor):
  • T1–T4, kde T4 je nejvíce pokročilý;
 • jsou-li buňky nádoru vyplaveny do spádových lymfatických uzlin (N jako nodus = uzlina):
  • N0 = uzliny jsou zdravé, N1 = v uzlinách jsou nádorové buňky;
 • zda se z vyplavených buněk již utvořilo ve vzdálených orgánech nové ložisko (M jako metastáza):
  • M0 = metastázy nejsou přítomny, M1 = metastázy jsou přítomny.

V praxi pak popis nádoru pomocí TNM systému vypadá například takto:

 • T1N0M0 = tumor, který je velmi málo pokročilý v místě vzniku, nepostihuje lymfatické uzliny a nevytvořil metastázy. Jde vlastně o dobrou zprávu. Útvar je ve zcela začátečním stadiu a pravděpodobnost vyléčení je velmi vysoká.
 • T4N1M1 = takové označení se naopak používá pro tumor, který je lokálně velmi pokročilý, z místa vzniku napadá okolní orgány, šíří se do lymfatických uzlin a má vzdálená ložiska (metastázy). Takovýto nádor nemívá dobrou prognózu.

Klasifikace specifická pro prostatu

U karcinomů prostaty se doplňuje ještě hladina PSA (koncentrace bílkoviny PSA v krvi) a Gleasonovo skóre. To vyjadřuje míru chorobné přeměny nádorových buněk, které jsou hodnoceny škálou od 1 do 5. Buňky číslo 1 jsou nádorové, ale vypadají téměř normálně. Buňky číslo 5 vykazují nejzávažnější nádorové přeměny. Lékař, který mikroskopicky vyšetřuje vzorek tumoru prostaty, určí, které buňky jsou nejčastější a druhé nejčastější. Jejich součtem je pak Gleasonovo skóre, které vlastně vypovídá o chování buněk. Gleasonovo skóre do škály 6 má relativně dobrou prognózu, 7–10 znamená velmi maligní nádor.

Riziko dle D’Amica

Tento systém slouží přímo k hodnocení karcinomů prostaty z hlediska biologického chování a k předpovědi šíření zhoubného bujení. Výsledná hodnota se skládá z:

 • hladiny PSA,
 • Gleasonova skóre,
 • velikosti nádoru při vyšetření konečníkem nebo ultrazvukem.
Výsledkem je zařazení do skupiny s nízkým, středním nebo vysokým rizikem.

Pochybnosti zodpoví lékař

Určení stadia nádorového onemocnění a stanovení prognózy je nelehká záležitost. Pokud máte nějaké otázky nebo potřebujete-li ještě něco vědět, napište si poznámky. Při příští návštěvě lékaře se na vše můžete zeptat. 

Zdroje: http://www.cancer.org

https://urology.ucsf.edu

Doporučujeme