Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Trápí vás potíže s močením? Příčinou může být rakovina prostaty!

redakce uLékaře

Trápí váš časté, obtížné a bolestivé močení? Je vám více než 50 let? Možnou příčinou vašich obtíží může být nezávažné zvětšení prostaty, ale také zhoubné nádorové bujení. Rakovina prostaty představuje výraznou hrozbu pro mužskou část obyvatelstva. Riziko rozvoje nebezpečné nemoci přitom lze snížit pomocí zdravého životního stylu a pravidelných lékařských prohlídek.

Trápí váš časté, obtížné a bolestivé močení? Je vám více než 50 let? Možnou příčinou vašich obtíží může být nezávažné zvětšení prostaty, ale také zhoubné nádorové bujení. Rakovina prostaty představuje výraznou hrozbu pro mužskou část obyvatelstva. Riziko rozvoje nebezpečné nemoci přitom lze snížit pomocí zdravého životního stylu a pravidelných lékařských prohlídek.

V České republice si diagnózu rakoviny prostaty vyslechne asi 9000 pacientů ročně. Naše země se bohužel drží na vysokém místě i v počtu úmrtí na toto zhoubné onemocnění. Podle statistik vyplývá, že v roce 2010 na rakovinu prostaty zemřelo více než 1400 nemocných. I když jsou muži ve výrazném ohrožení, neměli by propadat zbytečné panice. Pokud totiž docházejí na pravidelné prohlídky ke svému urologovi, jejich šance na přežití se několikanásobně zvyšují. Při včasném záchytu onemocnění a následné volbě protonové terapie jsou šance na vyléčení obrovské. Léčba časného stadia rakoviny prostaty trvá v protonovém centrum pouhých 5 dnů. Podle posledních výzkumů navíc vyplývá, že terapie protony dokáže vyléčit neuvěřitelných 97 % pacientů.

Prevence v boji proti rakovině

Mezi rizikové faktory rakoviny prostaty patří věk nad 50 let, kouření, nadváha spojená s nevhodnými stravovacími návyky, nedostatek pohybu, hormonální vlivy, sexuální promiskuita, rentgenové záření, pesticidy nebo některé těžké kovy. Stárnutí organismu sice nelze zastavit,  rakovině prostaty však můžete předejít hned několika způsoby.

  • Preventivní prohlídky. Češi mají v rámci preventivních prohlídek velké rezervy. Každý muž nad 40 let věku by měl jednou ročně podstoupit vyšetření přes konečník. Vyšetření je sice poněkud choulostivé a nepříjemné, na druhou stranu s vysokou pravděpodobností odhalí nádor už v počátečním stadiu. U rizikových skupin se v současnosti uvažuje i pravidelné sledování prostatického specifického antigenu (PSA).
  • Zdravá strava. Za rakovinou prostaty pravděpodobně stojí dieta s vysokým obsahem živočišných tuků a červeného masa. Do červeného masa řadíme především hovězí, vepřové, skopové, kachní, husí maso a zvěřinu. Muži by tak do pravidelného jídelníčku měli zařadit zdravější variantu živočišných bílkovin v podobě ryb, kuřecího, krůtího nebo králičího masa. Neméně důležitá je však i úprava samotného pokrmu. Před smažením a grilováním dávejte raději přednost vaření, dušení nebo pečení. Nezbytností je i každodenní konzumace ovoce a zeleniny. Lékaři doporučují denně sníst alespoň 500 g ovoce a zeleniny v několika menších porcích. Alkoholu holdujte s mírou. Rozumné množství alkoholických nápojů představuje 1/2 litru piva, 2 dcl vína nebo 1 "panák" tvrdého alkoholu denně.
  • Pravidelný pohyb. Pravidelná tělesná aktivita výrazně snižuje riziko zhoubného nádorového bujení, ale i chorob srdce a cév. Vhodná fyzická aktivita navíc pouze nesnižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, ale také zvyšuje šanci na přežití této zhoubné diagnózy. Nemusí se z vás ihned stát profesionální sportovci, pro snížení rizika postačí každodenní střední fyzická zátěž po dobu 30 minut. Mezi vhodné aktivity patří procházky, běh, jízda na kole či plavání.
  • Přiměřená váha. Udržování zdravé hmotnosti úzce souvisí se zdravou stravou a pravidelným pohybem. Obecně platí, že ručička na váze by se měla pohybovat v rozmezí BMI 18,5 - 24,9.
  • Zanechání kouření. Stovky, možná až tisíce látek v cigaretovém kouři přispívají k rozvoji nádorového bujení. V případě odvykání kouření platí skutečnost, že nikdy není pozdě. Zanechání kouření dokonce výrazně zvyšuje šanci na vyléčení při již diagnostikovaném karcinomu prostaty.
  • Dostatek odpočinku. Stres je bezpochyby jedním z viníků nádorového bujení. I když je to v dnešní uspěchané době velmi těžké, najděte si čas na pravidelný odpočinek a oblíbené koníčky.

3 varovné příznaky

Na počátku zhoubného bujení nejsou viditelné žádné příznaky. První obtíže se objeví, až když nádor začne svým růstem utlačovat močovou trubici.

  1. Obtíže s močením – Nemocní si tak stěžují na časté a obtížné močení, které může být i bolestivé. Proud moči je typicky slabý a přerušovaný.
  2. Krev – Nezřídka se v moči nebo ejakulátu objevuje i krev. Pacienti jsou často nuceni několikrát za noc navštívit toaletu.
  3. Bolest – V pozdějších stadiích nemoci dochází k zakládání metastáz v kostech a dalších orgánech lidského těla. Metastatické postižení kostí se projeví výraznou bolestí, nejčastěji v oblasti zad, kyčlí nebo končetin.


Další potíže

Pokročilé případy nádorového bujení jsou provázeny nechutenstvím, hubnutím, slabostí a někdy i zvýšenou teplotou.

Kdy jít k lékaři

Pokud se u vás objeví potíže spojené s močením, neváhejte a ihned navštivte svého lékaře. Zvětšení prostaty sice může být nezávažným projevem stárnutí, ale také může signalizovat nebezpečnou rakovinu. Lékař nejprve provede vyšetření konečníkem, které odhalí případné zvětšení prostaty nebo jakékoliv podezřelé útvary na prostatě. Poté následuje vyšetření krve se zaměřením na PSA. Při pozitivitě obou vyšetření následuje odběr vzorku z prostaty, jehož rozbor definitivně určí příčinu obtíží. Pokud se u vás prokáže rakovina prostaty, budete muset podstoupit různá vyšetření, jež mají za cíl odhalit pokročilost onemocnění a určit strategii budoucí léčby.

(holi)

Zdroj: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/basics/definition/con-20029597

http://www.protonymuzum.cz/

http://www.ptc.cz/

 

Doporučujeme