Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jak se bránit návratu rakoviny prostaty

Léčba prostaty 1.8.2016
redakce uLékaře

Zhoubný nádor prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním českých mužů. Pokud se zachytí včas, bývá léčba poměrně úspěšná. Co ale dělat, když se už jednou překonaná nemoc vrátí?

Při léčbě jakéhokoliv zhoubného onemocnění si přejeme dosáhnout ideálního cíle – zbavit tělo všech mutovaných buněk, které by mohly dát vzniknout novému nádoru. Bohužel ne vždy se tyto plány podaří splnit. Přeživší nádorové buňky se někdy opět rozmnoží a mohou se z prostaty šířit do okolních i vzdálenějších tkání. 

„Méně zhoubná“ rakovina

Karcinom prostaty patří k méně smrtelným onkologickým onemocněním. Téměř 100 % mužů s nízce nebo středně rozvinutým nádorem přežívá 5 let od stanovení diagnózy. Asi 91 % pacientů přežívá déle než 10 let, 76 % mužů pak více než 15 roků. Za tuto poměrně dobrou prognózu vděčíme mimo jiné tomu, že 9 z 10 případů rakoviny prostaty je diagnostikováno ve stadiu, kdy se rakovinné buňky nacházejí pouze v prostatě anebo pronikly jen do okolních tkání. Z těch zbývajících 10 %, u kterých již došlo k metastatickému rozsevu do vzdálenějších tkání, má vyhlídky na pětileté přežití necelá třetina. 

Pravidelné kontroly vás neminou

Po úspěšně absolvované léčbě nádoru prostaty budou lékaři neustále sledovat, zda se zákeřná nemoc nevrací. Budete zváni na pravidelné kontroly, obvykle po několika měsících. Na těchto setkáních budou odborníci pomocí krevních testů zkoumat především krevní hladinu PSA (prostatický specifický antigen), což je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. Pokud hladina PSA podezřele stoupne, následují další testy, které se zaměří na vyvrácení či potvrzení neradostné diagnózy – návratu rakoviny. 

Negativní vlivy 

Zřejmě si říkáte, že musí existovat nějaké faktory, které ovlivňují pravděpodobnost návratu rakoviny prostaty. Co k nim patří? 

  • Zasažení lymfatických uzlin. Muži, u nichž došlo k rozšíření nádorového procesu do mízních uzlin, mají větší pravděpodobnost návratu nemoci.
  • Velikost nádoru. V zásadě platí – čím větší nádor, tím větší možnost opětovného propuknutí nemoci. 
  • Gleasonovo skóre. Posuzuje se při něm úroveň buněčných změn rakovinných buněk. Vysoké skóre znamená horší prognózu.
  • Rozšíření v těle. Při metastázách do okolních i vzdálených tkání se nebezpečné bujení z těla vyhání těžce. 

Jak se bránit?

O tom, jakou léčbu zvolit pro znovuobnovený nádor, rozhoduje více činitelů. Mimo jiné to, jakou terapii jste podstoupili dříve, rozsah nádoru, věk nebo jiná současně probíhající onemocnění. Spektrum léčebných metod je podobné jako při léčbě základního onemocnění. Ozařování, chemoterapie, hormonální terapie, ultrazvuk. Mezi čerstvé novinky pak patří vakcíny, které mají podpořit imunitu v boji s rakovinou prostaty. Podstatné je, že základem úspěšné obrany je včasné odhalení nepřítele. Proto stále tím nejdůležitějším bodem prevence návratu rakoviny prostaty zůstávají pravidelné lékařské prohlídky. 

Zdroje: www.webmd.com/prostate-cancer/guide/prostate-cancer-recurrence

Doporučujeme