Jak se hojí rány?
Každý z nás se už někdy poranil. Víte však, jak se o vzniklé zranění správně starat a co je nutné udělat pro to, aby se rána zhojila co nejrychleji a bez komplikací?
Fáze hojení
Hojení ran je komplexní proces, který je možné rozdělit do několika fází:
- Zástava krvácení. V této fázi dochází k zúžení cév a tvorbě krevní sraženiny, která zabraňuje dalšímu úniku krve.
- Zánětlivá reakce. Do rány putují bílé krvinky, které prostřednictvím zánětu zbavují postiženou oblast bakterií a dalších mikrobů. V této fázi lze v ráně pozorovat začervenání a otok.
- Oprava tkání. Dochází k množení buněk, vzniku nových cév a tvorbě látky, která je základním stavebním kamenem pojivových tkání − kolagenu. Na kůži je patrná jizva, která je nejdříve červená a postupem času bledne.
- Dokončení hojení. Nově utvořená kůže by měla být stejně silná jako před úrazem. Kompletní zhojení proto může trvat několik dnů, měsíců, nebo dokonce i let − závisí na rozsahu poranění.
S čím k doktorovi nemusíte
Když se zraníme, první, co nás nejspíš napadne, je, jestli si úraz zvládneme ošetřit sami. Malé řezné rány nebo škrábnutí se většinou obejdou bez odborné pomoci. Stejně tak si poradíte i s poraněními, která nejsou příliš hluboká a nenacházejí se v problematických oblastech, jako je například obličej. Ani k ranám, u kterých dokážete zastavit krvácení během deseti minut jemným stlačením postiženého místa, nemusíte volat lékaře. Vždy se však ujistěte, že v ráně nezůstaly žádné nečistoty a že jste byli v posledních deseti letech očkováni proti tetanu.
Jak se sám ošetřit?
Pokud rána nevyžaduje lékařskou péči, ošetřete ji následujícím způsobem:
- Zastavte krvácení. Nejprve si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou. Když rána krvácí, pokuste se krvácení zastavit přiložením gázy nebo čisté látky. Pokud je to možné, držte postiženou oblast nad úrovní srdce, abyste zpomalili průtok krve.
- Zraněné místo opláchněte. Aby se zabránilo infekci, je třeba z rány odstranit všechny nečistoty. Postižené místo proto omyjte proudem čisté tekoucí vody nebo na ni nalijte vodu z čisté nádoby − například hrnečku nebo sklenice. K čištění však nepoužívejte antiseptikum (přípravek, který usmrcuje mikroorganismy a používá se k dezinfekci a asepsi). Mohlo by kůži podráždit.
- Očistěte také okolí rány. Použít k tomu můžete slabý mýdlový roztok. Dejte si však pozor, aby tekutina nenatekla do rány. Celou oblast pak osušte čistým ručníkem nebo kapesníčkem.
- Odstraňte zbytky nečistot. Pokud i po důkladném omytí vidíte v ráně nějaké nečistoty, odstraňte je pomocí čisté pinzety. Když se vám nepodaří místo kompletně vyčistit, vyhledejte lékařskou pomoc.
- Použijte mast. Abyste uchránili ránu od infekce, použijte antibiotickou mast. Ta však neovlivní dobu hojení. Můžete také použít speciální masti určené pro ošetření poranění. Například Traumeel® mast je léčivý rostlinný přípravek, který mírní bolesti při lehkých a středně závažných poraněních, tlumí otoky a zároveň podporuje hojení. Mast je vhodné aplikovat alespoň dvakrát denně v tenké vrstvě na postižené místo.
- Ránu zakryjte. Malé ranky a škrábnutí krytí nepotřebují. Pokud je rána v oblasti, kde se tře o oblečení nebo se může zašpinit (například na kolenou či dlaních), přiložte na ni náplast nebo sterilní obvaz. Krytí měňte alespoň jednou denně, abyste ránu udrželi v čistotě. Přitom můžete na ránu znovu nanést léčivou mast.
- Rozpoznejte včas známky infekce. Ránu během celého procesu hojení sledujte. Pokud se objeví příznaky infekce, mezi jejíž nejčastější projevy patří horečka, červené pruhy v okolí zranění nebo nadměrná bolest rány, neváhejte a navštivte lékaře.
(viv)
Zdroj:
https://www.webmd.com/first-aid/ss/slideshow-how-does-your-wound-heal