Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Když tuhne krev v žilách aneb Jak vzniká trombóza

Žena a trombózy 11.8.2015
redakce uLékaře

O spojitosti mezi hlubokou žilní trombózou a hormonální antikoncepcí se v současnosti hodně mluví. Většina alarmujících informací se však zakládá na neaktuálních zjištěních a různých mýtech. Kouření a obezita mají tak ve skutečnosti na vině více případů trombózy než samotná antikoncepce.

O spojitosti mezi hlubokou žilní trombózou a hormonální antikoncepcí se v současnosti hodně mluví. Většina alarmujících informací se však zakládá na neaktuálních zjištěních a různých mýtech. Kouření a obezita mají tak ve skutečnosti na vině více případů trombózy než samotná antikoncepce.

Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se z nějaké příčiny vytvoří uvnitř žíly krevní sraženina (trombus), která žilní řečiště úplně či částečně ucpe. V důsledku toho dochází k rozvoji příznaků, mezi něž patří především otok končetiny, zarudnutí a bolestivost. Zákeřnost onemocnění tkví v tom, že sraženina může opustit místo vzniku a doputovat až do plicních tepen – jejich ucpání poté vede k rozvoji potenciálně život ohrožující plicní embolie. Je pravda, že hluboká žilní trombóza patří mezi možný nežádoucí účinek užívání hormonální antikoncepce. Ke vzniku krevní sraženiny v žilním systému je ale většinou zapotřebí dalších rizikových faktorů. Které to jsou?

  • Dědičná náchylnost k rozvoji krevní sraženiny,
  • výskyt trombózy v rodině,
  • věk,
  • zranění nebo úraz,
  • kouření,
  • nadváha a obezita,
  • těhotenství,
  • nedostatek pohybu,
  • nádorové bujení,
  • srdeční selhání.

Mýtus vyvrácen

Riziko rozvoje žilní trombózy stoupá až desetkrát u obézních žen a silných kuřaček nad 35 let. Samotné užívání hormonální antikoncepce riziko vzniku krevní sraženiny zvyšuje pouze dvakrát. Pro lepší představu – žilní trombóza ročně postihne 4–5 z 10 tisíc žen v reprodukčním věku. Stejný problém se vyskytuje u 8–9 žen z 10 tisíc uživatelek prášků proti početí. Paradoxně větší riziko tak představuje gravidita a období kolem porodu. V těhotenství se totiž žilní trombóza objeví asi u 29 z 10 tisíc těhotných, a v období kolem porodu dokonce u 300–400 z 10 tisíc žen. Závažné případy žilní trombózy u žen užívajících hormonální antikoncepci navíc tvoří pouhých 1–2 %.

Základem je individuální přístup

Před případným nasazením hormonální antikoncepce je nutné pečlivé vyšetření pacientky a zvážení všech možných rizik. Ženy ale nemusí vysazovat pilulky proti početí ani v případě, že mají mírně vyšší riziko rozvoje žilní trombózy. Samotná hormonální antikoncepce totiž zvyšuje výskyt žilní trombózy skutečně minimálně. Definitivně větší hrozbu tak představuje kouření, pokročilý věk či kilogramy váhy navíc. V případě jakýchkoliv nejasností se nebojte kontaktovat svého gynekologa nebo praktického lékaře a probrat s ním svoje individuální rizikové faktory.

Zdroj: www.mayoclinic.org

sogc.org

Doporučujeme