Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Když vám pilulka nesedne, pořád existují jiné možnosti

Žena a trombózy 11.8.2015
redakce uLékaře

Ne každá žena má to štěstí, že hormonální antikoncepce „první volby“ je pro ni ta pravá. Jak poznáte, že vám ta vaše nevyhovuje, a co může být řešením?

Ne každá žena má to štěstí, že hormonální antikoncepce „první volby“ je pro ni ta pravá. Jak poznáte, že vám ta vaše nevyhovuje, a co může být řešením?

Pilulka, která „nesedí“, může u každé ženy znamenat něco jiného. Některým hormonální změna způsobí psychické problémy, akné nebo větší váhový přírůstek. Jindy může nevhodná dávka či kombinace hormonů v tabletce „rozhodit“ přímo rozmnožovací soustavu, což se projeví nepravidelným krvácením (takovým, které není vyvoláno plánovaným ani nechtěným vynecháním prášku), objevujícím se i 3 měsíce po začátku užívání. Někomu zase preparát nevyhovuje zkrátka proto, že na prášky neustále zapomíná a neužívá je ve stejný čas. Ať tak či onak, ochrana před neplánovaným početím je vhodná a prosté ukončení užívání problém nevyřeší. Co tedy lze dělat? 

1. Změna pilulky

Na základě vašich potíží a přání vám může gynekolog předepsat jiný typ. Ten může být silnější, či naopak slabší, obsahovat jiný poměr hormonů, může se užívat s odlišným dávkovacím schématem a tak dále. Až budete mít nové prášky doma, nezačínejte je brát okamžitě, ale prvně dokončete započaté měsíční balení předchozí antikoncepce. V momentě, kdy byste načínala další měsíční balení, začněte místo toho brát nové pilulky. Když dodržíte tento postup, měla byste být po celou dobu chráněna před otěhotněním. Každá antikoncepce se však trochu liší, proto si raději prostudujte příbalový leták a dbejte rad svého lékaře. Budete-li na pochybách, pro jistotu první týden používejte i kondom. Při začínání s novinkou se mohou objevit výše zmíněné nežádoucí účinky, dejte proto novým práškům alespoň 3 měsíce čas „usadit se“. Teprve potom hodnoťte, zda vám změna prospěla, nebo ne.

2. Jiná hormonální metoda

Hormonální antikoncepce je ze všech metod jednoznačně ta nejúčinnější – pokud ji používáte správně, vaše ochrana před těhotenstvím přesahuje 99 %. Právě se správným užíváním však má mnoho žen problém a to je důvod, proč antikoncepční pilulka selhává daleko častěji. Jestliže jste při braní prášků nedůsledná, ale chcete spolehlivou ochranu, proberte se svým ženským lékařem tyto možnosti:

  • náplasti,
  • kroužek,
  • nitroděložní tělísko uvolňující hormony,
  • injekce.

Hormonální nitroděložní tělísko může po zavedení lékařem zůstat na svém místě až 5 let, tzv. depotní injekce je podávána jednou za 3 měsíce rovněž u lékaře. Jsou to tedy jediné metody, které neponechávají téměř žádný prostor pro lidské selhání. Vaginální kroužek si musíte sama vyměňovat jednou měsíčně a náplast jednou týdně.

3. Kombinované řešení 

Pokud spolu se svým gynekologem dospějete k názoru, že hormonální metody antikoncepce pro vás nejsou vhodné vůbec, bude nejspíše třeba vrátit se ke „starému dobrému“ kondomu. Měla byste však vědět, že ze 100 párů, které se při pravidelném pohlavním styku chrání jen mužským kondomem, se zhruba patnácti za rok podaří počít dítě. Zvažte tedy jeho zkombinování s další metodou antikoncepce. Nabízí se například:

  • počítání plodných a neplodných dní,
  • přerušovaná soulož,
  • spermicidy (pěna, gel, film nebo houbička k aplikaci do pochvy),
  • pesar,
  • měděné nitroděložní tělísko.

Poslední z možností je ze všech nehormonálních metod zdaleka nejefektivnější – samozřejmě hned po úplné sexuální abstinenci. Pokud se neobáváte sexuálně přenosných infekcí, můžete při zvolení nitroděložního tělíska po několika týdnech přestat užívat kondom.

Zdroje: 

contraception.about.com

teenhealthsource.com

teenhealthsource.com

everywomanshealthcentre.ca

Doporučujeme