Nákaza pneumokokem: Komu může jít o život?
Infekce pneumokokem bývá v jistých případech velmi nebezpečná. Zdravý člověk má na zvládnutí tohoto stavu většinou více sil, než například osoba dlouhodobě oslabená či uzdravující se po operačním zákroku. A právě lidé takto ohrožení by měli zvážit možnost ochrany, čili očkování.
Pokud si myslíte, že pneumokok se vás netýká a očkování je zbytečné, pak se mýlíte. Vakcína může mnohdy zachránit i život, zvláště patříte-li do některé z rizikových skupin populace. Jde o kategorie osob, u kterých je pozorován častější výskyt nebo horší průběh pneumokokových onemocnění. Kdo mezi potencionálně ohrožené patří?
- Lidé vyššího věku. Stáří znamená nejen opotřebování kloubů, očí, zubů, ale také zhoršení obranyschopnosti. Ze zákona mají všechny osoby nad 65 let plně hrazené očkování polysacharidovou vakcínou. K dispozici je i vakcína konjugovaná, která má odlišné složení. O tom, která z nich je pro vás vhodnější, se poraďte se svým lékařem.
- Jedinci s nemocnou slezinou nebo žijící bez ní. Slezina je jakýsi imunitní filtr krve, který odstraňuje všechny cizorodé, nebezpečné či neznámé elementy. Po jejím vyjmutí nebo při špatné funkci je obranyschopnost narušená a hrozí zejména invazivní bakteriální infekce. Očkování proti pneumokokům je jedním z prověřených způsobů, jak se v této situaci chránit.
- Osoby s chronickým onemocněním. Dlouhodobě trvající neduhy oslabují celý organismus a způsobují jeho větší náchylnost k infekcím. Výzkumy prokázaly, že takto nemocní z očkování proti pneumokokům významně profitují. Platí to především u pacientů s:
* CHOPN (Chronická Obstrukční Plicní Nemoc)
* srdečními chorobami,
* chronickými onemocněními ledvin,
* narušenou jaterní funkcí,
* cukrovkou. - Nemocní s potlačenou obranyschopností. Nezáleží na tom, jestli je tento stav nevítaným následkem choroby nebo léčebným cílem (např. u autoimunitních onemocnění). A jak je možné, že očkování pomáhá, když je špatná imunita? To je jednoduché. Celkový výkon obranného systému je snížený, ale při setkání s mikroby se daleko lépe vypořádá s těmi, které "zná". Právě očkování tuto zkušenost zprostředkovává, aniž by ohrozilo zdraví.
- Pacienti po některých úrazech a operacích vnitřního ucha. Pokud je to váš případ, informujte se u svého lékaře, zda do skupiny lidí ohrožených pneumokokem spadáte.
- Jedinci vybraných profesí. Zejména pak těch, při kterých pracovník vdechuje plyny z roztavených kovů. Týká se to tedy například svářečů, slévačů apod.
Našli jste se v některé z rizikových skupin? Pak byste měli očkování rozhodně zvážit.
(pez)