Sítnice by se dala přirovnat k televizní obrazovce: Jednotlivé části sítnice přenášejí do mozku obraz z našeho okolí. Pokud jsou některé části sítnice poškozeny, do mozku se odešle pouze část obrazu. Typicky se rozlišuje poškození periferní části sítnice, kdy se do mozku nepřenáší obraz z okrajů zrakového pole, nebo poškození centrální části sítnice, kdy se do mozku nepřenáší střední část obrazu. V nejhorším případě dojde k poškození celé sítnice, což se projeví úplnou ztrátou zraku.
Nejčastější choroby sítnice
- Trhliny a odchlípení sítnice. Trhliny a odchlípení sítnice vznikají nejčastěji při úrazu, ale nemusí tomu tak být ve všech případech. Projevují se typicky náhle vzniklými záblesky či padajícími sazemi v zorném poli.
- Diabetická retinopatie. Při cukrovce může docházet k úniku tekutin z cév v sítnici a postupné ztrátě zraku. Na vině mohou být i nově vytvořené cévy s nedokonalou a propustnou stěnou. Diabetická retinopatie se nejčastěji projevuje rozmazáním a zkreslením zraku.
- Epiretinální membrána. Epiretinální membrána je jemná jizevnatá tkáň, která leží jako zmačkaný celofán na povrchu sítnice. Zpočátku se onemocnění nemusí nijak projevovat, postupně však dochází k rozmazání vidění a nevratné ztrátě zraku.
- Makulární degenerace. Makulární degenerace představuje nejčastější příčinu poruchy zraku u lidí starších 55 let v rozvinutých zemích. Z velké části je podmíněna dědičně, podstatou této nemoci je postupná degenerace žluté skvrny, tedy místa nejostřejšího vidění, typicky se tedy projevuje poruchou centrální části zrakového pole.
- Retinitis pigmentosa. V případě retinitis pigmentosa se jedná o soubor dědičných poruch, které jsou charakterizovány postupnou degenerací sítnice a ztrátou zraku. Nejprve dochází k poškození periferní části sítnice, později je poškozena i její centrální část.
Většinu nemocí lze léčit
Dobrou zprávou je, že medicína si s velkou částí těchto nemocí dokáže poradit. Některé z nich, jako např. odchlípení sítnice, lze při včasném zásahu vyléčit úplně, u jiných alespoň zpomalit jejich průběh, například diabetické retinopatie. Při léčbě se používají léky, laser nebo mikrochirurgické výkony.
Pokud máte problémy se zrakem, neprodleně navštivte lékaře. Lékař vás nejprve vyzpovídá a vyšetří, aby zjistil pravděpodobnou příčinu problému. Podle klinického nálezu mohou následovat další specializovaná vyšetření. Jedná se například o měření zrakové ostrosti, nitroočního tlaku, krevní odběry a řadu speciálních očních vyšetření.
(holi)
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/retinal-diseases/symptoms-causes/syc-20355825