Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Postherpetická neuralgie – může vás vyřadit „z provozu“ na dlouhé měsíce

Pásový opar 20.4.2015
redakce uLékaře

Postherpetická neuralgie je nejčastější a asi nejobávanější komplikace pásového oparu. Jak vzniká a komu hrozí? Můžeme se proti ní nějak bránit?

Zákeřný virus neštovic

Jakmile se jednou člověk nakazí neštovicemi, virus, který je způsobuje, už zůstane v jeho těle napořád. Jak člověk stárne, virus se může reaktivovat. Přispěje k tomu například i stres anebo léky potlačující imunitu. Výsledkem je onemocnění nazývané pásový opar. Virus se v takovém případě šíří podél nervu a postihne oblast, která je daným nervem zásobená. Jako první se většinou objeví lokalizovaná bolest. Výsev typických puchýřků zažíná až později. Onemocnění trvá několik týdnů a může se stát, že bolest přetrvává i dlouho poté, co vyrážka vymizí. Tuto komplikaci pásového oparu lékaři nazývají postherpetická neuralgie (PHN).

Poškozené nervy a chronická bolest

PHH vzniká tak, že v průběhu nemoci dojde k poškození nervových vláken. Ta pak nejsou schopná posílat mozku správné informace. Místo toho posílají zmatené zprávy, které způsobí, že cítíme chronickou a často až zničující bolest. To může trvat měsíce, ale i roky.

PHN zpravidla postihuje tu oblast kůže, kde se vyskytovala vyrážka. Příznaky mohou zahrnovat:

  • Bolest. Pacienti ji popisují jako pálení, řezání nebo píchání.
  • Citlivost na dotek. Lidé s PHN často nesnesou ani pouhý dotek oblečení na postižené oblasti. Této přecitlivělosti říkáme alodynie.
  • Svědění a necitlivost. Méně často pacienty trápí svědění nebo ztráta citlivosti.
  • Slabost a ochrnutí. Vzácně se může PHN projevit oslabením svalů. To se stane, pokud nerv, který je postižený, vedl kromě informací o citlivosti také impulzy pro svaly.

Nejlepší léčbou je prevence

Trvalá bolest může negativně ovlivňovat i běžné denní činnosti, narušovat spánek a kazit chuť k jídlu. Riziko vzniku této komplikace se zvyšuje s věkem – primárně postihuje lidi starší 60 let. Záleží také na tom, jakou oblast pásový opar postihl. Riziko vzniku postherpetické neuralgie je největší na obličeji. PHN neumíme léčit, dokážeme jen mírnit příznaky.

K lékaři vyrazte už při prvních známkách pásového oparu. Často se jako první objeví bolest. Pokud se včas nasadí správné léky, riziko postherpetické neuralgie se sníží na polovinu. Nejlepší ale je pásovému oparu, a tak i jeho komplikacím předcházet úplně – a to očkováním.

Zdroj: www.mayoclinic.org

Doporučujeme