Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Ramsayův–Huntův syndrom: Když pásový opar postihne lícní nerv

Pásový opar 15.6.2015
redakce uLékaře

Infekce způsobená virem neštovic, zvláštní druh pásového oparu a nemoc, která může poškodit zrak i sluch – to vše je Ramsayův–Huntův syndrom.

Infekce způsobená virem neštovic, zvláštní druh pásového oparu a nemoc, která může poškodit zrak i sluch – to vše je Ramsayův–Huntův syndrom.

Pokud pásový opar postihne jeden z lícních nervů, nazýváme toto onemocnění Ramsayův–Huntův syndrom, nebo také herpes zoster oticus. Dva hlavní příznaky této choroby jsou:

 • Bolestivá vyrážka na a v jednom uchu a okolo něj. Nejprve se objeví bolest a teprve potom pupínky, které se rychle mění v puchýřky naplněné čirou tekutinou.
 • Oslabení, nebo dokonce ochrnutí svalů obličeje na stejné straně jako postižené ucho.

Dále se může přidat:

 • ztráta sluchu na postižené straně,
 • hučení, pískání nebo zvonění v uchu,
 • problém s dovíráním jednoho očního víčka,
 • motání hlavy,
 • porucha anebo úplná ztráta chuti.

K doktorovi jděte co nejdřív!

Pokud máte podezření na pásový opar, a to v jakékoliv oblasti, navštivte co nejdříve svého lékaře. Včasné zahájení léčby pomůže předejít dlouhodobým komplikacím, jako je například:

 • Poškození zraku. Oslabení obličejových svalů někdy způsobí problémy s dovíráním očního víčka. Nedokonalé zavírání oka pak vede k poškození rohovky.
 • Postherpetická neuralgie. Pokud infekce poškodí nervová vlákna, vznikne chronická bolest, která může přetrvávat i dlouho potom, co ostatní příznaky vymizely.
 • Trvalá ztrátu sluchu.
 • Ochrnutí obličejových svalů.

Jestliže vás některá z těchto komplikací trápí, navštivte svého praktického lékaře. Ten vás nejprve vyšetří a pak nejspíše odešle ke specialistovi, například k neurologovi nebo na ORL.

Co můžete udělat sami?

Nejdůležitější je navštívit svého lékaře včas. Dále udržujte oblast s vyrážkou v čistotě, aby se nezanítila. Proti bolesti pomohou vlhké a studené obklady. Můžete užívat i volně dostupné léky proti bolesti, samozřejmě ale se souhlasem lékaře. Pokud byste chtěli jak Ramsayovu–Huntovu syndromu, tak jiným druhům pásového oparu a jeho komplikacím předejít úplně, nechte se očkovat.

Zdroj: www.mayoclinic.org

Doporučujeme