Reálná očekávání při léčbě růstovým hormonem
Pokud rodiče nesledují, jak jejich dítě roste, může se kvůli tomu příliš pozdě objevit jeho nemoc. Zbytečně a natrvalo tak mohou poškodit tělesný vývoj dítěte, a tím mu připravit život "vždy nejmenšího ve třídě".
Růstový hormon (somatotropin) se používá u dětí při léčbě poruch růstu. Zdaleka největší skupinou pacientů jsou děti s vrozenou nebo získanou poruchou tvorby somatotropinu a s růstovým selháním navazujícím na nitroděložní růstovou retardaci. V těchto případech je účinek podávání hormonu maximální, protože je to většinou to jediné, co pacientovi k plnému zdraví chybí.
Pokud se porucha objeví včas, nejlépe ještě v předškolním věku, dosáhne se léčbou úplného tělesného vývoje dítěte a to doroste do výšky odpovídající jeho genetické výbavě. V případě, že rodiče tělesné zaostávání svého dítěte přehlížejí, nepřikládají mu velký význam, nebo kontrolu zanedbá dětský lékař a léčba se nasadí pozdě, dítě nemusí stačit dohnat výškový rozdíl.
#IMG#Somatotropin pouze jako část léčby
Podkožní aplikací růstového hormonu se léčí i poruchy růstu způsobené jinými nemocemi:
- Turnerovým syndromem,syndromem Prader-Willi
- chronickou ledvinnou nedostatečností
U těchto nemocí je porucha růstu pouze jedním z příznaků. Podávání růstového hormonu může kompletně upravit růst, a tím i výrazně zlepšit psychickou pohodu dítěte. Zmizí totiž jeden z výrazných rozdílů, který je odlišuje od vrstevníků. Ale na ostatní potíže spojené s nemocí nemá tato léčba vliv, kromě syndromu Prader-Willi, kdy dochází kromě růstu také ke zlepšení tělesné konstituce (snížení podílu tělesného tuku a naopak zvýšení svalové hmoty) a zvýšení tělesné a duševní činnosti.
Pokud je dítě včas léčeno somatotropinem, lze očekávat, že se nebude od svého okolí odlišovat tělesnou výškou. S jinými problémy růstový hormon nepomůže, i tak je ale jeho kladný a výrazný přínos evidentní.
(zep)