Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Receptor A3AR: opravdu našli vědci vypínač bolesti?

Helena Novotná 3.6.2015

Bolest. Jeden z vjemů, které člověka provázejí celým životem. Někdo se s ní, ať už je psychického, či fyzického rázu, vyrovnává statečně. Jiného dokáže srazit na kolena i pouhé škrábnutí na kůži nebo na duši. A vědci stále urputněji pátrají po možnostech, jak dát bolesti šach mat.

infarktová bolest
infarktová bolest

Bolest. Jeden z vjemů, které člověka provázejí celým životem. Někdo se s ní, ať už je psychického, či fyzického rázu, vyrovnává statečně. Jiného dokáže srazit na kolena i pouhé škrábnutí na kůži nebo na duši. A vědci stále urputněji pátrají po možnostech, jak dát bolesti šach mat.

Většina nemocí, zranění a jiných postižení se projeví skrze bolest. Naše tělo tak buď reaguje na již vzniklý problém, nebo se nám snaží naznačit, že něco není v pořádku a potíže se teprve blíží. Řešení bolesti nebývá jednoduché. Odstranění příčiny ne vždy funguje, neboť často hrají poměrně velkou roli i další faktory. Proto je optimální řešení mnohdy hledáno formou zkoušení různých metod, preparátů či odlišných dávkovacích schémat.    

Trpět není v módě

Často se lidé snaží být ohledně snášení bolesti co nejstatečnější. Odmítají ji nejen řešit, ale mnozí si ji ani nechtějí připustit. Mají pocit, že podle toho, jak se s potíží popasují, je bude jejich okolí hodnotit. A kdo by chtěl být v dnešní době, plné superhrdinů, za padavku? Jenže utlumení či zlikvidování bolesti za pomocí prášků, injekcí či alternativních metod není zbabělostí. Je to poskytnutí pomoci a úlevy organismu, který trpí. Zbavíme-li ho bolesti, lze snáze najít příčinu problému. V jiném, většinou těžším případě, poskytneme čas k zotavení a přípravě na případný další boj.

Mnoho odstínů bolesti

Lidský organismus může trpět různě. Oproti problémům chronického rázu bývají nejsnáze řešitelné akutní bolesti. Přítomnost stálé bolesti postiženého vyčerpává a otupuje. Způsobuje deprese a změny nálad a narušuje mezilidské vztahy. Postupně se sama bolest stává nemocí. Podle původu lze bolest rozdělit na nociceptivní, tedy vztahující se přímo k nějakému poškození organismu, a neuropatickou – ta se objevuje jako důsledek poškození nervového systému. Současná medicína má širokou škálu možností, jak se všemi druhy bolestí bojovat. Úspěšnost je ovšem různá.

Názor lékaře MUDr. Emila Záhumenského 

Správný směr 

Metoda nazývaná laicky „vypínač bolesti“ je inovativním farmakologickým léčebným přístupem, který se zatím v preklinických a klinických studiích na lidských dobrovolnících jeví jako velmi slibný. Působením na receptor A3AR dochází ke specifickým protizánětlivým a protinádorovým účinkům. Nově testované látky jsou proto vyvíjeny a cíleny na oblasti zánětlivých onemocnění, která jsou často provázena chronickou bolestí – příkladem může být revmatoidní artritida či psoriáza. Mají potenciál ovlivnit některé oční (syndrom suchého oka, glaukom) nebo jaterní choroby (hepatocelulární karcinom či hepatitida). Přestože nejde o kauzální léčbu, tedy odstranění příčiny onemocnění, otvírají se zde nové možnosti a nové naděje na zlepšení kvality života těchto pacientů.

Diabetologická a angiologická ambulance

Lékařský dům ORMIGA

 

Od prášku po gama nůž

Kromě farmakologických metod, tedy podání látky, která potlačí vnímání bolesti, existují i tzv. mechanická řešení. To je například chirurgické přerušení dráhy, která bolest vede. Pokud je vhodné nějakou bolest utlumit, začíná se u léků. Je možné vybírat z obrovského množství přípravků tlumících bolest a potlačujících zánět či preparátů na silné bolesti čili opiátů – ty jsou však jen na předpis. Pokud se kýžená úleva nedostaví, lze zvolit některý z invazivních zákroků. K operacím se lékaři zpravidla přiklánějí až po selhání výše zmíněných možností léčby. Možnosti chirurgických zákroků jsou široké – od operací na míše až po použití gama nože. Jenže existují lidé, u kterých nezabírá nic nebo se zvolené řešení ukáže jen jako krátkodobé, a tudíž nedostatečné. Co pak?

Převratný objev, nebo jen možnost?

Anesteziologové, onkologové, psychiatři a psychologové, neurochirurgové a neurologové, fyzioterapeuti a mnoho dalších. Tito odborníci se společnými silami snaží pomoci lidem, které trápí závažná bolest. Především pak těm, u kterých běžné metody selhávají. Individuální přístupy přinášejí individuální výsledky. Možná se ale na obzoru rýsuje šance, jak těžké a chronické bolesti odstranit. Tým profesorky Daniely Salveminiové z americké Saint Louis University objevil možné řešení – aktivovat receptor A3AR. Ten sídlí v mozku i v páteři a brání přenosu bolestivých podnětů. Podle prof. Salveminiové je možné ho „probudit“ pomocí látky zvané adenosin. Na rozdíl od současných léků proti bolesti nemá adenosin takové vedlejší účinky jako třeba opiáty. Jeho protibolestivé účinky jsou známy již delší dobu, problémem však byly vedlejší dopady. Ty lze údajně omezit či potlačit, pokud se adenosin dopraví jen tam, kde je ho třeba – tedy k receptorům A3AR. Bude tento způsob potlačení bolesti opravdu fungovat?

Názor lékaře MUDr. Jana Vojáčka

Překážek je ještě dost

Ovlivnění jakéhokoliv receptoru naráží na několikeré úskalí. Nejprve se musí účinná látka dostat skrze velice složitý vstřebávací a transportní systém lidského organismu na místo určení. Dorazit tam musí v množství, které dokáže ovlivnit dostatečný počet receptorů, aby bylo dosaženo kýženého efektu. Navíc se musí daná substance utkat s tzv. antagonisty čili látkami, které mají opačný účinek. Když se tohle vše podaří, dochází často k dalšímu problému – pokud jsou totiž receptory dlouho stimulovány určitou látkou, dochází ke snižování jejich počtu a tím ke snížení účinku. Ani zvládnou-li se tato úskalí, ještě stále není vyhráno. Nesmí se zapomínat ani na komplexnost našeho organismu, kde jen málokdy se dá dosáhnout dlouhodobého účinku izolovanou stimulací pouze jednoho receptoru, navíc bez vedlejších účinků.

Klinika ENDALA

 

Doporučujeme

Čtěte více

Rakovinu žlučníku je těžké odhalit včas

Asi 10 cm dlouhý žlučník je uložený na spodní straně jater a slouží k ukládání...

Ramsayův–Huntův syndrom: Když pásový opar postihne lícní nerv

Infekce způsobená virem neštovic, zvláštní druh pásového oparu a nemoc, která...

Rána nejen v srdci aneb Život po operaci

Ačkoliv stále přibývá možností, jak funkci srdce zlepšit „na dálku“, jsou situace,...

Rána potřebuje pro správné zahojení specifické podmínky

Podmínek, které ovlivňují správné hojení rány, je mnoho a jen některé můžeme...

Ranhojič aneb Od lazebníka k chirurgii

<p>Rány a různá zranění jsou staré jako lidstvo samo a stejně tak se dlouho...

Rány lze dnes ošetřit už bez bolesti

Většina z nás má s pojmem dezinfekce spojeny pocity štípání a pálení. Moderní...

Rány potřebují dobře „nakrmit“

Aby naše tělo správně fungovalo a my se cítili dobře, je potřeba dodávat našemu...

Reálná očekávání při léčbě růstovým hormonem

Pokud rodiče nesledují, jak jejich dítě roste, může se kvůli tomu příliš pozdě...

Recept na dobré trávení? V české kuchařce ho nehledejte

Pálení žáhy, nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha, … Špatné trávení může...

Recept s modrým pruhem aneb Vysoká úroveň substituční léčby

Substituční léčba je pro mnoho závislých šancí, jak získat zpět svůj život pod...

Recepty na vánoční cukroví bohaté na vápník

Ani při osteoporóze se nemusíte vzdávat oblíbeného vánočního cukroví. Jen si...

Redukce embryí snižuje komplikace vícečetného těhotenství

Vícečetné těhotenství není ani tak úspěchem léčby neplodnosti, jako spíše její...

Redukce hmotnosti a cvičení pomáhají řešit inkontinenci

V současné době dochází k výraznému nárůstu nadváhy, a to mj. mezi mladými lidmi....

Reflexní terapie umí ulevit při artritidě

Probouzíte se s palčivou bolestí, klouby máte oteklé a každý pohyb se stává...

Refluxní choroba (Pálení žáhy)

Refluxní choroba jícnu, v anglické zkratce GERD, je onemocnění vyvolané návratem...

Regulace LDL cholesterolu – nový směr řešení!

V roce 2013 byly po devíti letech aktualizovány rady k léčbě zvýšené hladiny...

Rehabilitace – jak s ní začít a vytrvat v ní

Pokud je poraněna jakákoliv část pohybového aparátu, obvykle jde o dost bolestivou...

Rehabilitace u dětí s hemofilií

Pro malé hemofiliky jsou léčba jejich onemocnění i vhodná rehabilitace klíčové....

Rehabilitaci po operaci prsu nešiďte!

Součástí léčby nádoru prsu bývá často i chirurgický zákrok. Po něm mohou pacientky...

Rehabilitační vyšetření

Rehabilitační vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných k&nbsp;ověření...