Riziko vzniku závislosti mají na svědomí i geny
Život lidí byl s užíváním drog a vznikem závislosti spojen odjakživa. Vědci mají důvod věřit, že savci, potažmo právě lidé, už kdysi pojídali psychotropní rostliny. A právě jejich účinek výrazně ovlivňoval mozek a následně pak lidské chování a jednání.
Ve vývoji druhu znamenalo užívání drog dlouhodobou nevýhodu. Drogová závislost totiž není nebezpečná pouze kvůli svým škodlivých účinkům na tělo. Drogy mohou navíc zakrýt negativní emoce, jako je například bolest. Ta je sice pro člověka nepříjemná, ale má svou nezastupitelnou roli jako signál nebezpečí. A v dřívějších dobách byla tato funkce bolesti ještě aktuálnější než dnes.
Užívání drog versus závislost
Zatímco sklon ke vzniku závislosti na drogách může být podmíněn geneticky, samotné užívání drog souvisí s kombinací vnějších i vnitřních faktorů. To znamená, že může být ovlivněn i působením prostředí nebo třeba aktuálním psychickým rozpoložením. Na adresu drog se dá říct, že jejich užívání je u člověka spojeno s libým pocitem v mozku typu "mám rád". Jakmile se ale tento pocit změní v nenasytné "chci", dá se již hovořit o závislosti.
Vlastní volba, nebo vliv zvenčí?
Závislost na drogách je ovlivněna celkem třemi vlivy – biologickým, psychologickým a sociálním. Riziko vzniku nějaké závislosti tedy není na sto procent dáno pouze vůlí člověka a jeho vědomou volbou. Významným faktorem je kulturní a sociální prostředí, tedy vnější vlivy působící na člověka. Do jaké míry prostředí člověka ovlivňuje, se nedá s jistotou zjistit. Pravděpodobně bude tento vliv u každého jinak silný. S jistotou lze ale tvrdit, že tento faktor vzniku závislosti existuje a je nezanedbatelný.
Prostředí, ve kterém žijeme, a lidi, se kterými se stýkáme, si můžeme zvolit z velké části sami – na rozdíl od genetické výbavy. Není špatné se občas zamyslet, zda ti, které považujeme za kamarády, nás třeba jen nesvádějí na nepravou cestu.
(tek)
Zdroj: The evolutionary origins and significance of drug addiction: Tammy Saah; June 29, 2005 (www.pubmedcentral.nih.gov)