S vypadáváním vlasů se nemusíte smířit
Dříve či později to čeká většinu mužů. Ráno se podívají do zrcadla a zaznamenají, že vlasy začínají pomalu ustupovat směrem od čela.
Co skutečně způsobuje ztrátu vlasů?
Na tuto otázku není jednoznačně schopna odpovědět ani moderní lékařská věda. V řadě případů sice příčinu nalézt lze – může jí být například otrava těžkými kovy, důsledek léčby rakoviny nebo různé autoimunitní choroby, nicméně ve většině případů pravý důvod vzniku onemocnění neznáme a jsme nuceni se spokojit s vysvětlením ohledně působení dihydrotestosteronu. Ten vzniká z mužského pohlavního hormonu testosteronu. Dihydrotestosteron pravděpodobně zmenšuje vlasové folikuly, a vlasy se pak stávají křehčími a snáze vypadají.
Obecně platí, že místo, ze kterého vlasy vypadnou, totiž velice obtížně zaroste novými. Jako následek působení dihydrotestosteronu se také vysvětluje ztráta kštice u žen v období po menopauze. U těch už totiž ustala produkce ženských pohlavních hormonů a naopak produkce mužského testosteronu se nezměnila. Z něj pak následně vzniká dihydrotestosteron, který vylysávání napomáhá.
Další z možných příčin plešatosti je snížená funkce štítné žlázy. Pacienti trpící touto poruchou jsou kromě zvýšení hmotnosti, otoků a celkové únavy také ve zvýšené míře netolerantní k chladu.
Vypadávání vlasů tedy rozhodně není jen kosmetickou záležitostí, ale může nasvědčovat přítomnosti řady chorobných stavů lidského organismu. Propojení plešatosti a hormonální rovnováhy je proto více než úzké.
Lze vůbec plešatost léčit?
V první řadě musíme pátrat, zda plešatost není jen projevem jiného onemocnění, které je třeba primárně léčit. Po kompenzaci těchto nemocí pak často může dojít k obnovení růstu vlasů. Ve většině případů se tak ale nestává. Pak přichází ke slovu léčba na růst vlasů cíleně zaměřená. Kromě mikrochirurgických přístupů, které jsou dost nepohodlné a poměrně drahé, existuje i možnost použití léčiv. Mezi jeden z nejpoužívanějších a zároveň nejúčinnějších přípravků určených k léčbě plešatosti patří bezesporu minoxidil. Používá se ve formě roztoku, kterým se příslušná místa potírají dvakrát denně.
Zdroj:Rossi S (Ed.) (2004). Australian Medicines Handbook 2004.
Adelaide: Australian Medicines Handbook. ISBN 0-9578521-4-2
(ver)