S vysokou hladinou prolaktinu nemusíte hned do nemocnice
Léčba hyperprolaktinemie závisí na příčině, která zvýšenou hladinu prolaktinu způsobila. Obvykle ale léčba neznamená pro pacienta výraznou zátěž, a je tedy možné se jí podrobit i ambulantně.
Zvolený postup léčby závisí i na příznacích
U hyperprolaktinémie závisí léčba i na tom, zda se u pacienta vyskytují příznaky zvýšené hladiny prolaktinu. V některých případech může být zvýšená hladina zjištěna pouze v laboratoři prostřednictvím krevních testů, bez toho, aby dotyčný pociťoval jakékoliv potíže. Tito pacienti nemusejí být léčeni, stačí pouze jejich dlouhodobé sledování. Pokud jsou ovšem přítomny příznaky hyperprolaktinémie, které dotyčného nejen obtěžují, ale mohou i ohrožovat jeho zdraví, je nutné zahájit léčbu.
Farmakologická léčba
Nejčastěji užívaným léčebným prostředkem jsou léky. Léky umožňují snížit hladinu prolaktinu, jejich užívání pacienta nijak nezatěžuje ani neomezuje a umožňuje mu žít plnohodnotným životem beze strachu z následků, které by neléčená hyperprolaktinemie mohla přinést.
Riziko může představovat i hypogonadismus neboli snížená funkce pohlavních žláz. Ta se často v souvislosti s hyperprolaktinemií vyskytuje. V těchto případech může snížená hladina pohlavních hormonů vést až k osteoporóze (odkaz). Vhodná a včasná léčba u pacientů umožňuje výrazně zlepšit kvalitu života a zamezit nežádoucím vedlejším účinkům.
Kdy do nemocnice?
Hospitalizace bývá nutná pouze v případech, kdy dojde k výraznému zhoršení zdravotního stavu nebo pokud pacient nereaguje na podávání léků.
V některých případech je nicméně pobyt v nemocnici nutností. Například u prudce a rychle rostoucích nádorů vytvářejících prolaktin může být nutná operace. Neurochirurgický výkon však s sebou nesou určitá rizika – je proto zapotřebí aby operováni byli pouze jedinci, u kterých je to nezbytné.
Velmi dobrých výsledků může být dosaženo i při ozařování nádoru gama nožem (odkaz), které často předchází plánované operaci.
(hak)
Zdroj: Hyperprolactinemia – Medical Care