Skryté nebezpečí v hračkách
"Jéé, mami, to chci!" Věta, kterou určitě slyšel každý rodič mnohokrát. Zejména před výkladní skříní hračkářství. O tom, že hračky ale nemusejí přinášet jen radost, vědí některé maminky a tátové také svoje.
V průmyslově vyspělých zemích tráví lidé více než 90 % času v prostředí budov, mimo volnou přírodu. Vliv tohoto prostředí na zdraví je tedy zcela zásadní. Malé děti jsou většinou obklopeny množstvím hraček, které mají stimulovat jejich intelektuální a fyzický vývoj. Zkoumají je většinou velmi intenzivně – často i ústy. Pokud jsou součástí hraček malé uvolnitelné částečky, hrozí nebezpečí vdechnutí nebo polknutí. Proto je hračky pro děti do tří let nesmějí obsahovat.
#IMG#Hračky pro děti mohou přinést i starost
Nebezpečí v hračkách však může být i skryté. Mohou totiž obsahovat různé jedovaté příměsi, které při opakovaném používání mohou i vážně poškodit zdraví. V minulosti bylo odhaleno několik takových látek, většinou v hračkách vyráběných v Číně, a to i pro renomované značky, jako je Mattel.
Jedovatá Barbie
Dětské šperky, křídy, bubínky a figurky akčních hrdinů obsahovaly vysoké hladiny olova. Z předvánočního trhu bylo v sezoně 2007 staženo přes 1,5 milionu hraček, včetně panenek Barbie a autíček "Hot Wheels", které byly natřeny barvami s vysokým obsahem olova.
Ftaláty nepatří do pusy
Plastové hračky jsou vyráběny z různých měkčených materiálů. Hlavním změkčovadlem plastů jsou ftaláty. Navážou se na umělou hmotu a postupně se uvolňují do prostředí. Při častém ohýbání nebo okusování takových hraček je jejich uvolňování ještě zvyšováno.
Zaprášené kanceláře i třídy ve školkách
Organizace Greenpeace v České republice provedla v roce 2004 měření toxických látek v prachu z bytu hlavního hygienika, senátora, herce a mateřských škol. Prach z mateřských škol obsahoval nejvyšší hodnoty ftalátů. Ftaláty při delším působení vyvolávají řadu nežádoucích účinků včetně poškození ledvin a jater a narušení hormonálního systému člověka, a jsou tak vážným ohrožením plodnosti. Kromě toho byl prokázán i jejich vliv na rozvoj alergií a astmatu. Podle studií švédských a bulharských autorů představují největší rizikový faktor vnitřního prostředí pro vznik astmatu a alergie.
V naší zemi patří kontrola hraček obchodní inspekcí k těm nejpřísnějším, všechny závady však odhalit také nemůže. I přes skandály renomovaných firem se většinou doporučuje nakupovat značkové zboží se zárukou kvality. Jiná záruka možná bohužel není, chemickým testům nemůže být podrobena každá hračka. Rodiče tak musejí spoléhat na dobré jméno a záruky firem a přísnou kontrolu obchodní inspekce.
(van)
Zdroj: Kolarik B. a spol., Environmental Health Perspectives, vol 116, 2008, 98–103.