Skutečné zdraví v lékárně nekoupíte
Je vaše útrata v lékárně často vysoká? Pravděpodobně se staráte o své zdraví a nechcete nechat nic náhodě. A tak kupujete spoustu vitamínů, bylinek a "všemohoucích" preparátů. Opravdu fungují, nebo jde o vyhozené peníze? A jsou neškodné, jak se obecně tvrdí?
Zajíc v pytli
Posílí imunitu, vyléčí infekce, pomáhá předcházet rakovině, … Kdo by odolal lákavým heslům na pestrých krabičkách. Mnozí neváhají utratit stokoruny měsíčně za příslib rychlého uzdravení a zázraků na počkání. Než sáhnete do peněženky, pořádně si prohlédněte obal. Pokud objevíte nápis „doplněk stravy“, zbystřete. Jedná-li se o produkt firmy, která vyrábí i registrovaná léčiva, musí být v jejich výrobku deklarované množství látky. Preparáty firem, které se zabývají jen doplňky stravy, musí být pouze hygienicky nezávadné. Obsah účinných látek se nezkoumá.
Návrat k přírodě
Mnohé babičky se diví, že jejich vnoučata dostávají skoro tolik "prášků" co ony. A diví se právem. Kupované vitamíny poslouží jedině tehdy, pokud máme jejich zvýšenou potřebu a nemůžeme jich dost získat v jejich přirozené formě – pestré a vyvážené stravě. Víte například, že zdrojem takového vitamínu C jsou i brambory, zvlášť když se nenechají dlouho vařit? Navíc se vitamíny dělí na rozpustné ve vodě a v tucích. Jakýkoli přebytek těch ve vodě rozpustných se z těla vyloučí močí. Při velmi vysokých dávkách již zmíněného vitamínu C tak mohou vznikat "kameny v ledvinách". Vitamíny rozpustné v tucích mohou způsobit vážné poruchy z předávkování. Vitamínové preparáty navíc obsahují spoustu plnidel, která také při jejich nadužívání mohou vést k nerovnováze metabolismu.
Rizikové kombinace
A co takové výtažky z bylin? Jsou bezpečnější? Opět platí, že je lépe volit osvědčeného výrobce než pokoutné přípravky z inzerátů či tržnic. Některé z nich se navíc nemusejí snášet s léky, které užíváte. Pokud tedy berete něco na předpis, raději se o případném užívání rostlinných výtažků poraďte s lékařem. Třeba třezalka – v lidovém léčitelství užívaná pro uklidnění – aktivuje enzymy v játrech a tím výrazně mění účinnost léků. Stejně záludná je i grepová šťáva. Lékořici se zas musí vyhnout lidé s hypertenzí.
Mnohem účinnější a také levnější než si chodit kupovat zdraví do lékárny je zdravě žít. Pokud své tělo dlouhodobě nehýčkáte střídmým (ale pestrým) jídelníčkem a častým pohybem, nečekejte, že to za vás zvládnou sebedražší léky.
(ela)
Zdroj:
www.vitalia.cz
Arch Intern Med. 2007; 167 (15): 1610–1618 v
www.osel.cz