Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Strach z protonové terapie není namístě. Faktem zůstává, že je šetrnější!

Léčba prostaty 14.4.2016
redakce uLékaře

Jsou to už více než tři roky, co v Praze zahájilo provoz jedno z nejmodernějších center protonové terapie na světě. Stále však ohledně této relativně nové léčby přetrvává řada nejasností a dezinterpretací.

Jsou to už více než tři roky, co v Praze zahájilo provoz jedno z nejmodernějších center protonové terapie na světě. Stále však ohledně této relativně nové léčby přetrvává řada nejasností a dezinterpretací.

Paprsky škodí vždy

Často se účelově hovoří o tom, že při terapii nesmí být překročeno bezpečné množství záření. Je však nutno si uvědomit, že taková dávka neexistuje. Každé ionizující záření dodané do zdravé tkáně má potenciál být nebezpečným a způsobit pacientovi zdravotní újmu. Je lhostejno, jakým druhem záření je ona energie dodána. Při likvidaci nádorů je vždy absorbována i mimo vlastní cílovou oblast.

Protony vyhrávají přesností  

Pro hluboko uložené nádory platí, že záření se musí k útvaru dostat skrz zdravou tkáň. Klasicky používané záření je cestou tělem postupně zeslabováno. Nejvyšší dávka je tedy předána na povrchu. Nádor pak neodebere o nic větší množství než okolní tkáně. Čím hlouběji je uložen, tím nižší je účinnost ozáření. Dalším nevyhnutelným účinkem této metody je zasažení tkání ležících za nádorem. Při protonové léčbě se však toto neděje. 

  • Paprsek za cílovou oblast nedosahuje, protože protony zastaví ve zvoleném místě.
  • Než do tohoto místa doletí, předají energii i do zdravých tkání – ovšem v míře mnohem menší než v případě klasického ozáření. Výsledkem je nižší celková dávka záření.
  • Díky špičkové technologii tužkového skenování protonovým svazkem je možné velmi detailně tvarovat rozložení dávky do oblasti nádoru a chránit zdravé tkáně, a to i v jeho těsné blízkosti. Vzhledem k tomu, že je jim předávána skutečně nulová dávka záření, je zde minimální riziko nežádoucích účinků.

Orgány v bezpečí

Odpůrci protonové terapie používají tezi v podobě tzv. limitních dávek na kritické orgány. Jde o to, že životně důležité orgány mají dávku záření určenou. Při jejím překročení roste riziko nežádoucího účinku nad akceptovatelnou mez. Protonové ozáření však dokáže působit na nádor tak, že do příslušného kritického orgánu není dodána žádná dávka.

Ozařování je extrémně individualizovaná léčba. Každý jednotlivý případ vyžaduje detailní zhodnocení, jaký způsob ozáření je pro daného pacienta nejlepší. 

Zdroj:

Tisková zpráva Proton Therpy Center ke stažení zde.

www.ptc.cz/

Doporučujeme